reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

W zeznaniu podatkowym za rok 2012 będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 4% naszego ubiegłorocznego dochodu, od którego została naliczona składka na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Aby skorzystać z ulgi należy podpisać umowę z jedną z instytucji oferujących IKZE i dokonać wpłaty na konto do 31 grudnia 2012 roku.

Korzyść z posiadania IKZE nie ogranicza się do ulgi w podatku PIT. Dodatkowymi korzyściami są m.in.:

- możliwość efektywnego pomnażania odkładanych oszczędności, wolnych od podatku od dochodów kapitałowych (zwanego potocznie „podatkiem Belki”),

- prawo do bezkosztowej zmiany instytucji prowadzącej IKZE już po upływie 12 miesięcy od podpisania umowy w postaci tzw. wypłaty transferowej,

- prawo do wypłaty środków (tzw. zwrotu) w dowolnie wybranym momencie z zachowaniem zwolnienia z tzw. „podatku Belki”,

- prawo do zwrotu środków, wolnych od jakichkolwiek opłat na rzecz instytucji, z której usług rezygnujemy, już po 12 miesiącach od podpisania umowy o prowadzenie IKZE.

IKZE i IKE - ulgi i zwolnienia w PIT dla oszczędzających na emeryturę

Wypłata z IKE nie podlega PIT

Legg Mason TFI SA zwraca jednocześnie uwagę na to, że część osób opisujących nowy produkt przedstawia nieprawdziwe informacje na temat IKZE, na przykład takie, że przy wypłacie środków przed ukończeniem 65 roku życia (przy tzw. zwrocie) oszczędzający będzie musiał ponieść koszty podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”), a także, że traci prawo do ponownego założenia IKZE w przyszłości.

 Jest to nieprawda - oszczędności zebrane na IKZE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych, niezależnie od tego, czy wypłaca się swoje środki w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych, czy wcześniej. Warto jednak zauważyć, że zarówno w przypadku wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego, jak i wcześniejszego zwrotu (przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych), otrzymaną kwotę (wpłaty + zyski) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT.

Decydując się na wcześniejszą wypłatę z IKZE musimy zlikwidować konto emerytalne, jednak w każdej chwili możemy je ponownie otworzyć.

Kwota wolna od podatku (PIT) 2012 / 2013

Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Skala podatkowa PIT 2012 / 2013

Limity ulg i odliczeń w PIT 2012

Agnieszka Łukawska

Legg Mason TFI SA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama