| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Poczta nie dostarczyła PIT – co zrobić?

Poczta nie dostarczyła PIT – co zrobić?

Niczego nieświadomy podatnik czeka na swój zwrot podatku, a w zamian dostaje karę od Urzędu Skarbowego – takie sytuacje się zdarzają. Wszystko przez to, że wysyłając PIT pocztą nie zawsze mamy pewność, że dojdzie na czas.

Co zrobić, kiedy PIT nie został dostarczony do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 1 maja? Pozostaje dowieść, że został wysłany do konkretnego adresata i w konkretnym terminie, dlatego tak ważne jest wysyłanie zeznania podatkowego listem poleconym i zachowanie potwierdzenia nadania. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na zwykły list albo wyrzuciliśmy potwierdzenie, wpadliśmy w poważne tarapaty.

W takiej sytuacji warto udać się do Urzędu Pocztowego w pierwszej kolejności, gdyż może istnieć sposób odtworzenia informacji o nadaniu listu – kiedy i do kogo go wysyłaliśmy. Wtedy pozostaje tylko przedstawić dowód US, najlepiej osobiście. Nie każdy list jest w ten sposób ewidencjonowany, dlatego w sytuacji braku dowodów mamy jeszcze jedną możliwość.

Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek

Złożenie czynnego żalu z powołaniem się na czynniki od nas niezależne może pomóc. Najlepiej byłoby, żeby złożyć czynny żal 1 maja, ale w praktyce nie jest to możliwe, ponieważ prawdopodobnie nie dowiemy się, że PIT zaginął zanim Urząd Skarbowy nie poinformuje nas o karze za wykroczenie skarbowe. Pozostaje więc złożyć czynny żal jak najszybciej wraz z deklaracją podatkową.

- Pamiętaj, aby Twój czynny żal, czyli w praktyce poinformowanie US o sytuacji, w której się znalazłeś (poczta, zaginiony PIT), został zaprotokołowany. - dodaje Edyta Grubek z www.eguk.com.pl. Ustne złożenie wyjaśnień nie wystarczy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »