Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Od 1 stycznia 2015 r. zwolniona z PIT jest wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej otrzymanej przez osobę pobierającą świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny przyznane decyzją administracyjną tej osobie.
REKLAMA
Aby zastosowanie zwolnienia było możliwe, konieczne jest udokumentowanie statusu osoby niezamożnej. Osoba niezamożna korzystająca z bezpłatnej porady prawnej będzie zobowiązana do złożenia świadczeniodawcy oświadczenia o pobieraniu świadczeń z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, podając swoje dane identyfikacyjne: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz numer decyzji przyznającej świadczenie.
Zwolnienie to wprowadza pkt 117a dodany do art. 21 ust. 1 updof, a wskazane wyżej warunki korzystania ze zwolnienia precyzuje dodany do art. 21 ust. 34 updof.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Należy podkreślić, że nowe zwolnienie nie wpływa na możliwość korzystania ze zwolnienia świadczenia w postaci nieodpłatnej pomocy prawnej o jednorazowej wartości nieprzekraczającej 200 zł, świadczonej w związku z promocją bądź reklamą świadczeniodawcy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 21 ust. 1 pkt 117a i ust. 34 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 3 pkt 4 lit. a) tiret drugie i lit. b) ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat