Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku NSA z dnia 30 września 2014 r., II FSK 2353/12.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Wynagrodzenie dla organizatora było określone w formie ryczałtowej i obejmowało należność za konsumpcję, transport uczestników oraz oprawę artystyczną. Spółka nie zamierzała prowadzić ewidencji uczestników, zaś udział w imprezie był dobrowolny.
Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy z tytułu uczestnictwa pracownika w imprezie integracyjnej, pracownik uzyska przychód opodatkowany PIT, zaś na spółce będą ciążyć obowiązki płatnika? Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przypadku świadczeń o charakterze niepieniężnym, o opodatkowaniu PIT można mówić wyłącznie w przypadku faktycznego ich otrzymania. Spółka nie prowadzi zaś ewidencji uczestników imprezy, nie może więc jednoznacznie wskazać, którzy pracownicy wzięli w niej udział. Ustalenie przychodu jest również niemożliwe ze względu na fakt obiektywnej niemożliwości przypisania go poszczególnym uczestnikom w konkretnej wysokości.
PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników
Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że fakt braku ewidencji nie powinien wpływać na możliwość przypisania przychodu uczestnikom imprezy. W opinii Dyrektora IS, przychód powinien być ustalony metodą ryczałtową, tzn. poprzez podzielenie wartości wynagrodzenia uiszczonego przez spółkę na rzecz organizatora imprezy, przez liczbę jej uczestników.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA w Gdańsku. Sad uchylił interpretację, podzielając argumentację skarżącej. Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną, jednak NSA oddalił ją.
REKLAMA
W ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał na istnienie rozbieżności orzeczniczych w kwestii podatkowych konsekwencji uczestnictwa pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach. NSA podkreślił jednak, że podziela tezę zaprezentowaną w wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), w którym Trybunał orzekł, że „art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, rozumiane w ten sposób, że inne nieodpłatne świadczenie oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w zw. z art. 217 Konstytucji RP”.
NSA zwrócił uwagę, że obecnie przyjmuje się, że zapewnienie pracownikowi świadczeń takich jak uczestnictwo w kursie językowym, zakup pakietu medycznego, czy ubezpieczenia, stanowi przychód pracownika z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania indywidualnych osób biorących udział w takiej imprezie. Kończąc swój wywód, sąd stwierdził, że orzecznictwo w zakresie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń, należy uznać za ugruntowane.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat