REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe

Meritoros
Biura rachunkowe
Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe
Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich ulg i odliczeń podatkowych może skorzystać przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym?

Podatek liniowy („liniówka) – stawka, zasady opodatkowania

Opodatkowanie według podatku liniowego jest chętnie wybieraną formą opodatkowania wśród przedsiębiorców osiągających wysokie dochody. Jest to korzystna opcja, ponieważ cały dochód jest opodatkowany jedną, stałą stawką 19% niezależnie od tego czy dochód jest niski czy wysoki. Tę formę można wybrać dobrowolnie, jednak warto się przyjrzeć co „liniówka” zapewnia oraz czego wymaga. 
Opodatkowanie podatkiem liniowym może stosować zarówno podatnik, prowadzący działalność samodzielnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i podatnicy, którzy są wspólnikami w spółkach niebędących osobą prawną. Rozliczenie w formie podatku liniowego nie przysługuje natomiast podatnikom osiągającym przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy. Podatnicy rozliczający się w formie liniówki składają zeznanie roczne PIT-36L

Autopromocja

Księga przychodów i rozchodów

Podmioty decydujący się na podatek liniowy są zobowiązani do ewidencjonowania swoich przychodów oraz kosztów w Księdze przychodów i rozchodów. Tutaj należy mieć na uwadze limit do prowadzenia KPIR. Uproszczoną księgowość mogą stosować jedynie te podmioty, których obrót ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył:
- 2 000 000 euro dla rozliczeń miesięcznych,
- 200 000 euro dla rozliczeń kwartalnych.

Odliczenie składek

Korzystając z tej formy opodatkowania warto przyjrzeć się jej zaletom. Niewątpliwym przywilejem jest możliwość odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (tzw. składek społecznych) oraz składek zdrowotnych. Jest to wielka zaleta, gdyż te składki są wymagane i każdy podatnik musi je płacić. Odliczeniu podlegają składki opłacone w danym roku podatkowym. Limitem odliczenia składek społecznych jest osiągnięty dochód podatnika. 
Natomiast limitem odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota 8 700 zł rocznie – w rozliczeniu za 2022 rok, natomiast od 2023 roku będzie to kwota 10 200 zł rocznie. Powyżej tych kwot, składki zdrowotne nie mogą zostać odliczone. 

Ulgi i odliczenia podatkowe, które możemy stosować nieraz znacząco obniżają zobowiązanie podatkowe. Najpopularniejsze ulgi przysługujące na „liniowce” to

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to ulga dedykowana dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Aby odliczyć ulgę należy rozpocząć przedsięwzięcie, kupić potrzebne materiały, ponieść wydatki po oddaniu budynku do użytkowania oraz zakończyć przedsięwzięcie w przeciągu 3 lat. Nie ma konieczności potwierdzenia inwestycji audytem energetycznym. Odliczeniu nie podlegają wydatki, które wcześniej zostały zaliczone do kosztów działalności gospodarczej. Do skorzystania z ulgi potrzebne będą faktury i rachunki dotyczące poniesionych wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „PIT-y i ulgi podatkowe 2022”

Polecamy: INFORLEX „Rozliczenie PIT za 2022 r.” serwis aktualizowany na bieżąco

Darowizny na edukację zawodową

Odliczeniu podlegają darowizny na rzecz wybranych szkół publicznych prowadzących kształcenie zawodowe w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego takie jak np. szkoły artystyczne, pięcioletnie technikum czy branżowe szkoły I i II stopnia.  Ta ulga obowiązuje jedynie w rozliczeniu za lata 2019-2022, darowizny z wcześniejszych lat, nie mogą zostać uwzględnione w deklaracji. Odliczenie od dochodu przysługuje w kwocie maksymalnie 6% uzyskanego w danym roku dochodu. Dokumentami niezbędnymi do odliczeniu ulgi są potwierdzenia darowizny oraz dokumenty z informacją o darczyńcy, kwocie i dacie.

Darowizny na cele charytatywno – opiekuńcze Kościołów i innych związków wyznaniowych

Działalność charytatywno-opiekuńcza obejmuje przykładowo:
- prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych osób potrzebujących opieki,
- prowadzenie szpitali, innych zakładów leczniczych oraz aptek,
- organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa. 
Oprócz tradycyjnych dokumentów niezbędnych do odliczenia darowizny konieczny jest również dokument potwierdzający przeznaczenie darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą w postaci sprawozdania o przeznaczeniu, składanego w okresie 2 lat, przez kościelną osobę prawną. 

Ulga e-TOLL

Ulga e-TOLL to ulga dla podatników korzystających z urządzeń geolokalizacyjnych dla systemu poboru opłat za przejazdy drogami płatnymi. Odliczeniu podlegają:
- wydatki poniesione na zakup zewnętrznego systemu lokalizacyjnego bądź urządzenia pokładowego
- konieczne opłaty okresowe wynikające z użytkowania urządzenia, również opłaty leasingowe takich urządzeń
W uldze odliczamy wydatki i opłaty netto bez uwzględniania podatków. 
Maksymalnie odliczeniu podlega kwota iloczynu 500 zł i liczby użytkowanych systemów lokalizacyjnych lub urządzeń pokładowych. Limit, który nie został wykorzystany, nie przechodzi na kolejny rok podatkowy, co oznacza, że należy rozliczyć go w jednym roku podatkowym. 

Ulga IP-BOX

Ulga IP-BOX - niższa stawka podatku PIT 5% - obowiązująca w działalności badawczo-rozwojowej o charakterze twórczym. Obowiązuje dla przychodów osiąganych z praw posiadania - wytworzenia samodzielnie, ulepszenia bądź rozwinięcia praw nabytych. Przychody podlegające preferencyjnej stawce będą np.
- autorskie prawa do programu komputerowego
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy topografii układu scalonego
- patenty
- prawo ochronne na wzór użytkowy

Do skorzystania z ulgi konieczne jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz wytworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z którego osiągany jest dochód opodatkowany w Polsce. Niezbędne jest również uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej, która potwierdzi słuszność do zastosowania ulgi. 

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna przysługuje podatnikom, którzy uzyskują przychody z zagranicy. Do odliczenia ulgi konieczne jest ustalenie rezydencji podatkowej podatnika. Podczas ustalania kwoty ulgi abolicyjnej należy wyliczyć różnicę między metodą zwolnienia z progresją oraz metodą proporcjonalnego odliczenia i tak uzyskana różnica jest kwotą ulgi, którą można odliczyć od podatku w deklaracji rocznej. 

Odliczenie straty podatkowej

Strata podatkowa występuje w sytuacji gdy przychód z danego źródła jest niższy niż koszty poniesione w celu jego uzyskania w danym roku podatkowym. Poniesioną stratę podatkową można odliczyć od dochodu w ciągu następujących po sobie pięciu lat podatkowych przy czym w jednym roku nie można odliczyć kwoty wyższej niż 50% tej straty oraz maksymalną kwotą odliczenia jest limit 5 milionów w jednym roku. Ze strat z kilku lat można korzystać w jednym roku, ale strat nie można łączyć i stosować do nich wyłącznie jednej zasady. Należy stosować odliczenie zgodnie z zasadami obowiązującymi w trakcie roku, w którym tę stratę poniesiono.

Ponadto podatnicy na podatku liniowym mogą skorzystać z następujących ulgi i odliczeń podatkowych:

 • Ulga z tytułu oszczędzania na IKZE,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • Darowizny na cele pożytku publicznego,
 • Ulga na ekspansję,
 • Ulga na sponsoring,
 • Ulga na terminal,
 • Ulga na zabytki,
 • Ulga dla inwestujących w ASI,
 • Ulga na robotyzację.

 

Autopromocja

1,5 proc. podatku dla opp

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowym podatkiem 19% oraz rozliczający się na deklaracji PIT-36L mają możliwość w rocznym zeznaniu podatkowym przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, która wpisana została na listę organizacji uprawnionych. Warunkiem koniecznym do odliczenia jest wystąpienie podatku, nie ma możliwości zastosowania odliczenia w przypadku poniesienia straty podatkowej. 

Podatek liniowy zapewnia prostotę rozliczenia ze względu na swoją stałą stawkę podatkową w wysokości 19%. Szczególnie korzystnym rozliczeniem będzie dla podatników osiągających dochody przekraczające 120 tys. zł, czyli pierwszy próg podatkowy na skali, ponieważ pomimo przekroczenia tej granicy, stawką podatkową będzie wciąż wartość 19%. 

Natalia Bera, księgowa, Meritoros

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  REKLAMA