Zwrot kwot otrzymanych z tytułu zakazu konkurencji - rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca ma możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym składanym zwróconej mu kwoty nienależnie pobranego świadczenia, które uprzednio zwiększyło dochód podlegający opodatkowaniu. W przypadku zaś, gdy kwota odliczenia przekroczy kwotę dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku, kwota ta będzie mogła zostać odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych.
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 września 2015 r., IBPB-2-1/4511-161/15/MK.
Zakaz konkurencji prokurenta
Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, który pełnił funkcję prokurenta w spółce prawa handlowego. Podatnik zawarł ze spółką umowę regulującą zasady pełnienia przez niego obowiązków. Umowa zawierała klauzulę zakazu konkurencji, zgodnie z którą podatnik miał obowiązek przez 3 lata od zakończenia pełnienia funkcji prokurenta powstrzymywania się od pełnienia działalności konkurencyjnej. Podatnik wypowiedział umowę, na podstawie której pełnił swą funkcję, lecz spółka nie wywiązała się z obowiązku zapłaty. Po wezwaniu do zapłaty podatnik otrzymał jedynie część należności. Dokonał zatem kolejnego wezwania do zapłaty, zaś po wyznaczeniu dodatkowego terminu zgodnie z art. 491 Kodeksu cywilnego odstąpił od klauzuli o zakazie konkurencji w całości. Wraz z odstąpieniem podatnik, stosownie do art. 494 Kodeksu cywilnego zwrócił spółce wszystkie otrzymane w 2015 r. kwoty z tytułu zakazu konkurencji.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy otrzymane przez niego kwoty stanowiły przychód w rozumieniu ustawy o PIT, a także czy zobowiązany jest wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym jako dochód podlegający opodatkowaniu kwoty otrzymane od byłego zleceniodawcy na podstawie klauzuli konkurencyjnej i zwrócone mu przez podatnika w wyniku odstąpienia.
Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, iż w związku z faktem, że odstąpienie od klauzuli konkurencyjnej wywołało skutek wsteczny i tym samym nie zaistniało zdarzenie, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT, w szczególności art. 13 tej ustawy. Po stronie podatnika nie powstał zatem przychód do opodatkowania, w związku z czym nie jest on zobowiązany uwzględniać w zeznaniu podatkowym za rok 2015 kwot otrzymanych od spółki a następnie zwróconych przez podatnika spółce w wyniku odstąpienia od klauzuli konkurencyjnej.
Monitor Księgowego – prenumerata
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Zwrot nienależnych świadczeń można odliczyć od dochodu w PIT
REKLAMA
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Analizując przepisy ustawy o PIT stwierdził, że podatnik winien zwrócić nienależne świadczenie w całej wysokości przychodu, tj. w kwocie niepomniejszonej o pobraną przez płatnika zaliczkę na podatek dochodowy. Jeżeli jednak jak wynika z treści wniosku wnioskodawca nie zwrócił świadczeń w kwocie uwzględniającej pobrane zaliczki to odliczyć od dochodu będzie mógł jedynie taką część świadczenia, którą istotnie zwrócił spółce.
Organ wyjaśnił, że kwotę zwróconą w danym roku podatkowym, należy wykazać w zeznaniu składanym za 2015 r. oraz w załączniku PIT/O w pozycji „Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nie zostały one potrącone przez płatnika”.
Podsumowując organ wskazał, że podatnik ma możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym składanym zwróconej mu kwoty nienależnie pobranego świadczenia, które uprzednio zwiększyło dochód podlegający opodatkowaniu. W przypadku zaś, gdy kwota odliczenia przekroczy kwotę dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku, kwota ta będzie mogła zostać odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat