| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Opodatkowanie napiwków

Opodatkowanie napiwków

Otrzymywane przez kelnerów napiwki zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jedynie od sposobu w jaki zostały otrzymane zależy sposób wskazania przez pracodawcę źródła ich przychodu, a z tym z kolei wiążą się dalsze konsekwencje. Tak więc, zależnie od okoliczności wręczenia napiwków, mogą one stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód z tzw. innych źródeł.

Napiwki jako przychód ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 12 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

W szczególności chodzi tu o wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona.

Jeżeli zatem napiwki otrzymuje pracownik, a nie inna, niezwiązana tym stosunkiem pracowniczym osoba, niejako pośrednio podstawą wypłaty napiwków, jest stosunek pracy, co oznacza, że napiwki stanowią wówczas pochodną wynagrodzenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy pracodawca jako pośrednik, będzie rozdysponowywał napiwki, które kelner otrzymał z płatności dokonywanych kartą płatniczą

W przypadku uznania, że napiwki stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust.1 ustawy o PIT, i podlegają opodatkowaniu jak pensja, pracodawca będzie miał obowiązek pobrania zaliczek i przekazywania pracownikom imiennych informacji PIT-11.

Napiwki jako przychód z tzw. innych źródeł

Za przychody z innych źródeł, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1) uznaje między innymi przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. W przypadku napiwków, za przykład podać można napiwki otrzymywane bezpośrednio do ręki od klienta, kiedy to pracodawca w żaden sposób nie pośredniczy w rozdysponowywaniu tych napiwków

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Zatem w ten sposób otrzymanych napiwków nie będzie już można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy, ale należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

W powyższej sytuacji należy przyjąć, iż pracodawca jako podmiot, który nie jest zobowiązany do poboru podatku i wpłat zaliczek, wystawia imienną informację PIT-8C o uzyskanych przez osoby fizyczne przychodach z innych źródeł.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »