REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

Katarzyna Broniszewska
zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę
zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę
Fotolia

REKLAMA

W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Zawyżony przychód dotyczył 2010 roku. Ponadto  została pobrana i przekazana do Urzędu Skarbowego zaliczka za pierwsze  trzy miesiące  2011 r.

Pracownik w tej sytuacji ma jednorazowo wpłacić do kasy pracodawcy wynagrodzenie za 2010 r. Wynagrodzenie za 2011 r. zostanie skorygowane w bieżącej liście płac. Następnie pracodawca dokona korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS.

Wynagrodzenie za pracę- vademecum

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Procedura opisana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, określa w jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia, gdy zwrotu dokonuje pracownik na rzecz pracodawcy.

Świadczenia, które zostały nienależnie pobrane, uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu. Pracodawca (jako płatnik) ustalając wysokość podatku (zaliczki) powinien odjąć od dochodu pracownika kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

Oznacza to pomniejszenie miesięcznego dochodu (ustalanego dla celów obliczenia zaliczki) o dokonany przez pracownika zwrot. W przypadku, gdy kwota zwrotu będzie przekraczać dochód za dany miesiąc, pracodawca może pomniejszyć dochód z następnego miesiąca o wysokość powstałej różnicy- aż do pełnego pomniejszenia. Takie czynności mogą być dokonywane, ale tylko w roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zwrotu.

Pracownik będzie musiał jednak sam podjąć się rozliczenia, jeśli zwróci nienależne świadczenie już po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). W tym wypadku powinien odliczyć nienależne świadczenie od dochodu w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę dokonanego zwrotu nienależnego świadczenia, na podstawie wystawionego przez pracodawcę potwierdzenia dokonania zwrotu. Zwrot pobranej sumy wraz z pobranymi zaliczkami na podatek dochodowy powoduje możliwość odzyskania przez pracownika kwoty tych zaliczek.

Jeśli kwota ta  przekracza wysokość dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Podstawą do tego może być dowód potwierdzającego wpłatę ( np. przelew, przekaz) lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę.

Art. 26 ust 1 pkt 5:  Podstawę obliczenia podatku […]stanowi dochód […]po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Pracownik dokonując zwrotu nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, powinien dokonać tego zwrotu w kwocie netto, powiększonej o zaliczkę na podatek dochodowy.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dochodem są uzyskane w ciągu miesiąca przychody oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość obliczonej w ten sposób zaliczki zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy ze środków podatnika (art. 32 ustawy o PIT).

Sformułowanie brzmiące ‘zwrot nienależnie pobranych świadczeń’ nie obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli pracownik dokonał nadpłaty składek na to ubezpieczenie z powodu zawyżonego wynagrodzenia za 2010 rok, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłaconą kwotę pracownikowi za pośrednictwem pracodawcy. Kwota ta będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy.

Zwrócone składki (niezależnie czy zostały pobrane w poprzednim czy bieżącym roku podatkowym) pracodawca powinien doliczyć do przychodów uzyskanych przez pracownika w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

W sytuacji kiedy podatnik (aby obliczyć podatek należny) dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a potem otrzymał zwrot odliczonych kwot, powinien doliczyć kwoty poprzednio odliczone. Odliczenie powinno być dokonane w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nastąpił zwrot (art. 45 ust. 3a ustawy o PIT).

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia za rok 2010 spowodowała, że składka na ubezpieczenie zdrowotne także była nadpłacona. Oznacza to, że pracodawca powinien zwrócić ją pracownikowi (informując go o tym, mimo że nie ma do tego celu wzoru druku). Natomiast pracownik w rocznym rozliczeniu doliczy kwoty wcześniej odliczone.

Zawyżone wynagrodzenie, które zostało wypłacone za pierwsze miesiące roku 2011, pracodawca potrąci z bieżącej listy płac pracownika. Będzie to oznaczało zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy oraz korektę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za 2011 r. . Zmiany będą umieszczone w informacji PIT-11 i deklaracji rozliczeniowej ZUS za rok 2011.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 10 września 20110 roku (I SA/Kr754/10) orzekł, że Zwrot podatku zgodnie z przepisami ustawy o PIT nie jest traktowany jako dochód, a jedynie jako doliczenie do podatku.

Omówieniem kwestii wpłaconych zaliczek zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 grudnia 2007 roku (II FSK1492/06).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA