| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

Kontrole ZUS u przedsiębiorców kwestionują nierzadko rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy w dacie kontroli nie pracują już w danej firmie. W wyniku zaleceń pokontrolnych powstaje czasem konieczność skorygowania listy płac i naliczenia składek od zwiększonych podstaw z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Powstają wątpliwości gdzie wykazać (w PIT-11, czy w PIT-8C) takie dopłaty, jeżeli pracodawca zapłacił zaległe składki ze swoich środków.

W pewnej Spółce kontrola ZUS zakwestionowała rozliczenie wypłat świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w kilku ubiegłych latach. Spółka ta skorygowała listy płac i oskładkowała skorygowaną wysokość wynagrodzeń z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego za kontrolowane lata.

Wskutek tej korekty wystąpiła nadpłata zaliczek na PIT  u pracowników nadal zatrudnionych w tej Spółce ale także u byłych pracowników.

Spółka uiszczając zaległe składki ZUS sfinansowała je z własnych środków. Nie chciała dochodzić tych kwot od ani od byłych ani od obecnych pracowników.

Spółka nie była pewna jak rozliczyć podatkowo te nadpłaty i wystąpiła w tym zakresie o wydanie interpretacji podatkowej.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Niestety wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacja indywidualna z 7 lutego 2012 r. okazała się błędna i skorygował ją minister finansów w interpretacji z 28 stycznia 2016 r. (nr DD3/033/165/14/CRS).

Zdaniem ministra zapłacenie przez Spółkę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, powoduje powstanie zarówno u obecnych, jak i byłych pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku obecnych pracowników będzie to przychód ze źródła „stosunek pracy”, który Spółka, jako pracodawca musi wykazać w informacji PIT-11 za rok w którym nastąpiła faktyczna zapłata zaległych składek. 

Natomiast dla byłych pracowników będzie to przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), który Spółka musi wykazać w informacji PIT-8C wystawionej oczywiście za rok uiszczenia zaległych składek.

Druki PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »