REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne
IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tylko tacy beneficjenci ulgi IP Box, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy), mogą korzystać z obniżonej (do 4,9%) składki zdrowotnej. W pozostałych przypadkach stawka tej składki wynosi 9% - piszą doradcy podatkowi z Kancelarii Radców Prawnych „KWKR Konieczny Wierzbicki S.K.A.”

Ulga IP Box

Od  1 stycznia 2019 roku obowiązuje preferencja podatkowa w postaci tzw. ulgi IP Box. Jest to ulga podatkowa, której wprowadzenie argumentowane było nadaniem nowego impulsu dla rynku związanego z nowoczesnymi technologiami, kusząc specjalistów, badaczy i naukowców niższym opodatkowaniem PIT i CIT w wysokości 5% od dochodów pochodzących z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Choć możliwość skorzystania z ulgi obwarowana jest licznymi warunkami, które przedsiębiorca musi spełniać i wciąż pojawiają się w tym zakresie wątpliwości, to już w 2020 roku wybrało ją niemal 2000 podmiotów, z których ogromną większość stanowili podatnicy PIT. Głównym beneficjentem IP Box stały się małe przedsiębiorstwa z branży IT, związane przede wszystkim z oprogramowaniem komputerowymi.

Autopromocja

Wysokość składki zdrowotnej zależna od formy opodatkowania

Pewne zamieszanie wniosły w 2022 roku zmiany związane z Polskim Ładem, na gruncie odpowiedniego rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, przez osoby korzystające z IP Box. Przepisy nie zawierają bowiem szczegółowych regulacji w tej kwestii, a wprowadzają różne zasady oskładkowania w zależności od wyboru formy opodatkowania, tj.

  1. składkę w wysokości 9% od dochodu opodatkowanego według zasad ogólnych (skali podatkowej),
  2. 4,9% od dochodu w przypadku podatku liniowego,
  3. 9% liczone od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w wariantach zależnych od wysokości przychodu) w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  4. 9% liczone od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stałe kwoty) w przypadku pozostałych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie są opodatkowane według zasad z punktów 1-3.

Punkt 4) znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do wspólników spółek osobowych (komandytowych, komandytowo- akcyjnych, jawnych) oraz wspólników jednoosobowych spółek z o.o.

Mogłoby się wydawać, że w przypadku podatników objętych ulgą IP Box, również powinno się stosować rozwiązanie z punktu 4) – w końcu jeżeli ktoś płaci 5% podatku od kwalifikowanych praw własności intelektualnej to nie płaci od nich ani podatku według skali, ani liniowego, ani ryczałtu.

Jaka składka zdrowotna – 4,9%, czy 9%? Jak to wygląda w praktyce?

Rozważmy następujący przykład: Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą programista, osiąga dochód w wysokości 1 miliona złotych rocznie. 950 tysięcy złotych pochodzi z kwalifikowanych praw własności indywidualnej i jest objęte ulgą IP Box, wobec czego do podanej sumy zostanie zastosowana stawka podatku dochodowego w wysokości 5%, zaś w przypadku pozostałych 50 tysięcy, przedsiębiorca odprowadzi 19%, stosując podatek liniowy, który wybrał jako podstawę opodatkowania. Czy w takim przypadku składka zdrowotna wyniesie 4,9% czy 9%?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242. W przypadku przedsiębiorcy, którego sytuację opisano powyżej, istotne znaczenie ma przed wszystkim art. 79a wspomnianej ustawy.

Zgodnie z brzmieniem ustępu 1, osoby opłacające podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatek liniowy, objęte są obowiązkiem odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki. W ustępie 2 omawianego przepisu wskazano z kolei, że w przypadku korzystania dodatkowo z ulgi IP Box, właściwe jest odpowiednie stosowanie ustępu 1, ustanawiającego składkę 4,9%. 

Wobec powyższego, należy przyjąć, że w sytuacji takiej jak ta przedstawiona wcześniej, programista od kwoty 950 tysięcy złotych, rozliczanych zgodnie z IP Box będzie zobowiązany uiścić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9%, tak samo jak w przypadku pozostałej części osiągniętego dochodu, rozliczanej w formie podatku liniowego.

Interpretacja ZUS

Wynik przedstawionych rozważań potwierdza interpretacja indywidualna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 15 lutego 2022 roku o sygnaturze DI/100000/43/106/2022. Wskazano w niej, że w przypadku przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki. ZUS powołał się między innymi na brzmienie art. 79 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustanawiającego składkę w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki, jednak wyłącznie w przypadku, kiedy podstawową formą opodatkowania jest podatek liniowy.

IP Box a składka zdrowotna. Kto korzysta na nowych przepisach?

Reasumując, tylko tacy beneficjenci ulgi IP Box, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, mogą korzystać z obniżonej wysokości składki zdrowotnej. W pozostałych przypadkach, zobowiązanie wynosi 9%.

Świadomość wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, z pewnością powinna towarzyszyć wyborowi podstawowej formy opodatkowania swojej działalności.  Pamiętać bowiem należy, że aby wybrać podatek liniowy koniecznie trzeba złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu. Ze względu na składkę zdrowotną warto nie przegapić tego terminu – nawet gdy większość albo całość dochodów będzie objęta IP Box, a podatku liniowego praktycznie nie będzie się płacić.  

Autorzy tekstu: Radosław Urban, Łukasz Kotlarski, Kancelaria Radców Prawnych „KWKR Konieczny Wierzbicki S.K.A.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA