REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?
Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa doprecyzowuje m.in. kwestie związane z opodatkowaniem przychodów z tytułu uczestnictwa w tzw. pracowniczych programach motywacyjnych.

- Istotną kwestią tej nowelizacji jest wprowadzenie szeregu regulacji doprecyzowujących kwestie kwalifikacji źródła przychodu oraz momentu jego powstania. Do roku 2017 polskie organy podatkowe prezentowały niejednolite stanowisko w powyższym zakresie. Stanowisko to było często sprzeczne z ugruntowaną linią orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne. Organy podatkowe uznawały, że przychód w ramach programów opcyjnych powstaje w momencie nabycia akcji jako przychód z innych źródeł. Równocześnie sądy administracyjne stały na stanowisku, że do przysporzenia majątkowego dochodziło dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji, a przychód w ten sposób otrzymany stanowi przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowanych stawką 19% - mówi Marcin Kukulski Dyrektor Trio Advisory, posiadający wieloletnie doświadczenie w projektach z zakresu wyceny i konstrukcji programów opcji menedżerskich.

REKLAMA

Autopromocja

- W przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono ogólną zasadę, zgodnie z którą przychody uzyskiwane poprzez wypłatę środków pieniężnych w ramach programów motywacyjnych nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych. Przychody te należy zaliczyć do tego źródła przychodów, w ramach którego przychód ten został uzyskany (np. ze stosunku pracy). Sytuacja ta dotyczy szczególnie popularnych w latach 2014-2017 programów opartych na instrumentach pochodnych, których wartość uzależniona była od wartości akcji na GPW, przy czym same akcje nie były przyznawane uczestnikom programów – dodaje ekspert.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Ustawa przewiduje możliwość odroczenia przychodu z tytułu nabycia akcji w ramach programu opcyjnego do momentu ich finalnej sprzedaży przy spełnieniu wskazanych w ustawie warunków oraz tylko w przypadku określonego typu programów opcyjnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Organizatorem programu opcyjnego, w którym uczestniczy pracownik musi być spółka akcyjna (lub jej spółka dominująca), od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności w ramach stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.
  2. Program opcyjny musi być utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki.
  3. W wyniku realizacji programu opcyjnego utworzonego przez tę spółkę podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej. Nie dotyczy to sytuacji, w których pracownik otrzymuje tylko ekwiwalent pieniężny z tytułu uczestnictwa w programie nie uzyskując prawa do faktycznego objęcia lub nabycia akcji.

- W praktyce mamy do czynienia z odroczeniem opodatkowania, ponieważ mimo że przychód powstaje już na etapie nabycia akcji to jednak przychodu tego nie rozpoznajemy. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast w momencie odpłatnego zbycia akcji, które opodatkowane jest stawką 19% - podkreśla Marcin Kukulski z Trio Advisory.

- Konsekwencją zmian w przepisach podatkowych będzie z pewnością duży spadek zainteresowania firm programami opartymi na instrumentach pochodnych. Niemniej programy oparte na akcjach, przy założeniu woli akcjonariuszy do rozwodnienia kapitału, wciąż są ciekawym narzędziem motywacji kluczowych pracowników - dodaje.

Programy opcji menedżerskich to bardzo dobre narzędzie pozwalające łączyć interesy dwóch grup działających w ramach jednej firmy: akcjonariuszy/udziałowców oraz pracowników. Obie te grupy stają się wówczas jedną drużyną, której celem jest zwiększanie wartości firmy. Dobrze zaplanowane programy mają jasno zdefiniowany cel, dobrze dobrane kryteria oceny i w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie wymiernych korzyści obu zainteresowanym grupom. Program powinien motywować do ponadprzeciętnego zaangażowania pracowników.

- Obecnie wiele firm, zarówno spółek akcyjnych jak i spółek z o.o. (w tym także start-up’ów) zdaje sobie sprawę, że kluczem do ich rozwoju i wzrostu wartości są odpowiednio zmotywowani pracownicy. Podstawowe świadczenia pieniężne takie jak wynagrodzenia zasadnicze nie są dobrym motywatorem. Pracownicy, a szczególnie ci kluczowi pracownicy mają świadomość, że ich wytężona praca, kreatywność, wymyślanie nowych produktów lub usług przekłada się na zysk firmy i na jej wartość Najlepszym motywatorem do takich działań jest więc bezpośredni udział w tym zysku i wzroście wartości firmy – mówi Magdalena Karda Prezes Trio Advisory.

REKLAMA

I dodaje, że ma to szczególne znaczenie w firmach innowacyjnych i nowo zakładanych start-up’ach. Takim firmom zależy na przyciągnięciu najlepszych ludzi, którzy często muszą zaakceptować niższe niż w korporacyjnym środowisku wynagrodzenie.

- Rolą pracodawcy jest więc zadbanie o odpowiedni motywator w postaci programu opcji menedżerskich, który w przyszłości pozwoli pracownikom partycypować w sukcesie. Polskie firmy w ostatnim czasie zmagają się z trudnościami w rekrutacji wartościowych pracowników. Planując dalsze losy firmy warto rozważyć wprowadzenie programu opcji menedżerskich jako narzędzia wyróżniającego firmę na tle konkurencji i pozwalającego przyciągnąć talenty – podkreśla Magdalena Karda, Prezes Trio Advisory.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA