REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Córka pożycza pieniądze matce bez PCC - nawet z rachunku męża

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
PCC od pożyczki; pożyczka pieniężna dla rodziny
PCC od pożyczki; pożyczka pieniężna dla rodziny

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwolnione od tego podatku są pożyczki zawierane w obrębie najbliższej rodziny, jak np. pożyczka udzielana matce przez córkę. Jeżeli córka jest zamężna, a w jej małżeństwie obowiązuje wspólnota majątkowa, córka może – bez zgody męża – udzielać pożyczek w ramach zarządzania majątkiem wspólnym. Taka pożyczka jest objęta zwolnieniem, także wtedy, gdy wypłata jest dokonywana ze środków zgromadzonych na rachunku męża.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 23 lutego 2012 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr IPTPB2/436-71/11-2/KK). 

Autopromocja

Pożyczka od córki, przelew od zięcia 

Sprawa dotyczyła podatniczki, która zawarła umowę pożyczki ze swoją córką (podatniczka była pożyczkobiorcą, a córka – pożyczkodawcą). W umowie tej wskazano, że jej wykonanie (przekazanie środków na rzecz pożyczkobiorcy) nastąpi za pomocą przelewu z konta należącego do męża córki.

Tak też się stało: przelew został dokonany w listopadzie 2011 r.

Kilka dni później podatniczka złożyła do urzędu skarbowego deklarację dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz dokument potwierdzający wpływ na jej konto pełnej kwoty pożyczki.

W deklaracji, w polu przeznaczonym dla kwoty zobowiązania podatkowego, wpisała liczbę 0, uważając że pożyczka była zwolniona od PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany przepis przewiduje zwolnienie dla pożyczek udzielanych „w formie pieniężnej” na podstawie umowy zawartej między osobami z kręgu najbliższej rodziny.

Krąg tych osób został zdefiniowany przez odwołanie do przepisu przewidującego podobne zwolnienie na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 4a tej ustawy).

Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku?

Zwolnienie od PCC dotyczy pożyczek otrzymywanych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Matka (jako osoba „wstępna”) może skorzystać ze zwolnienia z PCC, jeżeli otrzymuje pożyczkę od córki.


Niemniej jednak, już po złożeniu deklaracji, podatniczka postanowiła usunąć wszelkie wątpliwości, które mogłyby się wiązać ze szczególnym sposobem wykonania umowy, który polegał na tym, że kwota pożyczki nie została wypłacona z konta córki, ale z konta zięcia.

Dla usunięcia tych wątpliwości złożyła wniosek o interpretację do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Przedstawiła w nim własne stanowisko, wedle którego sposób wykonania umowy nie przekreślał prawa do całkowitego zwolnienia od PCC

Dla zwolnienia z PCC pochodzenie pieniędzy nie ma znaczenia 

Po rozpatrzeniu wniosku Dyrektor IS wydał interpretację, w której potwierdził, że stanowisko podatniczki było prawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie, rozpoczął od warunków, jakimi obwarowane jest zwolnienie dla pożyczek w obrębie najbliższej rodziny.

Po pierwsze, podatnik (pożyczkobiorca) powinien złożyć deklarację PCC w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy, a po drugie – powinien udokumentować, że kwota pożyczki wpłynęła na jego rachunek bankowy albo na rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, bądź też została przekazana przekazem pocztowym.

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione we wniosku o interpretację, Dyrektor uznał, że warunki zwolnienia zostały spełnione.

Wyjaśnił następnie, że „bez znaczenia pozostaje fakt przekazania kwoty pożyczki z konta męża córki (zięcia)”. Wiąże się to z faktem, że ustawodawca nie wskazał żadnych wymogów co do konta z jakiego pożyczka ma być wypłacana.

Warunki korzystania ze zwolnienia dotyczą jedynie konta, na jakie pożyczka wpływa (powinno być to konto pożyczkobiorcy).

Ponadto córka pozostająca w związku małżeńskim, może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym należącym do małżeństwa, co wynika z art. 36 §2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Dlatego umowa zawarta przez córkę (działającą w charakterze pożyczkodawcy) była prawnie skuteczna i niepotrzebna była zgoda jej męża. Jednocześnie, fakt że przelew został dokonany z jego konta, nie sprawił, że mąż stał się stroną umowy. Stroną była nadal córka, więc pożyczka zachowała swój charakter – umowy zawartej w obrębie najbliższej rodziny.

Kalkulator odsetek podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA