REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tak.

Autopromocja

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód osiągnięty na transakcjach obrotu walutą będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tych okolicznościach będzie on kwalifikowany jako osiągnięty z tzw. innych źródeł. Należy go zatem wykazać w zeznaniu rocznym.

Ustawodawca ustanowił zasadę powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że wszelkie dochody niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. 

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 tej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia przychody uzyskiwane z poszczególnych źródeł, aby móc prawidłowo ocenić zasady opodatkowania, w pierwszej kolejności należy dokonać kwalifikacji osiągniętego przychodu do określonego źródła.

W tym przypadku należy rozstrzygnąć, czy osiągane przychody podlegają zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też są osiągane jako przychody z tzw. innych źródeł (w której to kategorii mieszczą się wszystkie te przychody, które nie zostały wyłączone z opodatkowania, a których nie da się przypisać któremuś z pozostałych źródeł wymienionych w ustawie).

Z pytania wynika, że transakcji obrotu walutą dokonuje osoba nieprowadząca działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek z wykorzystaniem prywatnego rachunku bankowego. Są one realizowane ze zmienną częstotliwością, w sposób nieregularny.

W takich okolicznościach opisanym w pytaniu działaniom nie można przypisać cech stałości i regularności ani też nie noszą one cech zorganizowania, pomimo iż zasadniczo ich celem jest osiąganie zysku z obracania własnymi środkami pieniężnymi.
Nie są zatem w tym przypadku spełnione wymogi pozwalające uznać je za działalność gospodarczą i osiągane z tego tytułu przychody przypisać do tego właśnie źródła.

Tym samym przychody osiągane z transakcji obrotu walutami powinny zostać opodatkowane jako przychody z innych źródeł i jako takie – wykazane w zeznaniu rocznym.

Należy przy tym podkreślić, że jeśli charakter ww. działań uległby zmianie i byłyby one podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, na własny rachunek i miałyby na celu osiągnięcie zysku z przeprowadzanych transakcji (co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej) - to przychody z tytułu zakupu i sprzedaży walut trzeba będzie zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zaliczenia dochodów z tytułu zakupu i sprzedaży walut do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma bowiem spełnienie ww. przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiującego pojęcie działalności gospodarczej.

Należy też zwrócić uwagę, że aby prawidłowo rozliczyć się z należnego podatku dochodowego, konieczne jest właściwe udokumentowanie przychodów i kosztów. Należy zatem zadbać o to, aby posiadać stosowne informacje w ww. zakresie w razie ewentualnej kontroli.

Niezbędne jest więc dysponowanie dokumentami, z których będzie wynikać wysokość uzyskanego przychodu oraz wartość poniesionych w związku z jego uzyskaniem wydatków.

W tym przypadku ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dokumentowania. Tym samym - zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej - dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawa prawna:
- art. art. 5a pkt 6, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.
- art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA