REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna na samochód - jak skorzystać?

Ulga rehabilitacyjna na samochód - jak skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna to preferencja podatkowa, która wspiera osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. Jednym z aspektów tej ulgi jest możliwość odliczenia wydatków związanych z samochodem. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód, jakie wydatki można odliczyć oraz jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia?

Ulga rehabilitacyjna to forma wsparcia podatkowego dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pozwala ona na odliczenie od podatku dochodowego niektórych wydatków związanych z rehabilitacją i codziennym funkcjonowaniem. Celem ulgi jest częściowe zrekompensowanie dodatkowych kosztów, jakie ponoszą osoby z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga na samochód – kto może skorzystać?

Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz rodzice lub opiekunowie osób niepełnosprawnych. Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy, tzn.:

 • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
 • decyzję, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
 • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, lub
 • orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku.

Obowiązuje też limit dochodu, który dotyczy osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika, o którym przeczytasz w artykule: Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

Ważne

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT podatnik ma możliwość odliczenia "wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne".

Jakie wydatki można odliczyć?

Ulga na samochód zaliczana jest do tzw. wydatków limitowanych, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT pozwala odliczyć koszty na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2 280 zł.

Można stąd wywnioskować, że do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej na samochód kwalifikują się wydatki na m.in. naprawę pojazdu, jego konserwację oraz eksploatację. Ważne jest, aby wydatki te były związane z potrzebami rehabilitacyjnymi osoby niepełnosprawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje także ulga na samochód, która nie podlega ustawowemu limitowi tj. na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wynikająca z przepisów art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy o PIT.

Ważne

Pełny katalog wydatków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej znajduje się art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.

Każda osoba ma własny limit do kwoty 2 280 zł

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w zeznaniu rocznym podatnik może odliczyć kwotę ulgi na samochód do wysokości limitu 2 280 zł. Przy czym, każda osoba niepełnosprawna (osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną) dysponuje „własnym” limitem. Według tej zasady np.:

 • każdy z małżonków będąc osobą niepełnosprawną ma „własny" limit do kwoty 2 280 zł,
 • osoba niepełnosprawna posiadająca na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną może odliczyć wydatki do wysokości 2 280 zł łącznie (osobie fizycznej przysługuje jeden limit z tytułu odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, nawet jeżeli ma na utrzymaniu jedną, dwie czy więcej osób niepełnosprawnych i sama jest niepełnosprawna).

Dokumentacja i rozliczenie ulgi

Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.

Wybór odpowiedniego zeznania podatkowego PIT do celów odliczenia ulgi rehabilitacyjnej zależy od rodzaju uzyskanych przychodów, a więc:

 • zeznanie PIT-36 ma zastosowanie w przypadku, gdy przychody opodatkowane według skali podatkowej pochodzą z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy, lub innych źródeł bez pośrednictwa płatnika;
 • zeznanie PIT-37 należy złożyć, gdy przychody były opodatkowane według skali podatkowej i otrzymane za pośrednictwem płatnika, jak na przykład z umowy o pracę czy emerytury;
 • zeznanie PIT-28, gdy przychody są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na przykład z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy.

Do każdego z tych zeznań podatkowych należy dołączyć załącznik PIT/O, który zawiera informacje o odliczeniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA