REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej
Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

 Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku  NSA z dnia 30 września 2014 r., II FSK 2353/12.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Wynagrodzenie dla organizatora było określone w formie ryczałtowej i obejmowało należność za konsumpcję, transport uczestników oraz oprawę artystyczną. Spółka nie zamierzała prowadzić ewidencji uczestników, zaś udział w imprezie był dobrowolny.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy z tytułu uczestnictwa pracownika w imprezie integracyjnej, pracownik uzyska przychód opodatkowany PIT, zaś na spółce będą ciążyć obowiązki płatnika? Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przypadku świadczeń o charakterze niepieniężnym, o opodatkowaniu PIT można mówić wyłącznie w przypadku faktycznego ich otrzymania. Spółka nie prowadzi zaś ewidencji uczestników imprezy, nie może więc jednoznacznie wskazać, którzy pracownicy wzięli w niej udział. Ustalenie przychodu jest również niemożliwe ze względu na fakt obiektywnej niemożliwości przypisania go poszczególnym uczestnikom w konkretnej wysokości.

PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że fakt braku ewidencji nie powinien wpływać na możliwość przypisania przychodu uczestnikom imprezy. W opinii Dyrektora IS, przychód powinien być ustalony metodą ryczałtową, tzn. poprzez podzielenie wartości wynagrodzenia uiszczonego przez spółkę na rzecz organizatora imprezy, przez liczbę jej uczestników.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA w Gdańsku. Sad uchylił interpretację, podzielając argumentację skarżącej. Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną, jednak NSA oddalił ją.

W ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał na istnienie rozbieżności orzeczniczych w kwestii podatkowych konsekwencji uczestnictwa pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach. NSA podkreślił jednak, że podziela tezę zaprezentowaną w wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), w którym Trybunał orzekł, że „art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, rozumiane w ten sposób, że inne nieodpłatne świadczenie oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w zw. z art. 217 Konstytucji RP”.

NSA zwrócił uwagę, że obecnie przyjmuje się, że zapewnienie pracownikowi świadczeń takich jak uczestnictwo w kursie językowym, zakup pakietu medycznego, czy ubezpieczenia, stanowi przychód pracownika z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania indywidualnych osób biorących udział w takiej imprezie. Kończąc swój wywód, sąd stwierdził, że orzecznictwo w zakresie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń, należy uznać za ugruntowane.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA