REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe

Meritoros
Biura rachunkowe
Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe
Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich ulg i odliczeń podatkowych może skorzystać przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym?

Podatek liniowy („liniówka) – stawka, zasady opodatkowania

Opodatkowanie według podatku liniowego jest chętnie wybieraną formą opodatkowania wśród przedsiębiorców osiągających wysokie dochody. Jest to korzystna opcja, ponieważ cały dochód jest opodatkowany jedną, stałą stawką 19% niezależnie od tego czy dochód jest niski czy wysoki. Tę formę można wybrać dobrowolnie, jednak warto się przyjrzeć co „liniówka” zapewnia oraz czego wymaga. 
Opodatkowanie podatkiem liniowym może stosować zarówno podatnik, prowadzący działalność samodzielnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i podatnicy, którzy są wspólnikami w spółkach niebędących osobą prawną. Rozliczenie w formie podatku liniowego nie przysługuje natomiast podatnikom osiągającym przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy. Podatnicy rozliczający się w formie liniówki składają zeznanie roczne PIT-36L

REKLAMA

Autopromocja

Księga przychodów i rozchodów

Podmioty decydujący się na podatek liniowy są zobowiązani do ewidencjonowania swoich przychodów oraz kosztów w Księdze przychodów i rozchodów. Tutaj należy mieć na uwadze limit do prowadzenia KPIR. Uproszczoną księgowość mogą stosować jedynie te podmioty, których obrót ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył:
- 2 000 000 euro dla rozliczeń miesięcznych,
- 200 000 euro dla rozliczeń kwartalnych.

Odliczenie składek

Korzystając z tej formy opodatkowania warto przyjrzeć się jej zaletom. Niewątpliwym przywilejem jest możliwość odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (tzw. składek społecznych) oraz składek zdrowotnych. Jest to wielka zaleta, gdyż te składki są wymagane i każdy podatnik musi je płacić. Odliczeniu podlegają składki opłacone w danym roku podatkowym. Limitem odliczenia składek społecznych jest osiągnięty dochód podatnika. 
Natomiast limitem odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota 8 700 zł rocznie – w rozliczeniu za 2022 rok, natomiast od 2023 roku będzie to kwota 10 200 zł rocznie. Powyżej tych kwot, składki zdrowotne nie mogą zostać odliczone. 

Ulgi i odliczenia podatkowe, które możemy stosować nieraz znacząco obniżają zobowiązanie podatkowe. Najpopularniejsze ulgi przysługujące na „liniowce” to

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to ulga dedykowana dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Aby odliczyć ulgę należy rozpocząć przedsięwzięcie, kupić potrzebne materiały, ponieść wydatki po oddaniu budynku do użytkowania oraz zakończyć przedsięwzięcie w przeciągu 3 lat. Nie ma konieczności potwierdzenia inwestycji audytem energetycznym. Odliczeniu nie podlegają wydatki, które wcześniej zostały zaliczone do kosztów działalności gospodarczej. Do skorzystania z ulgi potrzebne będą faktury i rachunki dotyczące poniesionych wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „PIT-y i ulgi podatkowe 2022”

Polecamy: INFORLEX „Rozliczenie PIT za 2022 r.” serwis aktualizowany na bieżąco

Darowizny na edukację zawodową

Odliczeniu podlegają darowizny na rzecz wybranych szkół publicznych prowadzących kształcenie zawodowe w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego takie jak np. szkoły artystyczne, pięcioletnie technikum czy branżowe szkoły I i II stopnia.  Ta ulga obowiązuje jedynie w rozliczeniu za lata 2019-2022, darowizny z wcześniejszych lat, nie mogą zostać uwzględnione w deklaracji. Odliczenie od dochodu przysługuje w kwocie maksymalnie 6% uzyskanego w danym roku dochodu. Dokumentami niezbędnymi do odliczeniu ulgi są potwierdzenia darowizny oraz dokumenty z informacją o darczyńcy, kwocie i dacie.

Darowizny na cele charytatywno – opiekuńcze Kościołów i innych związków wyznaniowych

Działalność charytatywno-opiekuńcza obejmuje przykładowo:
- prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych osób potrzebujących opieki,
- prowadzenie szpitali, innych zakładów leczniczych oraz aptek,
- organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa. 
Oprócz tradycyjnych dokumentów niezbędnych do odliczenia darowizny konieczny jest również dokument potwierdzający przeznaczenie darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą w postaci sprawozdania o przeznaczeniu, składanego w okresie 2 lat, przez kościelną osobę prawną. 

Ulga e-TOLL

Ulga e-TOLL to ulga dla podatników korzystających z urządzeń geolokalizacyjnych dla systemu poboru opłat za przejazdy drogami płatnymi. Odliczeniu podlegają:
- wydatki poniesione na zakup zewnętrznego systemu lokalizacyjnego bądź urządzenia pokładowego
- konieczne opłaty okresowe wynikające z użytkowania urządzenia, również opłaty leasingowe takich urządzeń
W uldze odliczamy wydatki i opłaty netto bez uwzględniania podatków. 
Maksymalnie odliczeniu podlega kwota iloczynu 500 zł i liczby użytkowanych systemów lokalizacyjnych lub urządzeń pokładowych. Limit, który nie został wykorzystany, nie przechodzi na kolejny rok podatkowy, co oznacza, że należy rozliczyć go w jednym roku podatkowym. 

Ulga IP-BOX

Ulga IP-BOX - niższa stawka podatku PIT 5% - obowiązująca w działalności badawczo-rozwojowej o charakterze twórczym. Obowiązuje dla przychodów osiąganych z praw posiadania - wytworzenia samodzielnie, ulepszenia bądź rozwinięcia praw nabytych. Przychody podlegające preferencyjnej stawce będą np.
- autorskie prawa do programu komputerowego
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy topografii układu scalonego
- patenty
- prawo ochronne na wzór użytkowy

Do skorzystania z ulgi konieczne jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz wytworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z którego osiągany jest dochód opodatkowany w Polsce. Niezbędne jest również uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej, która potwierdzi słuszność do zastosowania ulgi. 

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna przysługuje podatnikom, którzy uzyskują przychody z zagranicy. Do odliczenia ulgi konieczne jest ustalenie rezydencji podatkowej podatnika. Podczas ustalania kwoty ulgi abolicyjnej należy wyliczyć różnicę między metodą zwolnienia z progresją oraz metodą proporcjonalnego odliczenia i tak uzyskana różnica jest kwotą ulgi, którą można odliczyć od podatku w deklaracji rocznej. 

Odliczenie straty podatkowej

Strata podatkowa występuje w sytuacji gdy przychód z danego źródła jest niższy niż koszty poniesione w celu jego uzyskania w danym roku podatkowym. Poniesioną stratę podatkową można odliczyć od dochodu w ciągu następujących po sobie pięciu lat podatkowych przy czym w jednym roku nie można odliczyć kwoty wyższej niż 50% tej straty oraz maksymalną kwotą odliczenia jest limit 5 milionów w jednym roku. Ze strat z kilku lat można korzystać w jednym roku, ale strat nie można łączyć i stosować do nich wyłącznie jednej zasady. Należy stosować odliczenie zgodnie z zasadami obowiązującymi w trakcie roku, w którym tę stratę poniesiono.

Ponadto podatnicy na podatku liniowym mogą skorzystać z następujących ulgi i odliczeń podatkowych:

 • Ulga z tytułu oszczędzania na IKZE,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • Darowizny na cele pożytku publicznego,
 • Ulga na ekspansję,
 • Ulga na sponsoring,
 • Ulga na terminal,
 • Ulga na zabytki,
 • Ulga dla inwestujących w ASI,
 • Ulga na robotyzację.

 

1,5 proc. podatku dla opp

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowym podatkiem 19% oraz rozliczający się na deklaracji PIT-36L mają możliwość w rocznym zeznaniu podatkowym przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, która wpisana została na listę organizacji uprawnionych. Warunkiem koniecznym do odliczenia jest wystąpienie podatku, nie ma możliwości zastosowania odliczenia w przypadku poniesienia straty podatkowej. 

Podatek liniowy zapewnia prostotę rozliczenia ze względu na swoją stałą stawkę podatkową w wysokości 19%. Szczególnie korzystnym rozliczeniem będzie dla podatników osiągających dochody przekraczające 120 tys. zł, czyli pierwszy próg podatkowy na skali, ponieważ pomimo przekroczenia tej granicy, stawką podatkową będzie wciąż wartość 19%. 

Natalia Bera, księgowa, Meritoros

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA