REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?
Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, co do zasady, przychodami są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, ale także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Autopromocja

Z kolei świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia stanowią przychód podatkowy w przypadku faktycznego ich otrzymania.

A więc w przypadku członków zarządu do osiąganych przychodów należy zaliczyć wartość wszystkich otrzymanych, nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. Bez znaczenia jest tutaj czy dane świadczenie wynika z umowy o pracę czy kontraktu menedżerskiego, itp.

Czy i jak określić przychód

Według art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w przypadku świadczeń nieodpłatnych za przychód podlegający opodatkowaniu uznaje się wartość pieniężną tych świadczeń, które zostały faktycznie otrzymane przez oznaczonego co do tożsamości podatnika.

Z kolei definicja przychodu podatkowego, która została wypracowana przez orzecznictwo określa, że przychodem podatkowym jest przysporzenie trwałe, bezzwrotne (definitywne) o konkretnym wymiarze majątkowym – (wyrok NSA z 27 marca 2008 r., sygn. akt II FSK 25/08, wyrok WSA w Poznaniu z 13 października 2009 r., sygn. akt I SA/Po 726/09, wyrok WSA w Warszawie z 16 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1316/07).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z powyższym przychód musi być skonkretyzowany w dacie jego faktycznego otrzymania w stosunku do osoby uzyskującej go od spółki.

Opodatkowanie PIT nieodpłatnego świadczenia w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia OC będzie zależała od zapisów danej umowy.

Zdarza się, że spółki zawierają umowy ubezpieczenia OC, które obejmują ochroną wszystkich nie wskazanych imiennie członków zarządu spółki, obecnych jak i przyszłych bez obowiązku dokonywania zgłoszenia zmian stanu osobowego. W takim wypadku niemożliwym jest określenie wartości nieodpłatnego świadczenia, jaka przypada na poszczególnych członków objętych ubezpieczeniem. Nie ma możliwości przypisania części zapłaconej przez spółkę składki konkretnym osobom fizycznym objętym ubezpieczeniem. Bowiem w chwili zawarcia umowy i opłacenia składki, nikt nie jest w stanie stwierdzić przyszłych zmian osobowych w zarządzie i czasu pełnienia danej funkcji przez danego członka.

Czy koszt ubezpieczenia OC członków zarządu jest kosztem spółki?

Jakie jest stanowisko sądów i fiskusa?

Co do zasady sądy administracyjne w swoim orzecznictwie, stwierdzają brak obowiązku ustalenia przychodu po stronie osób fizycznych (członków zarządu) objętych nieodpłatnie bezimienną polisą ubezpieczeniową OC. WSA w Warszawie w wyroku z 27 kwietnia 2010 r., (sygn. akt III SA/Wa 2039/09) uznał, że cyt.: „opodatkowany może być jedynie przychód w konkretnie określonej dla danego podatnika wysokości, odpowiadający ściśle wartości uzyskanego przez niego nieodpłatnego świadczenia.”

Inaczej mówiąc, powinny istnieć kryteria, które pozwolą na indywidualizację i przypisanie konkretnym osobom wysokości osiągniętego przez nie przychodu.

Takie stanowisko potwierdzały również inne sądy administracyjne, tj.: WSA w Warszawie w wyroku z 26 lutego 2009 r., (sygn. akt III SA/Wa 2019/08) czy WSA we Wrocławiu w wyroku z 2 listopada 2010 r., (sygn. akt I SA/Wr 802/10).

Podobne stanowisko prezentuje także Minister Finansów, np. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 listopada 2010 r., nr IBPBII/1/415-734/10/MK oraz dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2010 r., o nr IPPB2/415-818/10-4/MG.

Niestety można również znaleźć odmienne stanowiska fiskusa, rozstrzygające w podobnej kwestii, np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2010 r., sygn. IPPB4/415-163/10-4/JK.

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Zgodnie z odmiennym stanowiskiem organów podatkowych - określenie wartości nieodpłatnego świadczenia winno następować poprzez podział kwoty, odpowiadającej wysokości składek przez liczbę osób objętych ubezpieczeniem.

W moim przekonaniu jednak takie stanowisko organów nie ma swojego oparcia, w obowiązujących przepisach ustawy.

Reasumując uważam, że gdy nie jest możliwe ustalenie otrzymania przez podatnika świadczenia albo nie ma możliwości określenia konkretnej pieniężnej wartości otrzymanego przez danego podatnika świadczenia, wówczas nie może być mowy o powstaniu po stronie takiego podatnika przychodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu PIT. Tak stwierdził np. WSA w Warszawie w wyroku z 9 kwietnia 2009 r., (sygn. akt III SA/Wa 2019/08).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

REKLAMA