PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA we Wrocławiu z 20 sierpnia 2014 r., I SA/Wr 1674/14.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która działa w ramach grupy kapitałowej, prowadzącej działalność za pośrednictwem oddziałów. Pracownicy poszczególnych jednostek współpracują ze sobą, dlatego też spółka organizuje spotkania o charakterze biznesowo-integracyjnym, w tym m.in. imprezy świąteczne (Sylwester, Wigilia, Wielkanoc itp.). Imprezy te mają na celu przede wszystkim wspólną celebrację ważnych dla pracowników świąt okolicznościowych.
W dniu, na który przypada obchodzenie danego święta w zakładzie przygotowany jest poczęstunek oraz upominki dla pracowników. Spółka nie prowadzi ewidencji uczestników spotkań, zaś ich koszty pokrywa ze środków własnych. Wynagrodzenie dla organizatora imprezy ustalane jest w formie ryczałtowej. Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy z tytułu uczestnictwa w opisanych wydarzeniach po stronie jej pracowników powstanie przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT, a w konsekwencji czy spółkę obciążają obowiązki płatnika.
Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku
Samochody służbowe do celów prywatnych - rozliczenie PIT w 2015 roku
REKLAMA
Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że do powstania przychodu nie dojdzie, ze względu na integracyjny i służbowy charakter imprez, a także z uwagi na brak obiektywnej możliwości przypisania pracownikowi przychodu w konkretnej wysokości. Brak jest zatem podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów imprezy świątecznej. W takiej sytuacji wartość poniesionych przez spółkę kosztów organizacji nie stanowi dla pracowników przychodu podatkowego, a po stronie pracodawcy nie powstają obowiązki płatnika.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem organu, w przypadku organizacji imprez o charakterze integracyjnym, pracownikom spółki z tytułu udziału w tych imprezach należy przypisać przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT i od łącznego dochodu z tytułu wypłaconego wynagrodzenia w danym miesiącu obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka wniosła skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację, w ustnym uzasadnieniu nawiązując do wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13). Sąd podkreślił, że kryterium wyróżnienia świadczeń nieodpłatnych powinna być obiektywna ocena, czy świadczenie leżało w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowi ono realne przysporzenie majątkowe. Świadczenia uzyskiwane od pracodawcy, aby podlegały opodatkowaniu, muszą prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika dochodu, czyli korzyści majątkowej, która prowadzi do powiększenia aktywów lub do zaoszczędzenia wydatków.
Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Dodatkowo istotne jest, czy pracownik skorzystał dobrowolnie z takich świadczeń. Do uzyskania przychodu dochodzi, kiedy można zindywidualizować świadczenie, określić wartość pieniężną oraz skonkretyzować odbiorcę. A zatem, przychodem nie będzie uczestnictwo w imprezach i spotkaniach świątecznych, spotkaniach integracyjnych, wycieczkach i szkoleniach, lecz będą nim indywidualnie oznaczone świadczenie skierowane do oznaczonej konkretnie osoby.
Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat