PIT po terminie. Czynny żal jako ratunek
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest czynny żal?
- Ile czasu na czynny żal?
- PIT po terminie: co napisać w czynnym żalu?
- W jakiej formie należy złożyć czynny żal?
- Czy czynny żal zawsze chroni przed karą?
Co to jest czynny żal?
Czynny żal jest konstrukcją pozwalającą na uniknięcie odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe (np. niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie) pod warunkiem ujawnienia swojego czynu organowi skarbowemu z własnej inicjatywy.
REKLAMA
Ile czasu na czynny żal?
Przepisy nie określają terminu na złożenie czynnego żalu. Czynny żal może być zastosowany zanim organ podatkowy dowiedział się o popełnieniu czynu lub podjął czynność w tym zakresie. W praktyce najlepiej złożyć to pismo jak najszybciej.
PIT po terminie: co napisać w czynnym żalu?
Czynny żal nie jest składany na urzędowym formularzu. W praktyce jest to pismo sporządzone i podpisane samodzielnie, które musi zawierać minimalny zestaw danych:
- Dane osoby składającej czynny żal
- Dane adresata. W przypadku złożenia PIT-u po terminie adresatem jest naczelnik właściwego miejscowo urzędu skarbowego
- Określenie czynu i okoliczności popełnienia. W przypadku niezłożenia PIT-u w terminie należy podać przyczynę zaniechania. Nie są konieczne żadne formalne usprawiedliwienia typu zwolnienie lekarskie. Jako przyczynę można wpisać choćby zwykłe zapomnienie o terminie na złożenie PIT-u.
- Konieczne jest również oznaczenie tzn. wyraźne zatytułowanie, że pismo to czynny żal. Należy złożyć własnoręczny podpis
Standardową opcją jest złożenie PIT-u oraz uiszczenie wymaganej kwoty podatku jednocześnie z czynnym żalem. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, należy napisać o tym w treści czynnego żalu i dopełnić tych obowiązków w terminie wskazanym przez organ podatkowy.
W jakiej formie należy złożyć czynny żal?
Standardową formą złożenia czynnego żalu jest wysłanie listem poleconym do właściwego urzędu skarbowego lub złożenie osobiście w urzędzie skarbowym. Czynny żal może być również złożony elektronicznie albo ustnie do protokołu. Złożenie czynnego żalu jest bezpłatne tzn. nie wiąże się z żadnymi opłatami skarbowymi.
Czy czynny żal zawsze chroni przed karą?
Art. 16 § 1 Kodeksu Karnego Skarbowego stanowi, że: „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ(..)”. To oznacza że czynny żal chroni przed odpowiedzialnością karnoskarbową automatycznie pod warunkiem spełnienia przewidzianych w KKS warunków.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że czynny żal jest nieskuteczny jeśli jego złożenie nastąpiło po tym, jak organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość (w tym przypadku o niezłożeniu PIT-u). Podatnik spóźniony z PIT-em w praktyce nie ma wglądu w wewnętrzne czynności urzędu skarbowego i nie zna konkretnego momentu kiedy urzędnik uznał, że deklaracji nie złożono.
Z tego powodu jest możliwy przypadek złożenia czynnego żalu (nieskutecznego) już po ujawnieniu niezłożenia PIT-u przez urząd skarbowy. W razie spóźnienia z PIT-em, należy złożyć czynny żal jak najszybciej.
Czynny żal należy złożyć również wtedy, jeśli PIT został złożony z minimalnym opóźnieniem wraz z zapłatą całości podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat