REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne
IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne
Shutterstock

REKLAMA

Tylko tacy beneficjenci ulgi IP Box, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy), mogą korzystać z obniżonej (do 4,9%) składki zdrowotnej. W pozostałych przypadkach stawka tej składki wynosi 9% - piszą doradcy podatkowi z Kancelarii Radców Prawnych „KWKR Konieczny Wierzbicki S.K.A.”

Ulga IP Box

Od  1 stycznia 2019 roku obowiązuje preferencja podatkowa w postaci tzw. ulgi IP Box. Jest to ulga podatkowa, której wprowadzenie argumentowane było nadaniem nowego impulsu dla rynku związanego z nowoczesnymi technologiami, kusząc specjalistów, badaczy i naukowców niższym opodatkowaniem PIT i CIT w wysokości 5% od dochodów pochodzących z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Choć możliwość skorzystania z ulgi obwarowana jest licznymi warunkami, które przedsiębiorca musi spełniać i wciąż pojawiają się w tym zakresie wątpliwości, to już w 2020 roku wybrało ją niemal 2000 podmiotów, z których ogromną większość stanowili podatnicy PIT. Głównym beneficjentem IP Box stały się małe przedsiębiorstwa z branży IT, związane przede wszystkim z oprogramowaniem komputerowymi.

Wysokość składki zdrowotnej zależna od formy opodatkowania

Pewne zamieszanie wniosły w 2022 roku zmiany związane z Polskim Ładem, na gruncie odpowiedniego rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, przez osoby korzystające z IP Box. Przepisy nie zawierają bowiem szczegółowych regulacji w tej kwestii, a wprowadzają różne zasady oskładkowania w zależności od wyboru formy opodatkowania, tj.

 1. składkę w wysokości 9% od dochodu opodatkowanego według zasad ogólnych (skali podatkowej),
 2. 4,9% od dochodu w przypadku podatku liniowego,
 3. 9% liczone od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w wariantach zależnych od wysokości przychodu) w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
 4. 9% liczone od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stałe kwoty) w przypadku pozostałych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie są opodatkowane według zasad z punktów 1-3.

Punkt 4) znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do wspólników spółek osobowych (komandytowych, komandytowo- akcyjnych, jawnych) oraz wspólników jednoosobowych spółek z o.o.

Mogłoby się wydawać, że w przypadku podatników objętych ulgą IP Box, również powinno się stosować rozwiązanie z punktu 4) – w końcu jeżeli ktoś płaci 5% podatku od kwalifikowanych praw własności intelektualnej to nie płaci od nich ani podatku według skali, ani liniowego, ani ryczałtu.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jaka składka zdrowotna – 4,9%, czy 9%? Jak to wygląda w praktyce?

Rozważmy następujący przykład: Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą programista, osiąga dochód w wysokości 1 miliona złotych rocznie. 950 tysięcy złotych pochodzi z kwalifikowanych praw własności indywidualnej i jest objęte ulgą IP Box, wobec czego do podanej sumy zostanie zastosowana stawka podatku dochodowego w wysokości 5%, zaś w przypadku pozostałych 50 tysięcy, przedsiębiorca odprowadzi 19%, stosując podatek liniowy, który wybrał jako podstawę opodatkowania. Czy w takim przypadku składka zdrowotna wyniesie 4,9% czy 9%?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242. W przypadku przedsiębiorcy, którego sytuację opisano powyżej, istotne znaczenie ma przed wszystkim art. 79a wspomnianej ustawy.

Zgodnie z brzmieniem ustępu 1, osoby opłacające podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatek liniowy, objęte są obowiązkiem odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki. W ustępie 2 omawianego przepisu wskazano z kolei, że w przypadku korzystania dodatkowo z ulgi IP Box, właściwe jest odpowiednie stosowanie ustępu 1, ustanawiającego składkę 4,9%. 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Wobec powyższego, należy przyjąć, że w sytuacji takiej jak ta przedstawiona wcześniej, programista od kwoty 950 tysięcy złotych, rozliczanych zgodnie z IP Box będzie zobowiązany uiścić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9%, tak samo jak w przypadku pozostałej części osiągniętego dochodu, rozliczanej w formie podatku liniowego.

Interpretacja ZUS

Wynik przedstawionych rozważań potwierdza interpretacja indywidualna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 15 lutego 2022 roku o sygnaturze DI/100000/43/106/2022. Wskazano w niej, że w przypadku przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki. ZUS powołał się między innymi na brzmienie art. 79 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustanawiającego składkę w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki, jednak wyłącznie w przypadku, kiedy podstawową formą opodatkowania jest podatek liniowy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

IP Box a składka zdrowotna. Kto korzysta na nowych przepisach?

Reasumując, tylko tacy beneficjenci ulgi IP Box, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, mogą korzystać z obniżonej wysokości składki zdrowotnej. W pozostałych przypadkach, zobowiązanie wynosi 9%.

Świadomość wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, z pewnością powinna towarzyszyć wyborowi podstawowej formy opodatkowania swojej działalności.  Pamiętać bowiem należy, że aby wybrać podatek liniowy koniecznie trzeba złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu. Ze względu na składkę zdrowotną warto nie przegapić tego terminu – nawet gdy większość albo całość dochodów będzie objęta IP Box, a podatku liniowego praktycznie nie będzie się płacić.  

Autorzy tekstu: Radosław Urban, Łukasz Kotlarski, Kancelaria Radców Prawnych „KWKR Konieczny Wierzbicki S.K.A.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  REKLAMA