Jak rozliczyć podatek liniowy w rocznym PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może stosować podatek liniowy?
Podatek liniowy jest opcją dostępną jedynie dla określonych grup podatników. Taką formę mogą wybrać osoby osiągające dochody z działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska) lub działów specjalnych produkcji rolnej.
REKLAMA
Działy specjalne produkcji rolnej (również dające możliwość do wyboru podatku liniowego) to m.in. uprawa roślin w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych.
- ważne – podatkiem liniowym nie można rozliczać dochodów z umowy o pracę lub umowy zlecenia
- ważne – wybór podatku liniowego wyklucza możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem
Jak wybrać podatek liniowy
Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego wymaga złożenia pisemnego oświadczenia Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:
- do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w danym roku podatkowym
- do końca roku podatkowego – jeśli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego
Oświadczenie można złożyć „tradycyjnie” tzn. podczas wizyty w urzędzie lub listownie albo elektronicznie.
Jak płacić podatek liniowy?
Przede wszystkim – podatek liniowy łączy się z obowiązkiem obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
- ważne – wybór podatku liniowego oznacza, że nie obowiązuje kwota wolna od podatku
Jak obliczać i wpłacać zaliczki przy podatku liniowym?
Od kwoty przychodu (od początku roku) należy odjąć koszty poniesione przez ten czas. Otrzymujemy kwotę dochodu. Od uzyskanej kwoty należy odjąć stratę z lat ubiegłych oraz sumę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
Otrzymany dochód zaokrąglamy do pełnych złotych. Następnie należy pomnożyć podstawę opodatkowania przez 19% (stawka podatku). Otrzymujemy kwotę podatku. Od kwoty podatku należnego od początku roku należy odjąć sumę należnych zaliczek za poprzednie miesiące. Uzyskujemy kwotę należnej zaliczki za dany miesiąc/ kwartał. Zaliczkę należną za dany miesiąc/ kwartał należy zaokrąglić do pełnych złotych. Uzyskujemy kwotę, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.
Wpłaty zaliczek przy podatku liniowym – terminy
Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy należy płacić do 20. dnia po upływie danego miesiąca. Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać zaliczki kwartalnie. W takim przypadku zasada co do terminu wpłaty jest analogiczna - po zakończeniu każdego kwartału roku kalendarzowego. Zaliczkę należy wpłacić do 20. dnia po upływie kwartału roku kalendarzowego.
Podatek liniowy - jakie ulgi podatkowe?
Niekorzystną stroną podatku liniowego jest utrata możliwości zastosowania niektórych ulg, m.in. internetowej, rehabilitacyjnej oraz ulgi na dziecko.
Jednak w dalszym ciągu można skorzystać z szeregu ulg, m.in. :
- ulgi badawczo-rozwojowej
- ulgi termomodernizacyjnej
- ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników
- ulgi na ekspansję/ rozwój
- ulgi na konsolidację
- ulgi na nabycie terminala płatniczego
Jak złożyć zeznanie roczne PIT-36L?
Podatnicy, którzy wybrali stawkę liniową, są zobowiązani do rozliczenia na formularzu PIT-36L do 30 kwietnia po roku podatkowym ujętym w zeznaniu.
- ważne – może być konieczne złożenie dodatkowego zeznania na formularzu PIT-37 (w przypadku osiągniecia przychodu z umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło)
- w przypadku stawki liniowej brak możliwości automatycznego generowania zeznania na platformie e-PIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat