reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Podział spółki przez wydzielenie – skutki w CIT

Podział spółki przez wydzielenie – skutki w CIT

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie (tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną) nie będzie skutkował opodatkowaniem w CIT jeżeli majątek wydzielany, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Zgodnie z art. 528 Kodeksu spółek handlowych (Ksh) spółkę kapitałową (czyli spółkę z o.o. albo spółkę akcyjną) można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Nie można podzielić:

- spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości,

- spółki osobowej.

- spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku,

- spółki w upadłości.

Jednym z trybów podziału jest podział przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4) Ksh), tj dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną.

Wskutek podziału przez wydzielenie spółka dzielona nie zostaje rozwiązana i dalej funkcjonuje. Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia). (art. 530 Ksh).

Pozostałe skutki podziału spółki kapitałowej w trybie wydzielenia są uregulowane w art. 531-550 Ksh.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podział spółki w ustawie o CIT

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi (także w trybie przez wydzielenie), jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – przychód w tym podatku stanowi wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki nowo zawiązane ustalony na dzień wydzielenia.

W takim przypadku kosztami uzyskania takiego przychodu są wydatki zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, poniesione na nabycie składników majątkowych przeniesionych na spółki nowo zawiązane.

Z tego przepisu płynie wniosek, że opodatkowanie w podatku dochodowym od osób prawnych nie wystąpi w przypadku podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielany, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) znajduje się w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. ZPC to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem aby można uznać jakieś składniki majątku za ZPC muszą być spełnione następujące warunki:

1) musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2) zespół ten musi być wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie

3) zespół ten może potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama