| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga na dziecko – dochody dziecka pełnoletniego

Ulga na dziecko – dochody dziecka pełnoletniego

Wpływające na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej kryterium dochodowe, ograniczające wysokość rocznego dochodu do 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka pełnoletniego (do ukończenia 25 roku życia). Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego. Dlatego obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko w tym kontekście, należy rozpocząć od dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

W NSA kształtuje się niekorzystna dla podatników linia orzecznicza, zgodnie z którą prawo do ulgi na dziecko (a także prawo samotnego rodzica do wspólnego rozliczenia się z dzieckiem) przysługuje rodzicom wtedy, gdy dochód dziecka (czyli przychód z odjętymi kosztami ale bez dodatkowych odliczeń) nie był wyższy niż 3089 zł. Zdaniem NSA ulgi i odliczenia nie mogą się kumulować. Tak uznał NSA w wyroku z 24 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 255/14, a także w wyrokach o sygn. akt II FSK 3000/13, II FSK 3506/13.

Pytanie podatnika:

Małoletnie dziecko do czerwca 2012 r. uzyskało, opodatkowany według skali podatkowej, dochód w wysokości 10.000 zł. W lipcu 2012 r. dziecko skończyło 18 lat i do końca roku podatkowego nie uzyskało już żadnych dochodów. Dziecko jest uczniem liceum ogólnokształcącego.

Czy rodzice tego dziecka mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2012 r.? W jakim wymiarze?

Czy wpływ na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w przedstawionej sytuacji miałoby uzyskanie przez dziecko, już po uzyskaniu pełnoletniości, dochodu w kwocie 1.000 zł?

Odpowiedź KIP:

Od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi prorodzinnej na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską (art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT).

Z ulgi tej może również skorzystać – w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego - podatnik, który utrzymuje pełnoletnie dzieci (do ukończenia 25 roku życia) uczące się m.in. w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższy, jeżeli w roku podatkowym dzieci nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Kryterium dochodowe, ograniczające wysokość rocznego dochodu do 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka pełnoletniego (do ukończenia 25 roku życia). Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

W konsekwencji, obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko, w celu ewentualnego ograniczenia go limitem, należy rozpocząć od dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Przychód w kwocie 1000 zł osiągnięty przez dziecko po uzyskaniu przez nie pełnoletności pozostaje bez wpływu na prawo rodziców do korzystania z ulgi na dzieci.

Zatem w przedstawionej sytuacji rodzicom przysługuje ulga na dzieci za cały rok, o ile spełnione są inne przesłanki określone w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »