reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Sposób opodatkowania wygranej w zakładach bukmacherskich zależny jest od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

Forma rozrywki i hazardu, jaką jest obstawianie wyników sportowych, nie jest niczym nowym. Już w starożytności obstawiano walki gladiatorów, czy wyścigi rydwanów. W XVIII wieku, w Londynie, rozpoczęła się moda na obstawianie wyścigów konnych. Jednak dopiero dzięki sieci Internet zakłady bukmacherskie stały się niezwykle popularne i dostępne. Możemy obstawiać nie tylko wyniki zawodów sportowych, ale także wyborów prezydenckich i innych wydarzeń, a organizator zakładów może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.

Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik, obowiązującego w momencie zawarcia zakładu.

Sposób opodatkowania wygranej jest uzależniony od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

W pierwszym przypadku wygrane do kwoty 2280 zł są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych, czyli związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

Wyższe wygrane opodatkowane są 10% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej, ani składać stosownej deklaracji do organu skarbowego. Płatnikiem podatku, czyli osobą która nalicza i odprowadza podatek, jest organizator zakładów, on też składa deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A. Wyjątek stanowi wygrana uzyskana przez przedsiębiorcę, o ile wynika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, powinna być uwzględniona jako przychód z tej działalności.

Stosownie do postanowień powołanego powyżej przepisu, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Jeśli organizator jest z poza Unii Europejskiej lub z innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wygraną należy wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, czyli opodatkować na zasadach ogólnych, według skali podatkowej w zeznaniu podatkowym (łącznie z innymi dochodami) składanym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskany został przychód z wygranej, na formularzu PIT-36.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zdjęcia

Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich
Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama