Minimalny podatek od przychodów z budynków - zasady rozliczania i płacenia
REKLAMA
REKLAMA
Wyjaśnienia resortu finansów dotyczą pozycji 213 i 214 formularza podatkowego CIT-8(26) składanego za 2018 r.
REKLAMA
Od 2018 r. obowiązują regulacje dotyczące tzw. minimalnego podatku dochodowego – art. 24b ustawy z 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "ustawa o CIT"). Przepisy wprost określają przypadki, jak wyjaśnia MF, kiedy podatek ten może nie zostać wpłacony bądź też odliczony od podatku obliczonego na zasadach ogólnych. Podatnicy mają również możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot całości lub części tego podatku.
Co do zasady, minimalny podatek dochodowy wyznacza minimalny poziom podatku CIT, który podatnik jest obowiązany zapłacić. W sytuacji zatem, gdy podatek obliczony według zasad ogólnych zgodnie z art. 19 ustawy o CIT nie występuje lub jest niższy od minimalnego podatku dochodowego, wówczas minimalny podatek dochodowy - w całości lub części - nie może podlegać zwrotowi jako nadpłata.
W sytuacji jednak, w której podatnik wpłacił większą kwotę podatku minimalnego niż należna i jednocześnie nie odliczył jej od podatku obliczonego na podstawie art. 19 ustawy o CIT, może wystąpić o zwrot tej różnicy składając stosowny wniosek na podstawie art. 24b ust. 15 ustawy o CIT.
Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat