REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twórca zarabia więcej. Czym są koszty uzyskania przychodu?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
prawa autorskie, koszty uzyskania przychodu
prawa autorskie, koszty uzyskania przychodu
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przychody uzyskane z pracy są pomniejszane o tak zwane pracownicze koszty uzyskania przychodu. Są to wydatki poniesione w celu otrzymania przychodu z konkretnego źródła (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło). Od dochodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu liczymy zaliczkę na podatek, która następnie jest przekazywana do urzędu skarbowego.

Naliczając wynagrodzenie pracownikowi, należy uwzględnić zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Od 2019 roku nastąpiła zmiana w ustawie o podatku dochodowym, która podwyższyła wspomniane koszty do wysokości:

Autopromocja
 • 250 zł miesięcznie (w roku podatkowym nie mogą one przekroczyć 3000zł w przypadku jednego stosunku pracy);
 • 300 zł miesięcznie, które stosuje się, kiedy pracownik zamieszkuje w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy oraz nie otrzymuje dodatku za rozłąkę (w roku podatkowym 3600zł w przypadku jednego stosunku pracy).

W przypadku umów cywilnoprawnych koszty uzyskania przychodu zostały określone procentowo na poziomie zryczałtowanych 20% wypłaconego przychodu. W określonych przypadkach możemy skorzystać z pomniejszenia podstawy opodatkowania aż o 50%.

Koszty autorskie. Koszty uzyskania przychodu, stawka

Kiedy możemy obniżyć podatki, stosując 50% uzyskania przychodu:

 • z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;
 • z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;
 • z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych.

Efektem pracy podatnika musi być utwór:

 • wyrażony słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literacki, publicystyczny, naukowy, kartograficzny oraz programy komputerowe);
 • plastyczny;
 • fotograficzny;
 • lutniczy;
 • wzornictwa przemysłowego;
 • architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczny;
 • muzyczny i słowno-muzyczny;
 • sceniczny, sceniczno-muzyczny, choreograficzny i pantomimiczny;
 • audiowizualny (w tym filmowy).

W powyższych branżach możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu w ramach stosunku pracy oraz umów cywilnoprawnych, jednak nie w ramach samozatrudnienia (np. własnej działalności gospodarczej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty autorskie, opłacalność

Zatrudniamy pracownika w ramach stosunku pracy z wynagrodzeniem 10 000 złotych brutto. Aby ustalić podstawę opodatkowania, musimy odjąć składki ZUS pracownika, czyli 13,71% podstawy. Minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2022 roku (3010,00 złotych brutto jest objęte zryczałtowanymi kosztami uzyskania przychodu)

Wynagrodzenie dzielimy na 3010,00 złotych podstawy miesięcznej i 6990,00 złotych honorarium autorskiego.

10 000 zł – 1371,00 złotych składek ZUS pracownika = 8629,00 podstawa do wyliczenia składki zdrowotnej i opodatkowania

8629,00 * 9% = 776,61 – wyliczona składka zdrowotna

6990,00 – 958,33 składek ZUS = 6031,67

6031,67 * 50% = 3015,84 – o tę kwotę pomniejszona zostanie podstawa opodatkowania

8629,00 – 3015,84 – 250,00 (zryczałtowane KUP od minimalnej krajowej) = 5363,00 – podstawa opodatkowania (zaokrąglona do pełnych złotych)

5363,00 * 12% = 644,00 złotych – wyliczony podatek – 644,00 – 300,00 (ulga podatkowa) = 344,00

10 000,00- 1371,00 – 776,61 – 344,00 = 7508,39

Koszty autorskie, zmniejszenie podstawy opodatkowania

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu pozwala na pomniejszenie podstawy do opodatkowania o połowę. W ten sposób z wynagrodzenia pracownika pobierany jest niższy podatek, a część przychodu jest nieopodatkowana.

Sara Szudzik, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA