REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków - wspólne zameldowanie niekonieczne

małżeństwo, PIT, miejsce zamieszkania, PIT - 36
małżeństwo, PIT, miejsce zamieszkania, PIT - 36
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne rozliczenie roczne PIT z tytułu podatku dochodowego to preferencja przewidziana dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Okoliczność różniących się adresów zameldowania małżonków nie może stanowić przeszkody w korzystaniu z tego prawa.

Wspólne rozliczenie podatku dochodowego to niewątpliwie ogromny przywilej przysługujący podatnikom pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który składane jest zeznanie. W niektórych przypadkach pozwala bowiem na znaczną redukcję wysokości zobowiązania względem fiskusa.

Autopromocja

Małżeństwo wcale nie musi oznaczać wspólnego zameldowania

Analizując wymogi, których jednoczesne spełnienie jest warunkiem koniecznym, pozwalającym na wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, niemalże od razu na myśl przychodzi pytanie, czy podatnicy posiadający odmienne adresy zameldowania mogą dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego wspólnie, na zasadach preferencyjnych.

Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że pary trwające w związku małżeńskim z założenia powinny posiadać ten sam adres zamieszkania, nie jest to równoznaczne z tym, że posiadają taki sam meldunek. Wynikać to może z różnych przyczyn losowych i nie tylko. Czasem po prostu wygodniej jest pomimo zawartego małżeństwa, pozostawić sytuację bez zmian.

Wspólne rozliczenie małżonków 2011/2012 – vademecum

Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Wspólność majątkowa warunkiem koniecznym

Podstawowym warunkiem pozwalającym na złożenie wspólnego zeznania podatkowego podatnikom, trwającym w związku małżeńskim przez cały okres rozliczeniowy, jest fakt pozostawania przez nich we wspólnocie majątkowej i to przez cały rok, za który chcą się rozliczyć.

Wynika to z faktu, że wspólne rozliczenie dochodu wydaje się uzasadnione w przypadku prowadzenia wspólnego budżetu domowego.

Różne adresy zameldowania nie są przeszkodą

Ponieważ treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród warunków niezbędnych dla rozliczenia podatku dochodowego przez małżeństwa na zasadach preferencyjnych, nie wymienia konieczności posiadania takiego samego adresu zameldowania, można przyjąć, że nie jest to konieczne dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Tak też przyjęło się w praktyce, małżonkowie mogą złożyć wspólną deklarację podatkową pomimo tego, iż nie są zameldowani w tym samym miejscu. Wystarczy jedynie odpowiednia długość stażu małżeńskiego oraz wspomniana już wspólność majątkowa.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Przykład wspólnego rozliczenia z małżonkiem na PIT-36

Wspólna deklaracja jest równoznaczna z oświadczeniem o wspólnym rozliczeniu podatkowym

Warto pamiętać przy tym, że podatnicy, którzy zdecydowali się na preferencyjne rozliczenie zobowiązani są wypełnić  przewidziany do tego celu  formularz PIT-37 (albo PIT-36),  tylko jeden raz i złożyć do właściwego urzędu skarbowego. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że wykazanie danych drugiego małżonka oraz zaznaczenie stosownego pola dotyczącego zgody na wspólne opodatkowanie jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu dochodów, podlegającym odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Elżbieta Węcławik,

Dominik Mędrzycki,

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA