| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC

Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC

Nabycie rzeczy ruchomych, jak również nieruchomości w drodze egzekucji sądowej nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zakres czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawiera art. 1  ustawy o od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej ustawą o PCC).

Katalog czynności objętych podatkiem PCC ma charakter zamknięty. Co oznacza, że transakcje które nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 1 ww. ustawy nie podlegają opodatkowaniu PCC.

Należy zauważyć, iż jednakże to, że dana czynność została wskazana w katalogu zdarzeń opodatkowanych nie oznacza automatycznie, że w każdym przypadku jest ona objęta PCC. Ustawodawca przewidział bowiem  sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy wyłączona jest z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Podsumowując, umowy sprzedaży rzeczy co do zasady podlegają opodatkowaniu PCC. Zatem jeśli ustawodawca nie przewidział dla danej sytuacji wyłączenia z opodatkowania, umowa zbycia rzeczy rodzi obowiązek zapłaty PCC. Co istotne, obowiązek zapłaty tej daniny spoczywa na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).

Pojęcie rzeczy

Przez pojęcie rzeczy należy rozumieć przedmioty materialne (art. 45 ustawy Kodeks cywilny) Rzeczy dzielimy się na rzeczy ruchome i nieruchome.

Jak stanowi  art. 46 Kodeksu cywilnego  nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków (lokale mieszkalne), jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Kodeks cywilny nie definiuje natomiast pojęcia rzeczy ruchomych. Tym samym przyjmuje się, że rzeczami ruchomymi są przedmioty materialne nie będące nieruchomościami.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »