REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek
Błędy przy wysyłce deklaracji PIT w ostatniej chwili. Dopuszczalne korekty pomyłek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy w deklaracji PIT, składanej w ostatnich dniach kwietnia, mogą rodzić dodatkowe, niekorzystne konsekwencje dla podatnika. Złożenie deklaracji między lutym a połową kwietnia pozwala korygować nieprawidłowości na bieżąco, czyli jeszcze przed upływem terminu zapłaty podatku za 2014 r. Przekazanie druku w ostatnich dniach kwietnia sprawia, że każdy błąd może powodować zaległość podatkową.

Zaległością podatkową jest podatek, który nie został zapłacony w terminie wynikającym z przepisów prawa podatkowego. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych termin ten mija 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.

Autopromocja

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Podatnik składający zeznanie roczne powinien jednak pamiętać nie tylko o wykazaniu podatku w należnej wysokości. Zgodnie z art. 52 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012, poz. 749), za zaległość podatkową traktować należy też nadpłatę, jeżeli została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, a także zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Podatnik, który pozostawać będzie w zwłoce z zapłatą zaległości podatkowej lub uzyska nienależną nadpłatę lub zwrot podatku, zobowiązany będzie zapłacić nie tylko należną kwotę zobowiązania (lub dokonać zwrotu pieniędzy otrzymanych z urzędu skarbowego), ale również uregulować należną kwotę odsetek za zwłokę. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy popełnią błędy w deklaracji rocznej i z tego względu popadną w zwłokę, odsetki naliczane będą począwszy od dnia 1 maja 2015 r. aż do dnia zapłaty. Wskazuje na to art. 52 § 4 Ordynacji podatkowej. Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych wynoszą w kwietniu 2015 r. 8% w skali roku.

Nie tylko odsetki za zwłokę, ale również sankcja karna

Bardziej dotkliwą konsekwencją błędów popełnionych w deklaracji PIT jest odpowiedzialność karna skarbowa. Dotyczy ona takich błędów, jak niezłożenie druku PIT w wymaganym terminie, zaniżenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku, uporczywe niewpłacanie podatku lub zaległości podatkowej na rzecz organu skarbowego. Przypadek mniejszej wagi co do zasady nieść będzie za sobą odpowiedzialność za wykroczenie, a to spowoduje nałożenie grzywny, której wysokość w zależności od decyzji organu wynosić będzie od 175 zł do 35.000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Błędy popełniane przez podatników

Urzędnicy skarbowi dzielą co do zasady błędy na błędy większej i mniejszej wagi. Te pierwsze starają się eliminować nie wszczynając postępowania podatkowego, idąc na rękę podatnikom. W wielu sytuacjach wykazują dobrą wolę, eliminując je poniekąd poza procedurami przypisanymi prawem. Takimi błędami eliminowanymi „na bieżąco”, a popełnianymi bardzo często w przypadku składania deklaracji na ostatnią chwoilę są m.in. niepodanie na deklaracji numeru PESEL, podanie zamiast numeru PESEL – nieobowiązującego już u znacznej części osób numeru NIP, czy też nawet brak podpisu na deklaracji. W zależności od sytuacji, urzędnicy zobowiązują w takim przypadku podatnika do złożenia korekty deklaracji podatkowej lub też dopuszczają nieformalne uzupełnienie danych w złożonym wcześniej druku. W przypadkach spornych mają jednak podstawę do tego, by wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Inną kategorię błędów stanowią te, które powodują uszczuplenia budżetu państwa. Chodzi zatem o pominięcie w składanej deklaracji PIT niektórych źródeł przychodów (podatnik nie wprowadza do deklaracji ani złotówki, choć zarobił 10.000 zł), zaniżenie kwot, które powinny zostać wpisane do deklaracji podatkowej (podatnik zarobił 10.000 zł a deklaruje 5.000 zł) albo wykazanie ulg, odliczeń lub ponoszonych kosztów w wartościach wyższych, niż przysługujące podatnikowi. Błędy tego rodzaju mogą być przedmiotem kontroli zarówno w ramach czynności sprawdzających, jak i w trakcie kontroli podatkowej.

Eliminowanie błędów w deklaracji podatkowej

W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w trakcie tzw. czynności sprawdzających, w zależności od charakteru i zakresu uchybień:

 • koryguje samodzielnie deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1.000 zł;
 • zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji poddaje się w wątpliwość.

W przypadku, gdy rozliczenie roczne będzie przedmiotem kontroli podatkowej, to po jej przeprowadzeniu podstawą korygowania będzie protokół pokontrolny, wskazujący dostrzeżone nieprawidłowości. Na jego podstawie podatnik może dokonać korekty złożonej deklaracji podatkowej lub też wdać się w spór z organem podatkowym co do ustalonych jego zdaniem nieprawidłowości.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Znajdziesz  błąd – samodzielnie skoryguj deklarację podatkową

Eliminowanie błędów może przybrać również postać korekty deklaracji PIT. Jeżeli podatnik sam odnajdzie błąd, może złożyć powtórnie deklarację podatkową, w której poprawnie ustali wartość zobowiązania podatkowego. Samodzielne złożenie korygującej deklaracji podatkowej ogranicza wysokość odsetek z tytułu zaległości podatkowych.

Gdyby zatem okazało się, że podatnik zaniżył wartość przychodów lub wskazał zbyt wysoką kwotę ulg i odliczeń lub kosztów, to składając samodzielnie deklarację podatkową korygującą wcześniejsze rozliczenie, jego odsetki za zwłokę wyniosą 75% wartości odsetek podstawowych. O ile zatem w kwietniu 2015 r. odsetki podatkowe wynoszą 8%, to samodzielna korekta spowoduje, że ich wartość wyniesie jedynie 6%.

Prawidłowe złożenie korygującej deklaracji podatkowej wymaga jednak dopełnienia dodatkowych warunków. Zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej, podatnik musi:

 • niezwłocznie, nie później w terminie wyznaczonym przez właściwy organ wpłaci zaległy podatek (uszczuploną należność podatkową),
 • złożyć uzasadnienie przyczyn korekty – na druku ORD-ZU.

Z korektą dostrzeżonych błędów warto się spieszyć. Prawo do złożenia korekty zeznania podatkowego:

 • ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
 • przysługuje nadal po zakończeniu:
  • kontroli podatkowej,
  • postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Lepiej korygować błędy, niż złożyć deklarację z opóźnieniem

Decydując się na rozliczenie w ostatniej chwili podatnik staje przed dylematem, czy sporządzić ją precyzyjnie, czy też może złożyć z błędami, które następnie – w jak najszybszym terminie – zostaną przez niego skorygowane. Lepszym wyjściem co do zasady okazuje się złożenie deklaracji podatkowej z choćby przybliżonymi do właściwych danymi dotyczącymi przedmiotu opodatkowania (dochodu) i kwotą podatku. Organ skarbowy nie może wówczas ukarać podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej.

Szybkie skorygowanie tych kwot pozwala na zupełne uniknięcie odpowiedzialności karnej, a odsetki za zwłokę mogą nie być zupełnie należne. Zgodnie bowiem z art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej, odsetek podatkowych nie pobiera się jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. W kwietniu 2015 r. kwota odsetek, których nie trzeba płacić, wynosi zatem 8,70 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA