Ulga rehabilitacyjna w podatku PIT- najważniejsze informacje
REKLAMA
REKLAMA
Ulga rehabilitacyjna – jaki formularz PIT?
- PIT 28 - w przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ( np. najem, dzierżawa, działalność gospodarcza)
- PIT 36 - w przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej ( np. najem, dzierżawa, działalność gospodarcza)
- PIT 37 - w przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. umowa o pracę)
Ważne – należy pamiętać o złożeniu załącznika PIT/O (informacja o ulgach) łącznie z właściwym formularzem PIT.
REKLAMA
Ulga rehabilitacyjna w podatku PIT – obowiązki dokumentacyjne
Najbardziej "klarownym" dokumentem potwierdzającym wydatek jest faktura. Jednak organy podatkowe akceptują również inne dowody. Przykładowo, potwierdzenie przelewu bankowego lub dowód wpłaty na poczcie. Najważniejsze jest sprecyzowanie kwoty, odbiorcy środków pieniężnych oraz zleceniodawcy.
Nie wszystkie wydatki wymagają dokumentacji, w celu uzyskania korzyści z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Jako przykład można wymienić używanie samochodu osobowego lub utrzymanie psa-asystenta dla niepełnosprawnego. Jednak również w takim przypadku organy podatkowe mogą zażądać przedstawienia określonych dowodów lub potwierdzenia wydatków, których dokumentowanie co do zasady nie jest obowiązkowe.
Możliwe jest również odliczenie wydatków poniesionych zagranicą. Należy w takim przypadku dokonać przeliczenia wydatku na złotówki według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wydatku.
Ulga rehabilitacyjna – wydatki limitowane i nielimitowane
Kluczową kwestią w kwestii wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest podział na wydatki nielimitowane i limitowane. W pierwszym przypadku można odliczyć całość kosztu. W drugim – wydatek do określonego limitu kwotowego.
Przykładowe wydatki nielimitowane:
- pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym
- opieka pielęgniarska w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa
- opłacenie tłumacza języka migowego
- adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności
- kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia
Przykładowe wydatki limitowane:
- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia – do kwoty 2 280 zł w roku podatkowym
- utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym – do kwoty 2 280 zł w roku podatkowym
Osobną kwestią są wydatki częściowo finansowane przez wyspecjalizowane instytucje ( np. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). W takim przypadku można odliczyć tylko wydatek w części, która nie była refundowana.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat