Wyjazd integracyjny pracowników - obowiązki płatnika PIT
REKLAMA
REKLAMA
Opłacenie przez podatnika ze środków obrotowych kosztów wycieczki nie spowoduje powstania po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy.
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2019 r., 0113-KDIPT2-3.4011.571.2018.3.SJ.
Sprawa dotyczyła podatnika, który w celu utrzymania właściwej atmosfery w zakładzie, poprawy relacji pomiędzy pracownikami, poprawy efektywności wykonywanych przez pracowników zadań oraz zwiększenie motywacji do pracy, planuje zorganizować wyjazd integracyjny dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. Wycieczka będzie zorganizowana przez biuro podróży. Organizowany wyjazd będzie miał dla pracowników charakter otwarty i dobrowolny, a pracodawca będzie pokrywał wydatki związane z organizacją wyjazdu ze środków obrotowych.
Wobec tego podatnik zapytał organ podatkowy, czy koszt wycieczki krajowej sfinansowanej ze środków obrotowych pracodawcy, wynikający z umowy o świadczenie usług turystycznych zawartej pomiędzy pracodawcą a biurem turystycznym, stanowi przychód ze stosunku pracy pracowników biorących udział w wycieczce.
Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
Zdaniem podatnika poniesiony koszt nie stanowi przychodu ze stosunku pracy pracowników biorących udział w wycieczce. Dzięki takim imprezom integracyjnym poprawia się atmosfera w pracy, pracownicy wymieniają się doświadczeniami, nawiązują nowe relacje, dzięki czemu mogą pracować efektywniej i generować dla firmy większe przychody. Pracownicy z własnej inicjatywy nie wybraliby się na proponowaną wycieczkę. W tym przypadku korzyść z organizacji takiej imprezy osiągnie podatnik, więc nie jest spełniona druga z przesłanek pozwalających uznać koszt udziału w wycieczce za przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Dodatkowo, w przypadku gdy któryś z pracowników nie skorzysta z atrakcji oferowanych w ramach wyjazdu integracyjnego, nie można mówić, by odniósł taką samą korzyść jak pracownik, który skorzystał ze wszystkich atrakcji, a dokładne wyliczenie kosztu przypadającego na pracownika nie jest możliwe.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.
Organ podsumował rozważania podatnika wskazując, że opłacenie przez podatnika ze środków obrotowych kosztów wycieczki nie spowoduje powstania po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Oznacza to, że na pracodawcy nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 31 ustawy o PIT.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat