REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

Katarzyna Broniszewska
zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę
zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Zawyżony przychód dotyczył 2010 roku. Ponadto  została pobrana i przekazana do Urzędu Skarbowego zaliczka za pierwsze  trzy miesiące  2011 r.

Autopromocja

Pracownik w tej sytuacji ma jednorazowo wpłacić do kasy pracodawcy wynagrodzenie za 2010 r. Wynagrodzenie za 2011 r. zostanie skorygowane w bieżącej liście płac. Następnie pracodawca dokona korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS.

Wynagrodzenie za pracę- vademecum

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Procedura opisana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, określa w jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia, gdy zwrotu dokonuje pracownik na rzecz pracodawcy.

Świadczenia, które zostały nienależnie pobrane, uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu. Pracodawca (jako płatnik) ustalając wysokość podatku (zaliczki) powinien odjąć od dochodu pracownika kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

Oznacza to pomniejszenie miesięcznego dochodu (ustalanego dla celów obliczenia zaliczki) o dokonany przez pracownika zwrot. W przypadku, gdy kwota zwrotu będzie przekraczać dochód za dany miesiąc, pracodawca może pomniejszyć dochód z następnego miesiąca o wysokość powstałej różnicy- aż do pełnego pomniejszenia. Takie czynności mogą być dokonywane, ale tylko w roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zwrotu.

Pracownik będzie musiał jednak sam podjąć się rozliczenia, jeśli zwróci nienależne świadczenie już po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). W tym wypadku powinien odliczyć nienależne świadczenie od dochodu w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu.

Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę dokonanego zwrotu nienależnego świadczenia, na podstawie wystawionego przez pracodawcę potwierdzenia dokonania zwrotu. Zwrot pobranej sumy wraz z pobranymi zaliczkami na podatek dochodowy powoduje możliwość odzyskania przez pracownika kwoty tych zaliczek.

Jeśli kwota ta  przekracza wysokość dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Podstawą do tego może być dowód potwierdzającego wpłatę ( np. przelew, przekaz) lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę.

Art. 26 ust 1 pkt 5:  Podstawę obliczenia podatku […]stanowi dochód […]po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Pracownik dokonując zwrotu nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, powinien dokonać tego zwrotu w kwocie netto, powiększonej o zaliczkę na podatek dochodowy.

Rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dochodem są uzyskane w ciągu miesiąca przychody oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość obliczonej w ten sposób zaliczki zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy ze środków podatnika (art. 32 ustawy o PIT).

Sformułowanie brzmiące ‘zwrot nienależnie pobranych świadczeń’ nie obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli pracownik dokonał nadpłaty składek na to ubezpieczenie z powodu zawyżonego wynagrodzenia za 2010 rok, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłaconą kwotę pracownikowi za pośrednictwem pracodawcy. Kwota ta będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy.

Zwrócone składki (niezależnie czy zostały pobrane w poprzednim czy bieżącym roku podatkowym) pracodawca powinien doliczyć do przychodów uzyskanych przez pracownika w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

W sytuacji kiedy podatnik (aby obliczyć podatek należny) dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a potem otrzymał zwrot odliczonych kwot, powinien doliczyć kwoty poprzednio odliczone. Odliczenie powinno być dokonane w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nastąpił zwrot (art. 45 ust. 3a ustawy o PIT).

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia za rok 2010 spowodowała, że składka na ubezpieczenie zdrowotne także była nadpłacona. Oznacza to, że pracodawca powinien zwrócić ją pracownikowi (informując go o tym, mimo że nie ma do tego celu wzoru druku). Natomiast pracownik w rocznym rozliczeniu doliczy kwoty wcześniej odliczone.

Zawyżone wynagrodzenie, które zostało wypłacone za pierwsze miesiące roku 2011, pracodawca potrąci z bieżącej listy płac pracownika. Będzie to oznaczało zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy oraz korektę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za 2011 r. . Zmiany będą umieszczone w informacji PIT-11 i deklaracji rozliczeniowej ZUS za rok 2011.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 10 września 20110 roku (I SA/Kr754/10) orzekł, że Zwrot podatku zgodnie z przepisami ustawy o PIT nie jest traktowany jako dochód, a jedynie jako doliczenie do podatku.

Omówieniem kwestii wpłaconych zaliczek zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 grudnia 2007 roku (II FSK1492/06).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA