reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, co do zasady, przychodami są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, ale także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia stanowią przychód podatkowy w przypadku faktycznego ich otrzymania.

A więc w przypadku członków zarządu do osiąganych przychodów należy zaliczyć wartość wszystkich otrzymanych, nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. Bez znaczenia jest tutaj czy dane świadczenie wynika z umowy o pracę czy kontraktu menedżerskiego, itp.

Czy i jak określić przychód

Według art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w przypadku świadczeń nieodpłatnych za przychód podlegający opodatkowaniu uznaje się wartość pieniężną tych świadczeń, które zostały faktycznie otrzymane przez oznaczonego co do tożsamości podatnika.

Z kolei definicja przychodu podatkowego, która została wypracowana przez orzecznictwo określa, że przychodem podatkowym jest przysporzenie trwałe, bezzwrotne (definitywne) o konkretnym wymiarze majątkowym – (wyrok NSA z 27 marca 2008 r., sygn. akt II FSK 25/08, wyrok WSA w Poznaniu z 13 października 2009 r., sygn. akt I SA/Po 726/09, wyrok WSA w Warszawie z 16 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1316/07).

Zgodnie z powyższym przychód musi być skonkretyzowany w dacie jego faktycznego otrzymania w stosunku do osoby uzyskującej go od spółki.

Opodatkowanie PIT nieodpłatnego świadczenia w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia OC będzie zależała od zapisów danej umowy.

Zdarza się, że spółki zawierają umowy ubezpieczenia OC, które obejmują ochroną wszystkich nie wskazanych imiennie członków zarządu spółki, obecnych jak i przyszłych bez obowiązku dokonywania zgłoszenia zmian stanu osobowego. W takim wypadku niemożliwym jest określenie wartości nieodpłatnego świadczenia, jaka przypada na poszczególnych członków objętych ubezpieczeniem. Nie ma możliwości przypisania części zapłaconej przez spółkę składki konkretnym osobom fizycznym objętym ubezpieczeniem. Bowiem w chwili zawarcia umowy i opłacenia składki, nikt nie jest w stanie stwierdzić przyszłych zmian osobowych w zarządzie i czasu pełnienia danej funkcji przez danego członka.

Czy koszt ubezpieczenia OC członków zarządu jest kosztem spółki?

Jakie jest stanowisko sądów i fiskusa?

Co do zasady sądy administracyjne w swoim orzecznictwie, stwierdzają brak obowiązku ustalenia przychodu po stronie osób fizycznych (członków zarządu) objętych nieodpłatnie bezimienną polisą ubezpieczeniową OC. WSA w Warszawie w wyroku z 27 kwietnia 2010 r., (sygn. akt III SA/Wa 2039/09) uznał, że cyt.: „opodatkowany może być jedynie przychód w konkretnie określonej dla danego podatnika wysokości, odpowiadający ściśle wartości uzyskanego przez niego nieodpłatnego świadczenia.”

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama