REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tak.

REKLAMA

Autopromocja

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód osiągnięty na transakcjach obrotu walutą będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tych okolicznościach będzie on kwalifikowany jako osiągnięty z tzw. innych źródeł. Należy go zatem wykazać w zeznaniu rocznym.

Ustawodawca ustanowił zasadę powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że wszelkie dochody niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 tej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia przychody uzyskiwane z poszczególnych źródeł, aby móc prawidłowo ocenić zasady opodatkowania, w pierwszej kolejności należy dokonać kwalifikacji osiągniętego przychodu do określonego źródła.

W tym przypadku należy rozstrzygnąć, czy osiągane przychody podlegają zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też są osiągane jako przychody z tzw. innych źródeł (w której to kategorii mieszczą się wszystkie te przychody, które nie zostały wyłączone z opodatkowania, a których nie da się przypisać któremuś z pozostałych źródeł wymienionych w ustawie).

Z pytania wynika, że transakcji obrotu walutą dokonuje osoba nieprowadząca działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek z wykorzystaniem prywatnego rachunku bankowego. Są one realizowane ze zmienną częstotliwością, w sposób nieregularny.

W takich okolicznościach opisanym w pytaniu działaniom nie można przypisać cech stałości i regularności ani też nie noszą one cech zorganizowania, pomimo iż zasadniczo ich celem jest osiąganie zysku z obracania własnymi środkami pieniężnymi.
Nie są zatem w tym przypadku spełnione wymogi pozwalające uznać je za działalność gospodarczą i osiągane z tego tytułu przychody przypisać do tego właśnie źródła.

Tym samym przychody osiągane z transakcji obrotu walutami powinny zostać opodatkowane jako przychody z innych źródeł i jako takie – wykazane w zeznaniu rocznym.

REKLAMA

Należy przy tym podkreślić, że jeśli charakter ww. działań uległby zmianie i byłyby one podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, na własny rachunek i miałyby na celu osiągnięcie zysku z przeprowadzanych transakcji (co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej) - to przychody z tytułu zakupu i sprzedaży walut trzeba będzie zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zaliczenia dochodów z tytułu zakupu i sprzedaży walut do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma bowiem spełnienie ww. przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiującego pojęcie działalności gospodarczej.

Należy też zwrócić uwagę, że aby prawidłowo rozliczyć się z należnego podatku dochodowego, konieczne jest właściwe udokumentowanie przychodów i kosztów. Należy zatem zadbać o to, aby posiadać stosowne informacje w ww. zakresie w razie ewentualnej kontroli.

Niezbędne jest więc dysponowanie dokumentami, z których będzie wynikać wysokość uzyskanego przychodu oraz wartość poniesionych w związku z jego uzyskaniem wydatków.

W tym przypadku ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dokumentowania. Tym samym - zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej - dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawa prawna:
- art. art. 5a pkt 6, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.
- art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA