Otrzymanie świadczenia z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - skutki podatkowe

REKLAMA
REKLAMA
Przyjrzyjmy się zagadnieniu opodatkowania w kwestii związanej z posadowieniem infrastruktury przesyłowej na cudzym gruncie. Organy podatkowe nadal interesują się tym tematem, i pomimo w miarę jasnych przepisów i stanowiska sądów administracyjnych próbowały opodatkować tę część świadczeń, jaką właściciele gruntów otrzymywali za obniżenie wartości nieruchomości.
REKLAMA
Ten fragment świadczenia ma charakter odszkodowawczy, w związku z czym organy podatkowe przyjęły, że należy ją opodatkować, gdyż nie mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Okazuje się, że jest to stanowisko błędne.
W jednej z wielu podobnych spraw, którą rozpoznawał Naczelny Sąd Administracyjny ta interpretacja została poddana krytyce. W wyroku z dnia 1 marca 2017 r. (sygn. II FSK 248/15, źródło: CBOSA) NSA orzekł, że odszkodowanie z tytułu obniżenia wartości nieruchomości w związku z lokalizacją linii elektroenergetycznej, jako bezpośrednio związane z ustanowieniem służebności przesyłu, mieści się w dyspozycji w/w przepisu, a tym samym podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.
Użyty w art. 21 ust. 1 pkt 120) lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ogólny zwrot legislacyjny nie pozwala przyjąć, że regulowana tym przepisem ulga podatkowa nie dotyczy świadczenia rekompensującego szkodę rzeczywistą. W efekcie nie znajduje uzasadnienia wyłączenie z zakresu ulgi podatkowej świadczeń odszkodowawczych z tytułu obniżenia wartości nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny w powyższym orzeczeniu przypomniał, że wprowadzenie z dniem 4 października 2014 r. punktu 120a do art. 21 ust. 1 ustawy punktu 120a ("Wolne od podatku dochodowego jest wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego"), zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, miało jedynie na celu doprecyzowanie już istniejących regulacji, eliminujące istniejące lub potencjalne wątpliwości związane z aktualnym brzmieniem oraz zakresem stosowania przepisów, których dotyczą (por. wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 938/13).
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Wątpliwości co do opodatkowania świadczeń uzyskanych w związku z ustanowieniem służebności przesyłu wydają się więc rozwiane, ale jeżeli ktoś zapłacił podatek z tego tytułu warto rozważyć wszczęcie postępowania o stwierdzenie nadpłaty takiego podatku.
Autor: Maciej Broniecki, Radca Prawny
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
REKLAMA
REKLAMA