reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

Rozliczenia PIT w 2018 roku - sporo korzystnych zmian

Natomiast nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (aktualnie 8,80 zł), podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych lub odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.

Wśród podatników funkcjonuje od lat pogląd, że nie muszą płacić pewnych, niewielkich kwot podatków - nie większych niż koszty upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej. Z drugiej strony pojawiają się informacje, że organy podatkowe nie zwracają podatnikom kwot niższych od tej kwoty kosztów ww. upomnienia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Ministerstwo Finansów wyjaśnia redakcji mojafirma.infor.pl/biznes jak jest naprawdę.

Na podstawie nadal obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z 27 listopada 2001 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej (Dziennik Ustaw rok 2001 nr 137 poz. 1543), wydanego na podstawie art. 15 § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) koszty upomnienia, o którym mowa w art. 15 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej „Poczta Polska” za polecenie przesyłki listowej.

Ta opłata dodatkowa za list polecony wynosi obecnie 2,20 zł więc koszty ww. upomnienia wynoszą 8,80 zł.

Nie złożyłeś w terminie zeznania - nie zapomnij o czynnym żalu

Przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) nie zawierają regulacji wprowadzających ograniczenia w zakresie kwot podlegających egzekucji. Co oznacza, że w trybie egzekucji administracyjnej można dochodzić wszelkich kwot należności, które podlegają przymusowemu dochodzeniu na podstawie przepisów ww. ustawy lub przepisów szczególnych.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.03.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

nadpłata PIT, dopłata PIT, PIT 2012/2013, wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym
nadpłata PIT, dopłata PIT, PIT 2012/2013, wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama