| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

Kontrole ZUS u przedsiębiorców kwestionują nierzadko rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy w dacie kontroli nie pracują już w danej firmie. W wyniku zaleceń pokontrolnych powstaje czasem konieczność skorygowania listy płac i naliczenia składek od zwiększonych podstaw z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Powstają wątpliwości gdzie wykazać (w PIT-11, czy w PIT-8C) takie dopłaty, jeżeli pracodawca zapłacił zaległe składki ze swoich środków.

W pewnej Spółce kontrola ZUS zakwestionowała rozliczenie wypłat świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w kilku ubiegłych latach. Spółka ta skorygowała listy płac i oskładkowała skorygowaną wysokość wynagrodzeń z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego za kontrolowane lata.

Wskutek tej korekty wystąpiła nadpłata zaliczek na PIT  u pracowników nadal zatrudnionych w tej Spółce ale także u byłych pracowników.

Spółka uiszczając zaległe składki ZUS sfinansowała je z własnych środków. Nie chciała dochodzić tych kwot od ani od byłych ani od obecnych pracowników.

Spółka nie była pewna jak rozliczyć podatkowo te nadpłaty i wystąpiła w tym zakresie o wydanie interpretacji podatkowej.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Niestety wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacja indywidualna z 7 lutego 2012 r. okazała się błędna i skorygował ją minister finansów w interpretacji z 28 stycznia 2016 r. (nr DD3/033/165/14/CRS).

Zdaniem ministra zapłacenie przez Spółkę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, powoduje powstanie zarówno u obecnych, jak i byłych pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku obecnych pracowników będzie to przychód ze źródła „stosunek pracy”, który Spółka, jako pracodawca musi wykazać w informacji PIT-11 za rok w którym nastąpiła faktyczna zapłata zaległych składek. 

Natomiast dla byłych pracowników będzie to przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), który Spółka musi wykazać w informacji PIT-8C wystawionej oczywiście za rok uiszczenia zaległych składek.

Druki PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »