reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem

Czy za 2011 rok mogę się rozliczyć razem z moim niepełnosprawnym dzieckiem (dziecko ma 12 lat), które otrzymywało w 2011 roku rentę socjalną? Dziecko to wychowuję samotnie od 4 lat.

TAK

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się wspólnie z dziećmi, pobierającymi rentę socjalną. Dotyczyło to już rozliczenia dochodów osiągniętych w 2008 roku. W rozliczeniu za 2007 rok wspólne rozliczenia z takim dzieckiem nie było możliwe.

Z przywileju wspólnego opodatkowania korzystać mogą w rozliczeniu za 2011 rok osoby samotnie wychowujące:

1) dzieci małoletnie (czyli do ukończenia 18 roku życia albo do zawarcia związku małżeńskiego jeżeli nastąpiło to wcześniej)

2) dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (dodano do tego przepisu dodatek pielęgnacyjny i rentę socjalną – więc te dochody dziecka już nie będą przeszkadzać we wspólnym rozliczeniu),

3) dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (czyli nie więcej niż 3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Ta kwota dochodu dorosłego dziecka podlegająca opodatkowaniu (3089 zł) jest kwotą dochodu przed opodatkowaniem, po dokonanych odliczeniach (czyli jest to tzw. podstawa obliczenia podatku) - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 19 stycznia 2012 r. – sygn. I SA/Ol 734/11.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci art. 6 ust. 4 ustawy o PIT uważa:

a) jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

b) osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności,

- jeżeli rodzic ten lub opiekun w roku podatkowym (należy to rozumieć, że: choćby przez jeden dzień w rozliczanym roku podatkowym) samotnie wychowuje dzieci.

Od rozliczenia za 2011 rok nie ma już wątpliwości, że podstawowym kryterium jest tu faktyczne samotne wychowywanie dziecka  bowiem obowiązuje  nowelizacja ustawy o PIT, która wprowadziła nową definicję osoby samotnie wychowującej dziecko.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama