reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatek od sprzedaży detalicznej > Jak wypełnić deklarację o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1)

Jak wypełnić deklarację o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1)

Od początku września br. obowiązuje nowy podatek – podatek od sprzedaży detalicznej. Podatnicy, którzy zostali nim objęci, zobowiązani są do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych PSD-1. Podajemy wzór deklaracji oraz informacje niezbędne do prawidłowego jej wypełnienia i złożenia.

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej - Dz.U. 2016 poz. 1155, która weszła w życie od 1 września 2016 r., podatnicy są obowiązani, bez wezwania właściwego organu podatkowego:

1) składać właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe o wysokości podatku, sporządzone według ustalonego wzoru,

2) obliczać i wpłacać podatek na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania

– za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Oznacza to, że pierwsze deklaracje o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej należy złożyć do 25. października br.

Ważne!

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego 17 000 000 zł i dotyczy przychodu powyżej tej kwoty osiągniętego od tej chwili do końca miesiąca. Natomiast stawki podatku od sprzedaży detalicznej wynoszą:

1) 0,8% podstawy opodatkowania – w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 170 000 000 zł;

2) 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 000 000 zł – w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekracza kwotę 170 000 000 zł.

W 2017 r. podatek od sprzedaży detalicznej ma przynieść 1,6 mld zł

Sprzedawcy detaliczni, których miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej nie przekracza kwoty 17 000 000 zł, nie składają deklaracji podatkowej o wysokości podatku.

Wzór deklaracji

Wzór deklaracji podatkowej o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej (PSD-1) został określony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzoru deklaracji podatkowej o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej - Dz.U. 2016 poz. 1365.

WZÓR DEKLARACJI PSD-1

infoRgrafika

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Wypełnianie deklaracji

W celu właściwego wypełnienia deklaracji o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej:

- w części A wzoru deklaracji należy podać miejsce i cel składania deklaracji (o właściwości miejscowej organów podatkowych piszemy w dalszej części artykułu);

- w części B – podać dane identyfikacyjne podatnika (wybieramy rodzaj podatnika – podatnik niebędący osobą fizyczną lub osoba fizyczna; podajemy pełną nazwę, REGON, imię i nazwisko, datę urodzenia);

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama