reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne.

Czasami jednak damy się skusić okazji, znajomym lub rodzinie i podejmiemy się odpłatnego wykonania różnych rzeczy, po czym u niektórych występują wyrzuty sumienia wobec fiskusa. Wynikają one albo z wrodzonych przekonań, albo ze świadomości istnienia zawistnego sąsiada, który nie omieszka poinformować o tym skarbówki.

Jak zatem opodatkować taki przychód, jeśli koniecznie chcemy już to zrobić ?

Jeżeli powyższe pieniążki zarobiliśmy w ramach umowy o dzieło i zarówno my, jak i zleceniodawca jesteśmy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, a umowa taka nie jest zawierana w warunkach spełniających ustawową definicję działalności gospodarczej (czyli w „szarej” strefie), to możemy podzielić się z fiskusem naszym przychodem.

Dokonujemy tego w zeznaniu rocznym, czyli do końca kwietnia następnego roku wypełniamy w składanym do urzędu skarbowego formularzu PIT-36 wiersz „inne źródła” (w części D.1 tego druku), a następnie wykonujemy kolejne operacje matematyczne i dokonujemy dopłaty należnego podatku.

Dlaczego dopłaty podatku ? Gdyż w takim przypadku ani na zlecającym wykonanie dzieła ani na jego wykonawcy nie ciąży obowiązek wpłaty do urzędu skarbowego zaliczek na podatek, ani też na zleceniodawcy nie ciąży również obowiązek sporządzania jakiejkolwiek deklaracji czy informacji podatkowej z tego tytułu – tak więc, co najmniej 19% otrzymanych pieniążków faktycznie nie należy dla nas.

Pamiętać zatem należy, iż decydując się na podejmowanie i opodatkowywanie takiej działalności (a w szczególności gdy przychód z niej będzie dość wysoki), powinniśmy zabezpieczyć sobie środki pieniężne na zapłatę podatku na początku następnego roku, gdyż nie cały przychód jest „nasz” – część pieniążków należy do fiskusa.

Warto jednocześnie podkreślić, za Dyrektorem Izby Skarbowej w Katowicach, który w imieniu Ministra Finansów wydał w dniu 24 marca 2010 r. indywidualną interpretację prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-1017/09/BD, iż żaden przepis prawa podatkowego nie zabrania zawierania umowy o dzieło pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Zatem, jeżeli odrębne przepisy czynią taką umowę skuteczną, to na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy dochód uzyskany w ramach tejże umowy opodatkować jako dochód uzyskany z innych źródeł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama