REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku. Kto ma szansę na przelew z urzędu skarbowego?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
zwrot podatku PIT
zwrot podatku PIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadpłata podatku spowoduje zwrot. Według szacunków Ministerstwa Finansów zwrot podatku PIT w 2023 r. obejmie 15 mln podatników na łączną kwotę 15 mld zł. Kto może się spodziewać dodatkowych środków po rozliczeniu PIT-u?

Zwrot podatku PIT z powodu zaliczek na podatek dochodowy

Zaliczka miesięczna na PIT to w dużym uproszczeniu 1/12 przewidywanego podatku PIT do zapłaty za dany rok. Zaliczki są płacone zarówno przez przedsiębiorców na poczet własnego zobowiązania podatkowego, jak i przez pracodawców w związku z podatkiem PIT osoby zatrudnionej.

Autopromocja

Wyliczenie miesięcznej zaliczki polega na zastosowaniu wzoru, który nie uwzględnia wszystkich potencjalnych czynników wpływających na wysokość podatku. Z tego powodu jest możliwe, że suma wpłaconych zaliczek miesięcznych na PIT jest wyższa niż należny podatek PIT za dany rok. W takim przypadku nastąpi zwrot podatku.

Zwrot podatku z powodu ulg w podatku PIT

Ustawa o podatku PIT reguluje szereg ulg polegających na odliczeniu określonych kwot. Składając formularz PIT-37 (dedykowany dla umowy o pracę), PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), można dołączyć formularz PIT/O zawierający informację o ulgach.

W zależności od kwoty odliczenia w ramach ulgi podatkowej można uzyskać obniżenie podatku PIT do zapłaty lub zwrot podatku. Najpopularniejsze ulgi w podatku PIT to m.in. ulga na internet, ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, ulga termomodernizacyjna, ulga dla honorowych krwiodawców, ulga dla pracujących seniorów, ulga dla samotnego rodzica, ulga dla rodzin wielodzietnych.

Zwrot podatku z powodu uprawnienia do ulgi podatkowej jest standardową czynnością dokonywaną przez urząd skarbowy jednak należy we własnym zakresie zwrócić uwagę na prawidłowe wykazanie ulgi w rocznym zeznaniu PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim terminie nastąpi zwrot podatku?

Jeśli formularz PIT został złożony w formie papierowej, zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 3 miesięcy. W przypadku złożenia PIT-u w formie elektronicznej czas oczekiwania na zwrot skraca się do 45 dni.

Najkrócej na zwrot podatku czekają posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy złożyli PIT w formie elektronicznej. W takim przypadku zwrot nastąpi w terminie 30 dni.

Standardowym sposobem zwrotu podatku PIT jest przelew na konto (przy założeniu, że urząd skarbowy zna numer konta podatnika). Możliwy jest również zwrot w formie przekazu pocztowego lub gotówką w kasie urzędu.

 

Ulga dla młodych do 26 lat a zwrot podatku

Ulga dla młodych obejmuje przychód uzyskany w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie, praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Oznacza brak podatku PIT do kwoty 85 528 zł.

Ulga dla młodych z perspektywy pracodawcy działa automatycznie (bez konieczności składania wniosku). Pracodawca bierze pod uwagę ulgę dla młodych przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Możliwy jest jednak przypadek np. uzyskania przychodu powyżej 85 528 zł rocznie z umowy o pracę lub uzyskania dodatkowego przychodu ze źródeł nieobjętych ulgą (np. umowa o dzieło). W takim przypadku konieczne jest złożenie rocznego rozliczenia PIT-u, a przychód uzyskany w zakresie objętym ulgą powinien być wpisany w rubryce: przychody zwolnione od podatku - ulga dla młodych.

Jeśli podatnik przed ukończeniem 26 lat osiągnął w danym roku wyłącznie przychody objęte ulga dla młodych, to nie musi składać rocznego zeznania PIT.

Podatek hipotetyczny zamiast ulgi dla klasy średniej – możliwość zwrotu podatku bez wniosku

Zmiany legislacyjne w ramach Polskiego Ładu spowodowały likwidację ulgi dla klasy średniej w związku z obniżeniem podstawowej stawki podatku PIT. Dla niektórych podatników ta zmiana mogła być niekorzystna od strony należności w podatku PIT.

Ulga dla klasy średniej obejmowała przychody z umowy o pracę oraz z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych w przedziale od 68.412 zł do 133.692 zł brutto rocznie. Podatnicy, którzy osiągnęli roczny przychód za 2022 r. mieszczący się w tym zakresie, mogą potencjalnie liczyć na zwrot podatku obliczony i dokonany automatycznie przez urząd skarbowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA