reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Jaka jest stawka płatności za zazielenienie za 2020 r.?

Jaka jest stawka płatności za zazielenienie za 2020 r.?

Stawka płatności za zazielenienie (płatności zielonej) za 2020 r. wynosi 323,85 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Ile wynosi stawka płatności za zazielenienie za 2020 r.?

W Dzienniku Ustaw z 15 października 2020 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2020 r. w sprawie stawki płatności za zazielenienie za 2020 r. (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1806).

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1341).

Zgodnie z jego treścią stawka płatności za zazielenienie za 2020 r. wynosi 323,85 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 16 października 2020 r.

Kto otrzyma płatność za zazielenienie?

Wyjaśnijmy, że zazielenienie (art. 43 rozporządzenia 1307/2013), czyli płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, to obowiązkowy komponent nowego systemu płatności bezpośrednich, który został wprowadzony w celu poprawy wyników w zakresie oddziaływania na środowisko.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową otrzymają płatność za zazielenienie.

Warunkiem przyznania płatności za zazielenienie jest realizacja praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, na wszystkich hektarach kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej lub tzw. praktyki równoważnej, w zakresie:

- dywersyfikacji upraw,

- utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ), w tym wyznaczonych jako wartościowe pod względem środowiskowym (TUZ C),

- utrzymania obszarów proekologicznych (EFA).

Kto jest wyłączony z realizacji praktyk zazielenienia?

Z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia wyłączeni są rolnicy, którzy:

- prowadzą działalność rolniczą na powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha i nie posiadają trwałych użytków zielonych lub

- uczestniczą w systemie dla małych gospodarstw lub

- prowadzą w gospodarstwie produkcję metodami ekologicznymi, zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym w odniesieniu do tej części gospodarstwa, na której prowadzą taką produkcję.

Z realizacji praktyk zazielenienia możliwe jest także wyłączenie rolników, którzy na części gruntów ornych w gospodarstwie prowadzą produkcję ekologiczną pod warunkiem, że pozostała powierzchnia gruntów ornych zajmuje powierzchnię poniżej 10 ha.

Jakie są warunki przyznania płatności za zazielenienie?

W przypadku gospodarstw ekologicznych, o ile na wszystkich gruntach produkcja prowadzona jest zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym (co potwierdza jednostka certyfikująca) otrzymanie płatności za zazielenienie nie będzie wiązało się z koniecznością dokonania jakichkolwiek zmian w sposobie gospodarowania. Jeżeli tylko na części gruntów prowadzona jest produkcja metodami ekologicznymi, rolnik zobowiązany jest do realizacji praktyk zazielenienia, z tym, że realizacja praktyk w zakresie dywersyfikacji upraw i obowiązku utrzymywania obszarów proekologicznych zależy od powierzchni gruntów ornych nie objętych produkcją metodami ekologicznymi.

Rolnicy gospodarujący na obszarach Natura 2000 oraz objętych tzw. ramową dyrektywą wodną będą otrzymywać płatność za zazielenienie pod warunkiem realizacji praktyk zazielenienia zgodnie z celami dyrektywy ptasiej, siedliskowej oraz ramowej dyrektywy wodnej.

Rolnicy podlegający obowiązkowi realizacji praktyk w zakresie dywersyfikacji upraw lub utrzymania obszaru EFA zobowiązani są do:

- podania we wniosku o przyznanie płatności poszczególnych upraw i ich powierzchni,

- dołączenia do wniosku oświadczenia o powierzchni obszarów proekologicznych,

- wyrysowania poszczególnych upraw i elementów proekologicznych w formie graficznej.

W przypadku ubiegania się o przyznanie płatności za zazielenienie do wniosku dołącza się (jeśli dotyczy):

- oświadczenie o powierzchni obszarów proekologicznych,

- oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku przestrzegania wymogów zazielenienia,

- deklarację o wspólnej realizacji praktyki utrzymania obszarów proekologicznych,

- umowę rolników realizujących wspólnie praktykę proekologiczną.

Jakie sankcje za nierealizowanie praktyk zazielenienia?

W przypadku, gdy rolnik nie realizuje praktyk zazielenienia (dywersyfikacja upraw, utrzymywanie obszarów proekologicznych i zachowanie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym), stosowane są kary administracyjne polegające na zmniejszeniu kwoty otrzymanych w danym roku płatności.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2020 r. w sprawie stawki płatności za zazielenienie za 2020 r. - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1806

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama