REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej
Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

 Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku  NSA z dnia 30 września 2014 r., II FSK 2353/12.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Wynagrodzenie dla organizatora było określone w formie ryczałtowej i obejmowało należność za konsumpcję, transport uczestników oraz oprawę artystyczną. Spółka nie zamierzała prowadzić ewidencji uczestników, zaś udział w imprezie był dobrowolny.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy z tytułu uczestnictwa pracownika w imprezie integracyjnej, pracownik uzyska przychód opodatkowany PIT, zaś na spółce będą ciążyć obowiązki płatnika? Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przypadku świadczeń o charakterze niepieniężnym, o opodatkowaniu PIT można mówić wyłącznie w przypadku faktycznego ich otrzymania. Spółka nie prowadzi zaś ewidencji uczestników imprezy, nie może więc jednoznacznie wskazać, którzy pracownicy wzięli w niej udział. Ustalenie przychodu jest również niemożliwe ze względu na fakt obiektywnej niemożliwości przypisania go poszczególnym uczestnikom w konkretnej wysokości.

PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że fakt braku ewidencji nie powinien wpływać na możliwość przypisania przychodu uczestnikom imprezy. W opinii Dyrektora IS, przychód powinien być ustalony metodą ryczałtową, tzn. poprzez podzielenie wartości wynagrodzenia uiszczonego przez spółkę na rzecz organizatora imprezy, przez liczbę jej uczestników.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA w Gdańsku. Sad uchylił interpretację, podzielając argumentację skarżącej. Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną, jednak NSA oddalił ją.

W ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał na istnienie rozbieżności orzeczniczych w kwestii podatkowych konsekwencji uczestnictwa pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach. NSA podkreślił jednak, że podziela tezę zaprezentowaną w wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), w którym Trybunał orzekł, że „art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, rozumiane w ten sposób, że inne nieodpłatne świadczenie oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w zw. z art. 217 Konstytucji RP”.

NSA zwrócił uwagę, że obecnie przyjmuje się, że zapewnienie pracownikowi świadczeń takich jak uczestnictwo w kursie językowym, zakup pakietu medycznego, czy ubezpieczenia, stanowi przychód pracownika z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania indywidualnych osób biorących udział w takiej imprezie. Kończąc swój wywód, sąd stwierdził, że orzecznictwo w zakresie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń, należy uznać za ugruntowane.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA