REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT emerytów. Nadpłata podatku w PIT-11A

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Emeryci mogą mieć niedopłatę podatku, nawet gdy dostali PIT-11A
Emeryci mogą mieć niedopłatę podatku, nawet gdy dostali PIT-11A
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadpłata podatku w PIT-11A. ZUS informuje, że formularze PIT-11A dostali tylko emeryci, którzy mają nadpłatę podatku. Seniorzy są więc zaskoczeni, gdy z przygotowanego im przez skarbówkę zeznania wynika, że mają dopłacić podatek.

PIT-11A i PIT- 40A. Zmiany w rozliczaniu PIT

To efekt zmiany w rozliczaniu PIT. W poprzednich latach Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowywał zeznania emerytom, niezależnie od tego, czy mieli podatek do zapłaty, czy nadpłatę do zwrotu wynikającą z pobrania zbyt wysokich zaliczek od świadczeń (jeżeli ktoś chciał skorzystać z ulg, np. rehabilitacyjnej, musiał samodzielnie złożyć zeznanie).

REKLAMA

Autopromocja

W tym roku ZUS wysyła:

- PIT- 40A (czyli roczne obliczenie podatku) osobom, które miały niedopłatę podatku, i

- PIT-11A (czyli informację o dochodach) osobom, które miały nadpłatę podatku, ale tych świadczeniobiorców już nie rozlicza. Takie osoby otrzymują informację PIT-11A i muszą samodzielnie złożyć zeznanie roczne (np. na formularzu PIT-37).

Jak czytamy na stronach gov.pl, osoby, które otrzymały z organu rentowego (czyli z ZUS) informację PIT-11A, mogą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- samodzielnie złożyć zeznanie roczne, albo

- nic nie robić do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Problem polega na tym, że informacje te nie odnoszą się do wszystkich emerytów. Ci, którzy uzyskali dochód z innego źródła niż emerytura (np. za granicą), a z polskiego ZUS dostali PIT-11A z informacją o nadpłacie, de facto mogą mieć niedopłatę podatku. Słowem muszą podatek dopłacić.

PIT-11A mogli też dostać emeryci, którym ZUS zwrócił za 2020 r. składki zdrowotne. Oni również muszą dopłacić daninę.

Chcąc zatem uniknąć kłopotów, należy sprawdzić swoje rozliczenie za 2020 r. przygotowane przez skarbówkę w ramach usługi Twój e-PIT i w razie potrzeby poprawić je lub po prostu samodzielnie złożyć zeznanie.

Nadpłata podatku w PIT-11A

O problemie poinformował nas czytelnik, który w 2020 r. dostawał emeryturę z ZUS. Jednocześnie z racji tego, że mieszka za granicą, otrzymał zwrot potrąconych składek zdrowotnych.

W rezultacie dostał od ZUS informację na formularzu PIT-11A. Myślał więc, że ma nadpłatę podatku, a więc że urząd skarbowy zwróci mu pieniądze. Gdy jednak zajrzał do zeznania rocznego przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową (w ramach usługi Twój e-PIT), zorientował się, że jest odwrotnie – musi dopłacić urzędowi skarbowemu i to ponad 3,5 tys. zł podatku.

Był przekonany, że skoro ma niedopłatę, to powinien dostać z ZUS roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A. Tak się jednak nie stało. Spytał więc zakład, dlaczego.

W odpowiedzi ZUS poinformował naszego czytelnika, że prawidłowo wysłał mu PIT-11A, bo zaistniała nadpłata podatku.

Ostatecznie jednak zwrot potrąconych składek zdrowotnych spowodował u czytelnika niedopłatę daniny, więc czytelnik musi teraz samodzielnie rozliczyć się z PIT, np. na formularzu PIT-37.

– Być może system ZUS nie uwzględnia takich niuansów w zakresie rozliczeń, zwłaszcza że nowe zasady rozliczenia emerytów są realizowane po raz pierwszy. W efekcie jednak to na emerytów został przerzucony ciężar prawidłowego rozliczenia z fiskusem – komentuje Grzegorz Grochowina, wicedyrektor i szef zespołu zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego KPMG.

W takiej samej sytuacji mogą być emeryci, którzy dostawali w 2020 r. emeryturę z ZUS, a jednocześnie pracowali albo prowadzili własną działalność gospodarczą i osiągnęli dochód z tych źródeł.

ZUS wypełnia to, o czym wie

Skąd problem? Otóż ZUS wystawia PIT-11A lub PIT-40A jedynie na podstawie informacji, które posiada, czyli na podstawie danych o wypłatach w 2020 r. emerytur i świadczeń.

– Nie uwzględnia więc całościowej sytuacji podatkowej emeryta, a więc również innych dochodów, które emeryt osiągnął w zeszłym roku – potwierdza Grzegorz Grochowina.

Słowem, ZUS nie wie, czy emeryt miał inne dochody. Wystawia więc informacje wszystkim osobom, które w 2020 r. chociaż raz pobrały świadczenie z tej instytucji.

W odpowiedzi na pytania DGP zakład tłumaczy, że:

- PIT-40A otrzymali podatnicy z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu),

- PIT-11A otrzymują tylko osoby z nadpłatą podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS).

Grzegorz Grochowina zwraca jednak uwagę, że informację PIT-11A otrzymają m.in. osoby, które złożyły w ZUS:

- oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem,

- złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej, lub

- wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

Osoby te mogły więc dostać informacje na formularzu PIT-11A (bo ZUS stwierdził nadpłatę podatku), ale ostatecznie, po uwzględnieniu wszystkich dochodów, może się okazać, że mają niedopłatę i muszą rozliczyć się z niej z fiskusem.

Ekspert dodaje, że taka sama sytuacja może powstać z PIT-40A. – Ostatecznie w zeznaniu rocznym może zostać wykazana zarówno niedopłata, jak i nadpłata podatku – stwierdza Grzegorz Grochowina.

Kto nie musi sprawdzać PIT…

REKLAMA

Ekspert wskazuje, że swojego rozliczenia PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT nie musi sprawdzać emeryt, który poza świadczeniem z ZUS nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń. Nie musi też składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36, bo zeznania na tych formularzach przygotowała skarbówka w Twoim e-PIT. Powinny więc one odzwierciedlać cały dochód podatnika emeryta.

Mimo to – zdaniem Grzegorza Grochowiny – nawet w takim przypadku, a więc gdy emeryt nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, warto zapoznać się z przygotowanym przez skarbówkę zeznaniem PIT, bo może zdarzyć się pomyłka.

…a kto musi

Natomiast bezwzględnie z fiskusem muszą rozliczyć się emeryci, którzy:

- uzyskiwali w 2020 r. inne dochody niż emerytura z ZUS,

- chcą skorzystać z ulg (np. termomodernizacyjnej, internetowej, rehabilitacyjnej) lub odliczeń (np. darowizn na kościół czy na cele walki z COVID-19).

Sprawdzić zeznanie powinni również ci, którzy – jak nasz czytelnik – mieszkają za granicą, dostają emeryturę z ZUS, a w zeszłym roku otrzymali zwrot składek zdrowotnych.

W praktyce mają co najmniej dwie możliwości:

- sprawdzić zeznanie przygotowane przez skarbówkę, a więc zalogować się do Twojego e-PIT, zmodyfikować go, podpisać i wysłać (zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się po zalogowaniu), lub

- samodzielnie wypełnić zeznanie roczne, biorąc pod uwagę dochód z emerytury (informacje z ZUS – PIT-11A lub PIT-40A), dochody z innych źródeł (pracy, zlecenia czy działalności) i odliczenia.

Możliwe odsetki

Osoby osiągające jedynie dochody z ZUS, które dostały PIT-11A, uzyskają zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Jeśli rozliczą się za pomocą Twojego e-PIT, zwrot dostaną w ciągu 45 dni. Jeśli złożą formularz papierowy, urząd na zwrot nadpłaty będzie miał 90 dni.

Odpowiedź ZUS na pytania DGP

Czy może się zdarzyć sytuacja, że PIT-11A otrzymał emeryt, który ma niedopłatę podatku?

Osoba mająca niedopłatę nie mogła otrzymać w rozliczeniu PIT-11A, tylko PIT-40A.

Świadczeniobiorcy osiągający jedynie dochody z ZUS, a nie podlegający rozliczeniu przez organ rentowy, uzyskają zwrot z tytuły nadpłaty podatku bezpośrednio z Urzędu Skarbowego, zgodnie ze zmianami, które weszły w 2020 r. PIT-40A otrzymali podatnicy z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do US w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu. Informacje o zwrocie z tytułu nadpłaty przez Urząd Skarbowy umieszczone są na stronie Ministerstwa Finansów i wynikają z wprowadzonych zmian w przepisach.

Natomiast PIT-11A otrzymają tylko osoby z nadpłatą podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS.

Łukasz Zalewski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Choroba lub wypadek przy pracy zleceniobiorcy – jakie świadczenia przysługują. Czy obowiązuje okres wyczekiwania?

Umowa zlecenie to popularna forma zatrudnienia na rynku pracy. Chętnie korzystają z niej osoby, chcące skorzystać z dodatkowej formy „dorywczego” zatrudnienia i dorobić do podstawowej pensji czy studenci, którzy szukają większej swobody i elastyczności formy świadczenia pracy, aby móc pogodzić ją ze studiami. Dla niektórych umowa zlecenia jest jednak jedyną podstawą świadczenia pracy a tym samym jedynym tytułem podlegania pod ubezpieczenia. Wszystkie wymienione wyżej grupy różnią się przede wszystkim całościowym lub częściowym obowiązkiem oskładkowania przychodów uzyskiwanych z tego tytułu bądź brakiem takiego wymogu. Kwestia oskładkowania umów zlecenia implikuje natomiast ewentualne prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Czy w takim razie zleceniobiorca, który np. w pierwszym dniu świadczenia usług ulega wypadkowi podczas wykonywania zlecenia, może liczyć na wypłatę zasiłku z tego tytułu?

Mechanizm podzielonej płatności w VAT - kiedy jest obowiązkowy?

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT-u muszą w niektórych przypadkach liczyć się z dodatkowymi obowiązkami związanymi z tym podatkiem. Jednym z nich jest mechanizm podzielonej płatności (MPP), który można stosować dobrowolnie lub obligatoryjnie. Podpowiadamy, dla kogo MPP jest obowiązkowy, w jakich transakcjach się go stosuje i których towarów dotyczy.

Likwidacja sp. z o.o. – jak to zrobić zgodnie z prawem, krok po kroku

Jakie są kluczowe etapy procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Choć założenie spółki z o.o. jest stosunkowo proste, zakończenie jej działalności wymaga przejścia przez szereg formalności, które warto dokładnie poznać przed podjęciem decyzji o likwidacji. Przyczyn i podstaw likwidacji może być wiele, w poniższym tekście opisaliśmy sytuację, w której podstawą likwidacji będzie uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki.

Integracja z KSeF - jak zdążyć przed 2026 rokiem? 5 głównych problemów i rad, jak je rozwiązać. Dlaczego warto przystąpić do systemu jeszcze w okresie fakultatywnym

Przesunięcia terminu obowiązkowego przystąpienia do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 2026 rok sprawiły, że wiele firm odłożyło przygotowania na później. Zdaniem Moniki Zaród, Head of Innovation & Software Products w NTT DATA Business Solutions, to ostatni moment, aby wrócić do prac, zanim presja czasu i kumulacja obowiązków zaczną utrudniać wdrożenie. Tym bardziej, że przedsiębiorcy mogą mierzyć się z kilkoma kluczowymi wyzwaniami, wśród których wymień można: rotację kadr, konieczność dostosowania się do innych zmian prawnych, uzyskanie zgody central w przypadku zagranicznych firm, konieczność ręcznego zbierania danych przed wdrożeniem automatyzacji oraz ryzyko awarii systemu. Oto 5 kroków, które ułatwią firmom skuteczne przygotowanie się do KSeF i uniknąć problemów.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo: ile kosztuje zabezpieczenie danych w firmie. Przykłady: firma mała, średnia, duża

W obliczu rosnącego ryzyka cyberataków każda firma, niezależnie od wielkości, musi inwestować w odpowiednią ochronę danych i systemów informatycznych. Zagrożenia cybernetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich skutki mogą być katastrofalne dla stabilności przedsiębiorstwa, zarówno w kontekście finansowym, jak i reputacyjnym. Bez odpowiednich zabezpieczeń, firmy są narażone na straty wynikające z utraty danych, złośliwego oprogramowania czy ataków ransomware. Eksperci z DNR Group pokazują na przykładach ile kosztuje w Polsce zabezpieczenie danych IT firm produkcyjnych.

Teraz kontrolerzy ZUS szczególnie upatrzyli sobie firmy z jednej branży, praktycznie żadna nie uniknie kontroli w najbliższym czasie. Co sprawdzają i dlaczego

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę polskie firmy transportowe i rozpoczął szczegółowe kontrole, które są odczuwalne przez branżę. Dla ekspertów nie jest to zaskoczeniem, bo to efekt rozpoznania przez ZUS trików stosowanych w firmach tej branży.

Rząd szuka pieniędzy. Podatek cyfrowy coraz bliżej?

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nowym podatkiem, który miałby objąć duże korporacje technologiczne działające w Polsce. Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiada, że koncepcja podatku cyfrowego zostanie przedstawiona w ciągu kilku miesięcy, a wpływy z niego mogą sięgnąć miliardów złotych. Pomysł budzi jednak kontrowersje.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków w 2025 r. za 2024 rok – kto i jak może to zrobić. Korzyści, warunki, jaki formularz wypełnić

Wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego PIT przez małżonków jest ważną preferencją podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych, dostępną dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Rozliczenie wspólne jest korzystne zwłaszcza dla małżonków, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym w szczególności jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków? Odpowiadamy na te wszystkie pytania.

REKLAMA

Będzie rewolucja w raportowaniu ESG po zmianach w dyrektywie CSRD? Obowiązki tylko dla największych firm. Pakiet Omnibus I Komisji Europejskiej

W lutym 2025 roku Komisja Europejska ogłosiła przełomowe zmiany w unijnym systemie raportowania zrównoważonego rozwoju, wywołując gorącą debatę wśród przedsiębiorców, prawników i ekspertów ESG. Propozycje zawarte w pakiecie Omnibus, obejmujące m.in. modyfikacje dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), zdaniem wielu komentatorów stanowią próbę znalezienia równowagi między ambicjami klimatycznymi UE a realiami gospodarczymi. Wspólnie z dr Anną Partyką-Opielą, partnerką kancelarii Rymarz Zdort Maruta i laureatką rankingu Top 25 Women Lawyers in Business by Forbes 2024, analizujemy konsekwencje tych zmian dla europejskiego biznesu.

Biznes ma dość! Domaga się prostych i stabilnych podatków. Jest 100 postulatów

Chaos w podatkach, powolne sądy i drakońskie areszty gospodarcze – polscy przedsiębiorcy mają dość! Domagają się uproszczenia systemu podatkowego, rozszerzenia estońskiego CIT oraz stabilnych przepisów. Czy rząd posłucha biznesu, zanim firmy zaczną masowo uciekać za granicę?

REKLAMA