reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy opiekun krewnego ma prawo do ulgi na dziecko?

Czy opiekun krewnego ma prawo do ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko a opieka prawna nad dalszym krewnym. Nie każdy opiekun krewnego ma prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Ulga na dziecko a opieka prawna nad dalszym krewnym

Opieka prawna nad pełnoletnim ubezwłasnowolnionym dalszym krewnym nie daje prawa do skorzystania z preferencji, o której mowa w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o możliwość dokonywania odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej, o której mowa w art. 27f ustawy o PIT. Preferencja przysługuje rodzicom, którzy sprawują władzę rodzicielską, a także opiekunom prawnym (ale tylko wtedy, gdy podopieczny z nimi zamieszkuje) oraz rodzinom zastępczym.

Ulga prorodzinna - opiekunowie prawni niepełnosprawnego

Z pytaniem w tej sprawie zwrócili się małżonkowie, którzy od sześciu lat są opiekunami prawnymi niepełnosprawnego i ubezwłasnowolnionego brata stryjecznego męża (ich ojcowie byli rodzonymi braćmi). We wniosku o interpretację małżonkowie podali, że mężczyzna ma obecnie 58 lat i pobiera rentę socjalną. Nie jest jednak zdolny do samodzielnej egzystencji i wymaga całodobowej opieki. Poinformowali, że mężczyzna z nimi zamieszkuje i traktują go jak własne dziecko oraz że wychowują też córkę, która uczy się w szkole średniej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.877.2020.1.MD, uznał jednak, że ulga na dziecko im nie przysługuje.

Patrycja Dudek

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama