| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT

Uproszczenia w zeznaniach podatkowych. PFR - wstępnie wypełnione deklaracje PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało uproszczenia w sporządzaniu rocznych rozliczeń podatkowych. Od 15 marca 2015 r. udostępniony został system, dzięki któremu podatnik podatku PIT nie musi samodzielnie wprowadzać niektórych danych do swojej deklaracji podatkowej. Otrzymuje on deklarację PIT, wypełnioną wstępnie kwotami wynikającymi z informacji PIT-11, PIT-8C oraz PIT-R przekazanymi wcześniej urzędowi skarbowemu przez płatników podatku.

Udostępniona metoda jest alternatywą dla standardowych, stosowanych dotychczas form rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że obecnie, po wprowadzeniu uproszczenia i przygotowywaniu dla podatnika wstępnie wypełnionego zeznania, ma on możliwość skorzystać z kilku form złożenia rocznych zeznań podatkowych:

  • rozliczenia elektronicznego – z użyciem wstępnie wypełnionej za podatnika deklaracji PFR,
  • rozliczenia elektronicznego – z użyciem programu komputerowego korzystającego ze wstępnie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania podatkowego,
  • rozliczenia elektronicznego – bez użycia PFR, zarówno z użyciem programów do rozliczeń rocznych, jak i bramki Ministerstwa Finansów - e-Deklaracje.gov.pl,
  • rozliczenia standardowego – czyli z podpisanego i wypełnionego formularza podatkowego, przyniesionego osobiście do urzędu skarbowego, wysłanego listem poleconym za pośrednictwem poczty lub inną przesyłką kurierską.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Osoba, która chce skorzystać z wstępnie wypełnionej deklaracji PFR, może wybrać profil przygotowany dla niej przez Ministerstwo Finansów lub skorzystać z programu do rozliczeń rocznych, który pobierze te dane i przygotuje dla podatnika roczną deklarację PIT. Programy do rozliczeń rocznych, wykorzystujące dane z profilu podatnika, posiadają więcej udogodnień, niż sam profil podatnika przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Podając ten sam zestaw danych co w profilu podatnika, korzystający np. z programu e-pity, może sporządzić nie tylko przygotowaną przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-37, ale również PIT-36. Możliwe jest również doliczenie dochodów z innych źródeł, rozliczenie ulg podatkowych czy wykorzystanie tych danych przez osobę samotnie wychowującą dziecko.

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Korzystając z deklaracji PIT- wstępnie wypełnionej za podatnika (PFR), podatnik nie będzie zmuszony do samodzielnego przepisywania danych z PIT-11, PIT-8C i PIT-R. Udostępniona deklaracja jednak, nie będzie uwzględniała kwot ulg i odliczeń podatkowych, wyboru rozliczenia samodzielnego, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ponad to, nie będzie zawierała informacji o właściwym urzędzie skarbowym czy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której przekazany będzie 1% podatku. Te informacje podatnik uzupełniać musi samodzielnie, modyfikując formularz PFR lub skorzystać z kreatorów dostępnych w programach do rozliczeń rocznych, takich jak kreator PIT-PFR w aplikacji e-pity.

Deklaracja PIT jako PFR za 2015 r. tylko dla wybranych

W 2015 r. na Portalu Podatkowym, możliwe będzie korzystanie wyłącznie ze wstępnie wypełnionego druku PIT-37. Nie ma możliwości wypełnienia jej wstępnie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, sprzedających nieruchomość, grających na giełdzie itd. Nie skorzystają z niej również korygujący wypełniony przez pracodawcę PIT-40 oraz osoby rozliczane przez organ rentowy na PIT-11A.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Przygotuj niezbędne dane do wysyłki wstępnie wypełnionego PIT PFR

Korzystanie z profilu do wypełnienia wstępnie przygotowanego druku PIT-PFR oraz możliwości wysłania deklaracji za pośrednictwem Internetu w 2015 r., wymaga posiadania od podatnika następujących danych:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
  • Kwota przychodu za 2014 rok – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R (w celu zalogowania się do profilu i pobrania deklaracji PFR),
  • Imię i nazwisko,
  • Adres e-mail,
  • Data urodzenia,

Kwota przychodu za 2013 rok – niezbędna do wysyłki zeznania; do wysyłki PIT-37 posłużyć należy się danymi z deklaracji PIT za rok 2013 (składane w roku 2014), albo wartością „0” (zero), jeżeli za 2013 r. nie była składana żadna deklaracja.

Formularze PIT 2014/2015

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »