REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT
Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało uproszczenia w sporządzaniu rocznych rozliczeń podatkowych. Od 15 marca 2015 r. udostępniony został system, dzięki któremu podatnik podatku PIT nie musi samodzielnie wprowadzać niektórych danych do swojej deklaracji podatkowej. Otrzymuje on deklarację PIT, wypełnioną wstępnie kwotami wynikającymi z informacji PIT-11, PIT-8C oraz PIT-R przekazanymi wcześniej urzędowi skarbowemu przez płatników podatku.

Udostępniona metoda jest alternatywą dla standardowych, stosowanych dotychczas form rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że obecnie, po wprowadzeniu uproszczenia i przygotowywaniu dla podatnika wstępnie wypełnionego zeznania, ma on możliwość skorzystać z kilku form złożenia rocznych zeznań podatkowych:

Autopromocja
 • rozliczenia elektronicznego – z użyciem wstępnie wypełnionej za podatnika deklaracji PFR,
 • rozliczenia elektronicznego – z użyciem programu komputerowego korzystającego ze wstępnie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania podatkowego,
 • rozliczenia elektronicznego – bez użycia PFR, zarówno z użyciem programów do rozliczeń rocznych, jak i bramki Ministerstwa Finansów - e-Deklaracje.gov.pl,
 • rozliczenia standardowego – czyli z podpisanego i wypełnionego formularza podatkowego, przyniesionego osobiście do urzędu skarbowego, wysłanego listem poleconym za pośrednictwem poczty lub inną przesyłką kurierską.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Osoba, która chce skorzystać z wstępnie wypełnionej deklaracji PFR, może wybrać profil przygotowany dla niej przez Ministerstwo Finansów lub skorzystać z programu do rozliczeń rocznych, który pobierze te dane i przygotuje dla podatnika roczną deklarację PIT. Programy do rozliczeń rocznych, wykorzystujące dane z profilu podatnika, posiadają więcej udogodnień, niż sam profil podatnika przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Podając ten sam zestaw danych co w profilu podatnika, korzystający np. z programu e-pity, może sporządzić nie tylko przygotowaną przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-37, ale również PIT-36. Możliwe jest również doliczenie dochodów z innych źródeł, rozliczenie ulg podatkowych czy wykorzystanie tych danych przez osobę samotnie wychowującą dziecko.

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystając z deklaracji PIT- wstępnie wypełnionej za podatnika (PFR), podatnik nie będzie zmuszony do samodzielnego przepisywania danych z PIT-11, PIT-8C i PIT-R. Udostępniona deklaracja jednak, nie będzie uwzględniała kwot ulg i odliczeń podatkowych, wyboru rozliczenia samodzielnego, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ponad to, nie będzie zawierała informacji o właściwym urzędzie skarbowym czy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której przekazany będzie 1% podatku. Te informacje podatnik uzupełniać musi samodzielnie, modyfikując formularz PFR lub skorzystać z kreatorów dostępnych w programach do rozliczeń rocznych, takich jak kreator PIT-PFR w aplikacji e-pity.

Deklaracja PIT jako PFR za 2015 r. tylko dla wybranych

W 2015 r. na Portalu Podatkowym, możliwe będzie korzystanie wyłącznie ze wstępnie wypełnionego druku PIT-37. Nie ma możliwości wypełnienia jej wstępnie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, sprzedających nieruchomość, grających na giełdzie itd. Nie skorzystają z niej również korygujący wypełniony przez pracodawcę PIT-40 oraz osoby rozliczane przez organ rentowy na PIT-11A.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Przygotuj niezbędne dane do wysyłki wstępnie wypełnionego PIT PFR

Korzystanie z profilu do wypełnienia wstępnie przygotowanego druku PIT-PFR oraz możliwości wysłania deklaracji za pośrednictwem Internetu w 2015 r., wymaga posiadania od podatnika następujących danych:

 • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
 • Kwota przychodu za 2014 rok – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R (w celu zalogowania się do profilu i pobrania deklaracji PFR),
 • Imię i nazwisko,
 • Adres e-mail,
 • Data urodzenia,

Kwota przychodu za 2013 rok – niezbędna do wysyłki zeznania; do wysyłki PIT-37 posłużyć należy się danymi z deklaracji PIT za rok 2013 (składane w roku 2014), albo wartością „0” (zero), jeżeli za 2013 r. nie była składana żadna deklaracja.

Formularze PIT 2014/2015

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA