REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek liniowy w rocznym PIT?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
podatek liniowy a zeznanie PIT
podatek liniowy a zeznanie PIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatek liniowy jest jedną z kilku możliwych form opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek PIT). Zaletą jest uproszczenie procesu rozliczeń. Wybór podatku liniowego oznacza opodatkowanie przychodu (a nie dochodu) stawką 19%. Wspomniana stawka jest niezależna od wysokości osiągniętego dochodu.

Kto może stosować podatek liniowy?

Podatek liniowy jest opcją dostępną jedynie dla określonych grup podatników. Taką formę mogą wybrać osoby osiągające dochody z działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska) lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Autopromocja

Działy specjalne produkcji rolnej (również dające możliwość do wyboru podatku liniowego) to m.in. uprawa roślin w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych.

 • ważne – podatkiem liniowym nie można rozliczać dochodów z umowy o pracę lub umowy zlecenia
 • ważne – wybór podatku liniowego wyklucza możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem

Jak wybrać podatek liniowy

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego wymaga złożenia pisemnego oświadczenia Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:

 • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w danym roku podatkowym
 • do końca roku podatkowego – jeśli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego

Oświadczenie można złożyć „tradycyjnie” tzn. podczas wizyty w urzędzie lub listownie albo elektronicznie.

Jak płacić podatek liniowy?

Przede wszystkim – podatek liniowy łączy się z obowiązkiem obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • ważne – wybór podatku liniowego oznacza, że nie obowiązuje kwota wolna od podatku

Jak obliczać i wpłacać zaliczki przy podatku liniowym?

Od kwoty przychodu (od początku roku) należy odjąć koszty poniesione przez ten czas. Otrzymujemy kwotę dochodu. Od uzyskanej kwoty należy odjąć stratę z lat ubiegłych oraz sumę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Otrzymany dochód zaokrąglamy do pełnych złotych. Następnie należy pomnożyć podstawę opodatkowania przez 19% (stawka podatku). Otrzymujemy kwotę podatku. Od kwoty podatku należnego od początku roku należy odjąć sumę należnych zaliczek za poprzednie miesiące. Uzyskujemy kwotę należnej zaliczki za dany miesiąc/ kwartał. Zaliczkę należną za dany miesiąc/ kwartał należy zaokrąglić do pełnych złotych. Uzyskujemy kwotę, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.

Wpłaty zaliczek przy podatku liniowym – terminy

Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy należy płacić do 20. dnia po upływie danego miesiąca. Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W takim przypadku zasada co do terminu wpłaty jest analogiczna - po zakończeniu każdego kwartału roku kalendarzowego. Zaliczkę należy wpłacić do 20. dnia po upływie kwartału roku kalendarzowego.

Podatek liniowy - jakie ulgi podatkowe?

Niekorzystną stroną podatku liniowego jest utrata możliwości zastosowania niektórych ulg, m.in. internetowej, rehabilitacyjnej oraz ulgi na dziecko.

Jednak w dalszym ciągu można skorzystać z szeregu ulg, m.in. :

 • ulgi badawczo-rozwojowej
 • ulgi termomodernizacyjnej
 • ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników
 • ulgi na ekspansję/ rozwój
 • ulgi na konsolidację
 • ulgi na nabycie terminala płatniczego

Jak złożyć zeznanie roczne PIT-36L?

Podatnicy, którzy wybrali stawkę liniową, są zobowiązani do rozliczenia na formularzu PIT-36L do 30 kwietnia po roku podatkowym ujętym w zeznaniu.

 • ważne – może być konieczne złożenie dodatkowego zeznania na formularzu PIT-37 (w przypadku osiągniecia przychodu z umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło)
 • w przypadku stawki liniowej brak możliwości automatycznego generowania zeznania na platformie e-PIT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA