Należności wypłacone świadkom wezwanym w sprawach karnych nie są zwolnione z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Podatek dochodowy od należności dla świadków
Należności wypłacone świadkom wezwanym w sprawach karnych nie są zwolnione z PIT. Tak wynika ze zmiany interpretacji indywidualnej dokonanej przez Ministra Finansów w dniu 7 października 2015 r., DD3/033/130/CRS/14.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, której pracownicy są wzywani na świadków w sprawach karnych. Świadkowi wezwanemu przez Policję przysługuje zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa. Zgodnie z art. 618b § 2 k.p.k., świadczenie to otrzymało nazwę wynagrodzenia za utracony zarobek lub dochód. Do dnia 5 listopada 2012 r. kwestię tę regulował dekret z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 dekretu, przedmiotowe świadczenie nosiło nazwę odszkodowania za utracony zarobek i korzystało ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż wypłacony świadkom wezwanym w sprawach karnych zwrot utraconego zarobku lub dochodu z powodu stawiennictwa korzysta ze zwolnienia od opodatkowania PIT, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe.
W dniu 7 października 2015 r. Minister Finansów dokonał jednak urzędowej zmiany interpretacji indywidualnej.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze stanowi podlegające opodatkowaniu dochody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT.
Minister wskazał, że żaden z artykułów ustawy o PIT nie zawiera wyłączenia/zwolnienia z opodatkowania tego rodzaju świadczenia. Następnie, Minister Finansów zauważył, że do przychodów tych nie stosuje się zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – nie ma natomiast mowy o zwrocie zarobku lub dochodu.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Zdaniem ministra, podobnie należy rozumieć przepisy k.p.k. Skoro ustawodawca posługuje się wyłącznie pojęciem „zarobku lub dochodu”, nie można uznać, że należność z tytułu utraconego zarobku jest odszkodowaniem. Brak jest bowiem do tego podstaw prawnych. Mając powyższe na uwadze, minister stwierdził, że należności wypłacone z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze na podstawie przepisów k.p.k. nie są zwolnione z podatku PIT.
Zmiana interpretacji dokonana przez Ministra Finansów w dniu 7 października 2015 r., sygn. DD3/033/130/CRS/14.
Monika Sitarek, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat