reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dziecko – dochody dziecka pełnoletniego

Ulga na dziecko – dochody dziecka pełnoletniego

Wpływające na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej kryterium dochodowe, ograniczające wysokość rocznego dochodu do 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka pełnoletniego (do ukończenia 25 roku życia). Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego. Dlatego obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko w tym kontekście, należy rozpocząć od dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

W NSA kształtuje się niekorzystna dla podatników linia orzecznicza, zgodnie z którą prawo do ulgi na dziecko (a także prawo samotnego rodzica do wspólnego rozliczenia się z dzieckiem) przysługuje rodzicom wtedy, gdy dochód dziecka (czyli przychód z odjętymi kosztami ale bez dodatkowych odliczeń) nie był wyższy niż 3089 zł. Zdaniem NSA ulgi i odliczenia nie mogą się kumulować. Tak uznał NSA w wyroku z 24 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 255/14, a także w wyrokach o sygn. akt II FSK 3000/13, II FSK 3506/13.

Pytanie podatnika:

Małoletnie dziecko do czerwca 2012 r. uzyskało, opodatkowany według skali podatkowej, dochód w wysokości 10.000 zł. W lipcu 2012 r. dziecko skończyło 18 lat i do końca roku podatkowego nie uzyskało już żadnych dochodów. Dziecko jest uczniem liceum ogólnokształcącego.

Czy rodzice tego dziecka mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2012 r.? W jakim wymiarze?

Czy wpływ na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w przedstawionej sytuacji miałoby uzyskanie przez dziecko, już po uzyskaniu pełnoletniości, dochodu w kwocie 1.000 zł?

Odpowiedź KIP:

Od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi prorodzinnej na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską (art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT).

Z ulgi tej może również skorzystać – w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego - podatnik, który utrzymuje pełnoletnie dzieci (do ukończenia 25 roku życia) uczące się m.in. w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższy, jeżeli w roku podatkowym dzieci nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Kryterium dochodowe, ograniczające wysokość rocznego dochodu do 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka pełnoletniego (do ukończenia 25 roku życia). Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

W konsekwencji, obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko, w celu ewentualnego ograniczenia go limitem, należy rozpocząć od dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Przychód w kwocie 1000 zł osiągnięty przez dziecko po uzyskaniu przez nie pełnoletności pozostaje bez wpływu na prawo rodziców do korzystania z ulgi na dzieci.

Zatem w przedstawionej sytuacji rodzicom przysługuje ulga na dzieci za cały rok, o ile spełnione są inne przesłanki określone w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama