REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel
Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Twój e-PIT. W e-Urzędzie Skarbowym można już sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe PIT za 2020 r. Najszybciej podatnik dotrze do niego logując się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

Twój e-PIT z profilem zaufanym i mObywatelem

Jak informuje KPRM Cyfryzacja, usługa Ministerstwa Finansów Twój e-PIT zadebiutowała dokładnie trzy lata temu. I od tego czasu jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku blisko połowa z 18,3 milionów elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie za jej pośrednictwem.

REKLAMA

Autopromocja

Czy w tym roku ten rekord zostanie pobity? Dowiemy się po 30 kwietnia 2021 r. To do tego dnia mamy czas na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem.

W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

W tym roku Twój e-PIT jest częścią e-Urzędu Skarbowego, czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Adres tego urzędu jest dla całej Polski taki sam – www.podatki.gov.pl. Dzięki temu mamy możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, online!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A jak sprawdzić swoje, przygotowane przez urząd skarbowy, zeznanie? To bardzo proste.

Będąc na stronie podatki.gov.pl wybierz podatek PIT, a później Twój e-PIT.

Czas na zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego. Masz trzy możliwości:

  1. przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl)
  2. danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów)
  3. nowość! Aplikacją mObywatel

Z oczywistych względów polecamy opcje nr 1 i 3. Są nie tylko bliskie naszemu sercu, ale i super wygodne.

Twój e-PIT przez profil zaufany

Zacznijmy od profilu zaufanego. Ma go już niemal 9,5 miliona Polaków. Dzięki niemu nie tylko zalogujecie się do e-Urzędu Skarbowego, ale i załatwicie online wiele innych urzędowych spraw. Raz założony profil zaufany jest ważny przez 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność. Istnieje też możliwość założenia, ważnego przez 3 miesiące, tymczasowego profilu zaufanego.

- Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  - Profil zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut – dodaje.

Twój e-PIT z mObywatelem

W tym roku premierę ma nowy sposób zalogowania się do usługi Twój e-PIT – logowanie się przez naszą aplikację mObywatel. To kolejne praktyczne zastosowanie naszej apki.

Jeśli jej nie masz – koniecznie pobierz i korzystaj! Zrobiło to już ponad 2 miliony osób!

mObywatel daje możliwość szybkiego zalogowania do Twój e-PIT, ale przede wszystkim jest wirtualnym portfelem na dokumenty. Można tam znaleźć mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC), mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych i e-recepty. Aby uruchomić mObywatela potrzeba profilu zaufanego.

Uwaga! W mObywatelu nie znajdziecie swojego e-PITa, ale dzięki aplikacji szybko i wygodnie zalogujecie się do e-Urzędu Skarbowego, w którym znajdziecie swoje rozliczenie roczne.

Oto jak się tam zalogować z aplikacją mObywatel:

1. Wejdź na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl i wybierz logowanie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

2. Uruchom aplikację mObywatel i wybierz dokument mTożsamość.

3. W dolnym menu wybierz „Przekaż”, a następnie „Przekaż dane instytucji lub firmie”.

4. Na stronie e-Urzędu Skarbowego wybierz logowanie z wykorzystaniem mObywatela.

5. Zeskanuj wyświetlony kod QR i potwierdź zakres przekazanych danych.

Gotowe! To trwa tylko chwilę!

- Stale pracujemy nie tylko nad rozwojem kolejnych usług w mObywatelu, ale i nad kolejnymi możliwościami wykorzystania naszej aplikacji. Możliwość zalogowania się dzięki niej do e-Urzędu Skarbowego to ważny i bardzo użyteczny krok, który – mamy nadzieję – przełoży się na dalszy wzrost jej popularności – mówi minister Marek Zagórski.

mObywatel to bezpłatna, dobrowolna i oficjalna aplikacja na smartfony, przygotowana przez zespół NASK.

KPRM Cyfryzacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

REKLAMA

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA