REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników

Ecovis Legal Poland
Kancelaria prawna
Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników/ fot. Shutterstock
Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników/ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, na czym nowa zmiana będzie polegała.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi dawno zapowiadany mikrorachunek podatkowy, czyli tzw. indywidualny rachunek podatkowy, służący do wpłat PIT, CIT i VAT. Jego celem jest dostarczanie wpłat podatkowych, natomiast zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, np. na indywidualny ROR. 

Autopromocja

Od Nowego Roku każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Przedsiębiorcy posiadają już indywidualny rachunek do przelewów z tytułu ZUS, więc będzie to kolejne konto, o którym trzeba będzie pamiętać, a które ma odciążyć służby fiskalne.

Nowy mikrorachunek podatkowy nie będzie stanowił istotnego problemu zarówno dla małych przedsiębiorców zatrudniających kilku pracowników, jak i dla dużych podmiotów wypłacających wynagrodzenia większej liczbie pracowników. Ministerstwo Finansów wyjaśniło bowiem, że pracodawcy będą przelewać zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń na swój mikrorachunek – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Warto wspomnieć, że w przypadku spółek osobowych wpłata podatku VAT oraz zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracowników będzie dokonywana na mikrorachunek spółki, natomiast wpłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach spółki na rachunki wspólników.

Wygenerowanie mikrorachunku jest bardzo proste wystarczy skorzystać z generatora, który jest dostępny na stronie www.podatki.gov.pl lub zgłosić się do urzędu skarbowego, w którym po podaniu numeru PESEL lub NIP otrzyma się informację o koncie. Jeśli podatnik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i pracuje na umowę o pracę, stworzone będą dla niego dwa mikrorachunki bankowe, ale płatność powinna być dokonywana na rachunek dedykowany numerowi NIP. Każdy z rachunków spełnia standard NRB, który stosowany jest w obrocie krajowym w zakresie sposobu numeracji rachunków bankowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje również możliwość wpłacenia podatku za inną osobę na jej mikrorachunek podatkowy. Prawo do tego będą mieli członkowie najbliższej rodziny, aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej czy zastawu skarbowego w momencie, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Podatek może też uregulować każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie będzie przekraczała 1000 zł, a treść dowodu wpłaty nie będzie budziła wątpliwości co do jej przeznaczenia. W ostatnim przypadku, gdy podatek przekroczy tę kwotę, podatnik (lub członek najbliższej rodziny) będzie musiał sam opłacić podatek, inaczej wpłata nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego – dodaje ekspertka.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

W przypadku zalegania z opłacaniem podatku, dokonana wpłata będzie zaliczała się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku. Natomiast, jeśli podatnik nie wskaże typu zobowiązania, naczelnik urzędu skarbowego rozliczy zobowiązanie o najstarszym terminie wymagalności.

Celem stworzenia mikrorachunku podatkowego jest umożliwienie szybkiego uzyskania informacji o niezaleganiu i ograniczenie liczby pomyłek w przelewach do urzędu skarbowego. Dla dużych przedsiębiorstw zatrudniających wielu pracowników nowa zmiana będzie stanowiła większe utrudnienie niż ułatwienie przez poświęcanie o wiele więcej czasu na zrobienie przelewów na każdy z mikrorachunków.

ECOVIS Legal Poland spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Legal Poland świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA