Należności wypłacone świadkom wezwanym w sprawach karnych nie są zwolnione z PIT

REKLAMA
Podatek dochodowy od należności dla świadków
Należności wypłacone świadkom wezwanym w sprawach karnych nie są zwolnione z PIT. Tak wynika ze zmiany interpretacji indywidualnej dokonanej przez Ministra Finansów w dniu 7 października 2015 r., DD3/033/130/CRS/14.
Sprawa dotyczyła spółki, której pracownicy są wzywani na świadków w sprawach karnych. Świadkowi wezwanemu przez Policję przysługuje zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa. Zgodnie z art. 618b § 2 k.p.k., świadczenie to otrzymało nazwę wynagrodzenia za utracony zarobek lub dochód. Do dnia 5 listopada 2012 r. kwestię tę regulował dekret z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 dekretu, przedmiotowe świadczenie nosiło nazwę odszkodowania za utracony zarobek i korzystało ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż wypłacony świadkom wezwanym w sprawach karnych zwrot utraconego zarobku lub dochodu z powodu stawiennictwa korzysta ze zwolnienia od opodatkowania PIT, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe.
W dniu 7 października 2015 r. Minister Finansów dokonał jednak urzędowej zmiany interpretacji indywidualnej.
Zwrócił uwagę, że zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze stanowi podlegające opodatkowaniu dochody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT.
Minister wskazał, że żaden z artykułów ustawy o PIT nie zawiera wyłączenia/zwolnienia z opodatkowania tego rodzaju świadczenia. Następnie, Minister Finansów zauważył, że do przychodów tych nie stosuje się zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – nie ma natomiast mowy o zwrocie zarobku lub dochodu.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
Zdaniem ministra, podobnie należy rozumieć przepisy k.p.k. Skoro ustawodawca posługuje się wyłącznie pojęciem „zarobku lub dochodu”, nie można uznać, że należność z tytułu utraconego zarobku jest odszkodowaniem. Brak jest bowiem do tego podstaw prawnych. Mając powyższe na uwadze, minister stwierdził, że należności wypłacone z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze na podstawie przepisów k.p.k. nie są zwolnione z podatku PIT.
Zmiana interpretacji dokonana przez Ministra Finansów w dniu 7 października 2015 r., sygn. DD3/033/130/CRS/14.
Monika Sitarek, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: