reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Udział w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę – opodatkowanie PIT

Udział w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę – opodatkowanie PIT

W przypadku organizowania imprez integracyjnych, na które zostaną zaproszeni wszyscy pracownicy nie można mówić o przychodzie ze świadczenia nieodpłatnego. W takim przypadku nie dojdzie do osiągnięcia przez pracowników korzyści w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie można bowiem zakładać, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Tak stwierdził Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji podatkowej z 16 marca 2015 roku (sygnatura: IBPBII/1/415-1029/14/BP).

Piknik dla pracowników – co z PIT?

Pewien pracodawca zadał pytanie Dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach, czy w związku z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników (piknik pracowniczy) powinni oni być obciążeni podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pracownicy zgłaszają chęć uczestnictwa w imprezie dokonując zapisu na listę. W trakcie zapisów przekazują informację czy w pikniku będą także uczestniczyć ich dzieci i osoby towarzyszące. Przed piknikiem pracownik otrzymuje „bloczki”, które może wymienić na dostępne w trakcie imprezy posiłki. Ponadto dla wszystkich uczestników pikniku organizowane są konkursy z nagrodami i zabawy. Uczestnictwo pracowników w imprezie nie wiąże się z powstaniem po ich stronie dodatkowych kosztów, tj. udział pracownika w imprezie jest bezpłatny, wszystkie koszty związane z organizacją imprezy pokrywa pracodawca.

Co to jest nieodpłatne świadczenie?

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji podatkowej z 16 marca 2015 roku przypomniał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT przychodami ze stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W ustawie o PIT nie zdefiniowano terminu „nieodpłatne świadczenie”.  Zgodnie z orzecznictwem sądowym nieodpłatnym świadczeniem w kontekście podatku dochodowego jest „każde zdarzenie prawne i zjawisko gospodarcze, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku danej osobie, mające konkretny wymiar finansowy – czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy to w postaci również wymiernego zaoszczędzenia wydatku.”

Za szczególnie istotny w przedmiocie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych uważany jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 roku (sygnatura: K 7/13), w którym wyodrębniono kryteria określające, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowiło przychód ze stosunku pracy.  

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

Zdaniem Trybunału (z którym zgadzają się organy podatkowe) podstawowym kryterium, które powinno być stosowane przy ustalaniu, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowiło przychód ze stosunku pracy, jest wystąpienie po stronie pracownika przysporzenia, czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy to w postaci również wymiernego zaoszczędzenia wydatku.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Korzyść pracodawcy, czy pracownika?

Spotkania i wyjazdy integracyjne nie są przewidziane w umowie o pracę, leżą one jednak pośrednio w interesie pracodawcy, służą bowiem podniesieniu zarówno jakości i wydajności jak również komfortu pracy, co w konsekwencji przysparza pracodawcy wymiernych korzyści.     

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nieodpłatne świadczenie jest przychodem pracownika gdy zostało ono spełnione za jego zgodą i w jego interesie a nie w interesie pracodawcy, oraz gdy owe świadczenie przynosi pracownikowi korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków. Korzyść płynąca z nieodpłatnego świadczenia musi również być wymierna i przypisana konkretnemu pracownikowi, w związku z tym nie może ona być ogólnie dostępna wszystkim pracownikom.    

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama