reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Prace urzędów skarbowych a koronawirus – jak rozliczyć roczny PIT?

Prace urzędów skarbowych a koronawirus – jak rozliczyć roczny PIT?

Na dzień dzisiejszy Ministerstwo Finansów nie podjęło decyzji o zamknięciu urzędów skarbowych z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, a więc funkcjonują one jeszcze bez zmian.

W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie wskazało, że obsługa interesantów będzie się odbywać wyłącznie na salach obsługi, a ilość interesantów w nich przebywająca może być ograniczona przez ochronę.

Powyższe ma być stosowane z uwzględnieniem warunków lokalowych każdego urzędu skarbowego.

Warto przy tym wskazać, że w praktyce sprawy podatników prowadzących działalność gospodarczą są załatwiane nie na sali obsługi, a bezpośrednio w pokoju, gdzie pracuje urzędnik zajmujący się daną firmą. Obecnie może to być zatem utrudnione.

Jednocześnie przypominamy, że nie trzeba osobiście składać rocznej deklaracji PIT w urzędzie skarbowym i można ją:

  1. Wysłać w wersji elektronicznej  poprzez interaktywne formularze udostępnione na stronie internetowej www.podatki.gov.pl – tu potrzebne będą jedynie dane autoryzujące (zwykle daną autoryzującą jest przychód z rocznej deklaracji za rok ubiegły).
  2. Wysłać w wersji elektronicznej przez aplikację E-deklaracje Desktop.
  3. Wysłać w wersji elektronicznej w ramach usługi „Twój e-PIT” na stronie www.podatki.gov.pl. Jeżeli przygotowana przez US deklaracja wymaga skorygowania, to można tego dokonać bezpośrednio na tej deklaracji.
  4. Wysłać w wersji papierowej pocztą tradycyjną lub kurierem.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku skorzystania ze sposobów 1-3 (czyli wysyłki elektronicznej) ilość dni na zwrot ewentualnej nadpłaty podatku to 45 dni (zamiast 90 dni).

Niestety, na dzień dzisiejszy PIT-36L nie jest udostępniony w formie e-formularza na stronie ministerialnej. Można jedna skorzystać z tego formularza w aplikacji E-deklaracje Desktop.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy (nr wpisu 13557)
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama