| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wspólne rozliczenie PIT małżonków - wspólne zameldowanie niekonieczne

Wspólne rozliczenie PIT małżonków - wspólne zameldowanie niekonieczne

Wspólne rozliczenie roczne PIT z tytułu podatku dochodowego to preferencja przewidziana dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Okoliczność różniących się adresów zameldowania małżonków nie może stanowić przeszkody w korzystaniu z tego prawa.

Wspólne rozliczenie podatku dochodowego to niewątpliwie ogromny przywilej przysługujący podatnikom pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który składane jest zeznanie. W niektórych przypadkach pozwala bowiem na znaczną redukcję wysokości zobowiązania względem fiskusa.

Małżeństwo wcale nie musi oznaczać wspólnego zameldowania

Analizując wymogi, których jednoczesne spełnienie jest warunkiem koniecznym, pozwalającym na wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, niemalże od razu na myśl przychodzi pytanie, czy podatnicy posiadający odmienne adresy zameldowania mogą dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego wspólnie, na zasadach preferencyjnych.

Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że pary trwające w związku małżeńskim z założenia powinny posiadać ten sam adres zamieszkania, nie jest to równoznaczne z tym, że posiadają taki sam meldunek. Wynikać to może z różnych przyczyn losowych i nie tylko. Czasem po prostu wygodniej jest pomimo zawartego małżeństwa, pozostawić sytuację bez zmian.

Wspólne rozliczenie małżonków 2011/2012 – vademecum

Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Wspólność majątkowa warunkiem koniecznym

Podstawowym warunkiem pozwalającym na złożenie wspólnego zeznania podatkowego podatnikom, trwającym w związku małżeńskim przez cały okres rozliczeniowy, jest fakt pozostawania przez nich we wspólnocie majątkowej i to przez cały rok, za który chcą się rozliczyć.

Wynika to z faktu, że wspólne rozliczenie dochodu wydaje się uzasadnione w przypadku prowadzenia wspólnego budżetu domowego.

Różne adresy zameldowania nie są przeszkodą

Ponieważ treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród warunków niezbędnych dla rozliczenia podatku dochodowego przez małżeństwa na zasadach preferencyjnych, nie wymienia konieczności posiadania takiego samego adresu zameldowania, można przyjąć, że nie jest to konieczne dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Tak też przyjęło się w praktyce, małżonkowie mogą złożyć wspólną deklarację podatkową pomimo tego, iż nie są zameldowani w tym samym miejscu. Wystarczy jedynie odpowiednia długość stażu małżeńskiego oraz wspomniana już wspólność majątkowa.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Przykład wspólnego rozliczenia z małżonkiem na PIT-36

Wspólna deklaracja jest równoznaczna z oświadczeniem o wspólnym rozliczeniu podatkowym

Warto pamiętać przy tym, że podatnicy, którzy zdecydowali się na preferencyjne rozliczenie zobowiązani są wypełnić  przewidziany do tego celu  formularz PIT-37 (albo PIT-36),  tylko jeden raz i złożyć do właściwego urzędu skarbowego. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że wykazanie danych drugiego małżonka oraz zaznaczenie stosownego pola dotyczącego zgody na wspólne opodatkowanie jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu dochodów, podlegającym odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Elżbieta Węcławik,

Dominik Mędrzycki,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »