REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT emerytów. Nadpłata podatku w PIT-11A

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Emeryci mogą mieć niedopłatę podatku, nawet gdy dostali PIT-11A
Emeryci mogą mieć niedopłatę podatku, nawet gdy dostali PIT-11A
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadpłata podatku w PIT-11A. ZUS informuje, że formularze PIT-11A dostali tylko emeryci, którzy mają nadpłatę podatku. Seniorzy są więc zaskoczeni, gdy z przygotowanego im przez skarbówkę zeznania wynika, że mają dopłacić podatek.

PIT-11A i PIT- 40A. Zmiany w rozliczaniu PIT

To efekt zmiany w rozliczaniu PIT. W poprzednich latach Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowywał zeznania emerytom, niezależnie od tego, czy mieli podatek do zapłaty, czy nadpłatę do zwrotu wynikającą z pobrania zbyt wysokich zaliczek od świadczeń (jeżeli ktoś chciał skorzystać z ulg, np. rehabilitacyjnej, musiał samodzielnie złożyć zeznanie).

Autopromocja

W tym roku ZUS wysyła:

- PIT- 40A (czyli roczne obliczenie podatku) osobom, które miały niedopłatę podatku, i

- PIT-11A (czyli informację o dochodach) osobom, które miały nadpłatę podatku, ale tych świadczeniobiorców już nie rozlicza. Takie osoby otrzymują informację PIT-11A i muszą samodzielnie złożyć zeznanie roczne (np. na formularzu PIT-37).

Jak czytamy na stronach gov.pl, osoby, które otrzymały z organu rentowego (czyli z ZUS) informację PIT-11A, mogą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- samodzielnie złożyć zeznanie roczne, albo

- nic nie robić do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Problem polega na tym, że informacje te nie odnoszą się do wszystkich emerytów. Ci, którzy uzyskali dochód z innego źródła niż emerytura (np. za granicą), a z polskiego ZUS dostali PIT-11A z informacją o nadpłacie, de facto mogą mieć niedopłatę podatku. Słowem muszą podatek dopłacić.

PIT-11A mogli też dostać emeryci, którym ZUS zwrócił za 2020 r. składki zdrowotne. Oni również muszą dopłacić daninę.

Chcąc zatem uniknąć kłopotów, należy sprawdzić swoje rozliczenie za 2020 r. przygotowane przez skarbówkę w ramach usługi Twój e-PIT i w razie potrzeby poprawić je lub po prostu samodzielnie złożyć zeznanie.

Nadpłata podatku w PIT-11A

O problemie poinformował nas czytelnik, który w 2020 r. dostawał emeryturę z ZUS. Jednocześnie z racji tego, że mieszka za granicą, otrzymał zwrot potrąconych składek zdrowotnych.

W rezultacie dostał od ZUS informację na formularzu PIT-11A. Myślał więc, że ma nadpłatę podatku, a więc że urząd skarbowy zwróci mu pieniądze. Gdy jednak zajrzał do zeznania rocznego przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową (w ramach usługi Twój e-PIT), zorientował się, że jest odwrotnie – musi dopłacić urzędowi skarbowemu i to ponad 3,5 tys. zł podatku.

Był przekonany, że skoro ma niedopłatę, to powinien dostać z ZUS roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Tak się jednak nie stało. Spytał więc zakład, dlaczego.

W odpowiedzi ZUS poinformował naszego czytelnika, że prawidłowo wysłał mu PIT-11A, bo zaistniała nadpłata podatku.

Ostatecznie jednak zwrot potrąconych składek zdrowotnych spowodował u czytelnika niedopłatę daniny, więc czytelnik musi teraz samodzielnie rozliczyć się z PIT, np. na formularzu PIT-37.

– Być może system ZUS nie uwzględnia takich niuansów w zakresie rozliczeń, zwłaszcza że nowe zasady rozliczenia emerytów są realizowane po raz pierwszy. W efekcie jednak to na emerytów został przerzucony ciężar prawidłowego rozliczenia z fiskusem – komentuje Grzegorz Grochowina, wicedyrektor i szef zespołu zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego KPMG.

W takiej samej sytuacji mogą być emeryci, którzy dostawali w 2020 r. emeryturę z ZUS, a jednocześnie pracowali albo prowadzili własną działalność gospodarczą i osiągnęli dochód z tych źródeł.

ZUS wypełnia to, o czym wie

Skąd problem? Otóż ZUS wystawia PIT-11A lub PIT-40A jedynie na podstawie informacji, które posiada, czyli na podstawie danych o wypłatach w 2020 r. emerytur i świadczeń.

– Nie uwzględnia więc całościowej sytuacji podatkowej emeryta, a więc również innych dochodów, które emeryt osiągnął w zeszłym roku – potwierdza Grzegorz Grochowina.

Słowem, ZUS nie wie, czy emeryt miał inne dochody. Wystawia więc informacje wszystkim osobom, które w 2020 r. chociaż raz pobrały świadczenie z tej instytucji.

W odpowiedzi na pytania DGP zakład tłumaczy, że:

- PIT-40A otrzymali podatnicy z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu),

- PIT-11A otrzymują tylko osoby z nadpłatą podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS).

Grzegorz Grochowina zwraca jednak uwagę, że informację PIT-11A otrzymają m.in. osoby, które złożyły w ZUS:

- oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem,

- złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej, lub

- wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

Osoby te mogły więc dostać informacje na formularzu PIT-11A (bo ZUS stwierdził nadpłatę podatku), ale ostatecznie, po uwzględnieniu wszystkich dochodów, może się okazać, że mają niedopłatę i muszą rozliczyć się z niej z fiskusem.

Ekspert dodaje, że taka sama sytuacja może powstać z PIT-40A. – Ostatecznie w zeznaniu rocznym może zostać wykazana zarówno niedopłata, jak i nadpłata podatku – stwierdza Grzegorz Grochowina.

Kto nie musi sprawdzać PIT…

Ekspert wskazuje, że swojego rozliczenia PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT nie musi sprawdzać emeryt, który poza świadczeniem z ZUS nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń. Nie musi też składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36, bo zeznania na tych formularzach przygotowała skarbówka w Twoim e-PIT. Powinny więc one odzwierciedlać cały dochód podatnika emeryta.

Mimo to – zdaniem Grzegorza Grochowiny – nawet w takim przypadku, a więc gdy emeryt nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, warto zapoznać się z przygotowanym przez skarbówkę zeznaniem PIT, bo może zdarzyć się pomyłka.

…a kto musi

Natomiast bezwzględnie z fiskusem muszą rozliczyć się emeryci, którzy:

- uzyskiwali w 2020 r. inne dochody niż emerytura z ZUS,

- chcą skorzystać z ulg (np. termomodernizacyjnej, internetowej, rehabilitacyjnej) lub odliczeń (np. darowizn na kościół czy na cele walki z COVID-19).

Sprawdzić zeznanie powinni również ci, którzy – jak nasz czytelnik – mieszkają za granicą, dostają emeryturę z ZUS, a w zeszłym roku otrzymali zwrot składek zdrowotnych.

W praktyce mają co najmniej dwie możliwości:

- sprawdzić zeznanie przygotowane przez skarbówkę, a więc zalogować się do Twojego e-PIT, zmodyfikować go, podpisać i wysłać (zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się po zalogowaniu), lub

- samodzielnie wypełnić zeznanie roczne, biorąc pod uwagę dochód z emerytury (informacje z ZUS – PIT-11A lub PIT-40A), dochody z innych źródeł (pracy, zlecenia czy działalności) i odliczenia.

Możliwe odsetki

Osoby osiągające jedynie dochody z ZUS, które dostały PIT-11A, uzyskają zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Jeśli rozliczą się za pomocą Twojego e-PIT, zwrot dostaną w ciągu 45 dni. Jeśli złożą formularz papierowy, urząd na zwrot nadpłaty będzie miał 90 dni.

Odpowiedź ZUS na pytania DGP

Czy może się zdarzyć sytuacja, że PIT-11A otrzymał emeryt, który ma niedopłatę podatku?

Osoba mająca niedopłatę nie mogła otrzymać w rozliczeniu PIT-11A, tylko PIT-40A.

Świadczeniobiorcy osiągający jedynie dochody z ZUS, a nie podlegający rozliczeniu przez organ rentowy, uzyskają zwrot z tytuły nadpłaty podatku bezpośrednio z Urzędu Skarbowego, zgodnie ze zmianami, które weszły w 2020 r. PIT-40A otrzymali podatnicy z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do US w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu. Informacje o zwrocie z tytułu nadpłaty przez Urząd Skarbowy umieszczone są na stronie Ministerstwa Finansów i wynikają z wprowadzonych zmian w przepisach.

Natomiast PIT-11A otrzymają tylko osoby z nadpłatą podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA