reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwrot kosztów budowy urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego

Zwrot kosztów budowy urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego

Otrzymana z gminy kwota, z tytułu odpłatnego przeniesienia na rzecz gminy, wybudowanego we własnym zakresie przez podatnika urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego, stanowi przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Jeżeli to odpłatne przekazanie nastąpiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Pytanie podatnika:

Podatnik wybudował we własnym zakresie urządzenie wodociągowo - kanalizacyjne, wchodzące w skład sieci magistrali wodociągowej i kanalizacyjnej należącej do gminy. Podatnik zawarł z Gminą umowę odpłatnego przekazania ww. urządzenia. Otrzymał z Gminy wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy oraz informację PIT-8C, celem rozliczenia go w rocznej deklaracji podatkowej.

Czy zwrot ww. wydatków na wybudowanie przedmiotowego urządzenia stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Odpowiedź KIP:

Otrzymana z Gminy kwota, z tytułu odpłatnego przeniesienia na rzecz Gminy, wybudowanego we własnym zakresie przez podatnika urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego, stanowi przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli odpłatne przekazanie urządzenia na rzecz Gminy nastapiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Jeżeli natomiast, odpłatne przekazanie ww. urządzenia nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – powstanie przychód podlegający opodatkowaniu oraz wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-36, jako przychód z innych źródeł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama