REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można rozliczyć PIT jako osoba samotnie wychowująca dzieci?

PIT za 2023 rok. Kto może się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dzieci? Jakie są warunki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sposób rozliczenia podatku jako osoba samotnie wychowująca dzieci polega na tym, że w zeznaniu podatkowym PIT ustalasz podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów. Kto może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci? Jakie są warunki?

Rozliczenie PIT za 2023 rok jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Podatek w podwójnej wysokości

W celu rozliczenie PIT jako osoba samotnie wychowująca dzieci w zeznaniu wykazujesz swoje przychody, a następnie pomniejszasz je o przysługujące koszty uzyskania przychodów oraz ulgi odliczane od dochodu. Potem:

• dzielisz dochód (przychód po pomniejszeniach) na pół,

• obliczasz podatek od połowy dochodu (przychodu po pomniejszeniach),

• obliczony podatek mnożysz przez dwa.

REKLAMA

Autopromocja

Kto może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci?

Rozliczysz się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, jeśli w 2023 roku:

• byłeś rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka (dzieci):
- małoletniego,
- pełnoletniego z niepełnosprawnością, które otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, lub
- pełnoletniego do 25. roku życia, które uczy się lub studiuje oraz spełnia kryterium dochodowe,

• byłeś stanu wolnego (panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem) albo pozostając w związku małżeńskim:
- miałeś orzeczoną separację,
- Twój małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywał karę pozbawienia wolności,

• drugi rodzic nie korzysta z tego sposobu rozliczenia podatku,

• żadnego dziecka nie wychowywałeś wspólnie z drugim rodzicem, w tym w formie opieki naprzemiennej, w związku z którą każdemu z Was zostało ustalone świadczenie 500+.

Dodatkowo musisz spełnić warunki dotyczące:

• rezydencji podatkowej,

• niekorzystania z form opodatkowania wykluczających preferencyjne rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci oraz

• złożenia wniosku.

Warunek dotyczący rezydencji podatkowej spełniasz, jeśli jesteś:

• polskim rezydentem podatkowym albo

• rezydentem podatkowym innego państwa UE, EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej oraz:
- Twoje roczne przychody, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, stanowią co najmniej 75% całkowitych rocznych przychodów za ten rok,
- Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub inną ratyfikowaną umowę międzynarodową z państwem, którego jesteś rezydentem podatkowym, oraz na podstawie tej umowy polski organ
podatkowy może domagać się informacji podatkowych od tego państwa,
- na żądanie polskiego organu podatkowego udokumentujesz wysokość całkowitych rocznych przychodów, przedstawiając zaświadczenie wydane przez organ podatkowy państwa, którego jesteś rezydentem podatkowym.

Warunek dotyczący niekorzystania z form opodatkowania wykluczających preferencyjne rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci spełniasz, jeśli ani Ty ani Twoje dzieci:

• nie stosujecie:
- przepisów ustawy PIT dotyczących opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej 19% stawką podatku (art. 30c ustawy PIT),
- przepisów ustawy o ryczałcie, z wyjątkiem regulacji dotyczących tzw. prywatnego najmu (art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie).
Chodzi o niestosowanie przepisów w zakresie osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy obliczenia podatku albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,

• nie podlegacie opodatkowaniu podatkiem tonażowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dzieci w PIT-37

Warunek dotyczący złożenia wniosku spełniasz, jeśli w zeznaniu złożysz wniosek o opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Zrobisz to zaznaczając w poz. 9 kwadrat 4 w deklaracji podatkowej PIT-37.

Źródło: na podstawie broszury informacyjnej do PIT-37 przygotowanej przez Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA