PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym
REKLAMA
REKLAMA
Interpretacja dotyczy zbycia przez syndyka prawa wieczystego użytkowania gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Nieruchomość włączona do masy upadłości stanowi budynek mieszkalny, który nie był wykorzystywany w prowadzonej przez upadłego pozarolniczej działalności gospodarczej, ani nie był składnikiem majątku przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Przepis art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Wyłączeniu z opodatkowania podlega sprzedaż rzeczy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiuje pojęcia rzeczy.
Organy podatkowe stosują więc definicją rzeczy z art. 45 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią rzeczami są tylko przedmioty materialne. Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest prawem majątkowym, a nie rzeczą.
Polecamy: VAT 2011
Przedmiotemużytkowania wieczystego mogą być nieruchomości gruntowe stanowiące własnośćSkarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, przyczym budynki i inne urządzenia wzniesione na tych gruntach przez wieczystegoużytkownika stanowią jego własność (art. 232 Kodeksu cywilnego).
Polecamy: serwis PIT
Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać jedynie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, natomiast sprzedaż prawa własności budynku położonego na tym gruncie nie powoduje – na zasadzie wyłączenia – powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat