Wygrana w grze ogłoszonej w Internecie - zwolnienie z PIT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
MF "(…) stwierdzić należy, iż niewątpliwie, w dzisiejszych czasach nie sposób kwestionować Internetu jako środka masowego przekazu. Jednakże o zastosowaniu zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie decyduje sam fakt ogłoszenia gry w Internecie. Równie ważne jest, aby organizatorem gry były środki masowego przekazu, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę spójnika "i" w wyrażeniu "organizowane i emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu". Oznacza to, że zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do wygranych w konkursach i grach, które łącznie spełniają te dwie przesłanki, czyli są nie tylko emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu, ale też organizowane przez te środki, ewentualnie są konkursami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu. Stąd w przypadku gry spełnienie tylko jednego z powyższych warunków, tj. zamieszczenie w serwisie internetowym regulaminu określającego zasady uczestnictwa w grze oraz warunki przyznawania wygranej, nie uprawnia do zastosowania omawianego zwolnienia.
Zastosowanie omawianego zwolnienia mogłoby nastąpić tylko wówczas, gdyby zarówno organizatorem, jak i miejscem ogłoszenia gry były środki masowego przekazu. Natomiast jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, organizatorem gry jest Spółka, która - w świetle wyżej przytoczonych definicji - instytucją zaliczaną do środków masowego przekazu nie jest. Wykorzystuje jedynie współczesne narzędzie komunikowania się - jakim jest Internet, do obsługi i organizowania gry powszechnie dostępnej w sieci internetowej. W konsekwencji wygrane w tego rodzaju grze nie stanowią wygranych w grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu. Tym samym nie ma do nich zastosowania zwolnienie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (niezależnie od ich wysokości).
Wygrane te podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z cytowanym art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie wypłacane graczom wygrane w grze, organizowanej przez Wnioskodawcę, nie podlegają zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz w całości podlegają opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym."
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej z 9 maja 2017 r., sygn. 0461-ITPB2.4511.108.2017.2.HD
Od redakcji:
REKLAMA
Aby wygrana w grze (konkursie) mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 updof, niewystarczające jest jej ogłoszenie w środkach masowego przekazu, tj. w radiu, telewizji czy Internecie. Musi być również spełniony warunek dotyczący podmiotu będącego organizatorem gry (konkursu). Tylko w przypadku gdy jest nim środek masowego przekazu, wygrana w grze (konkursie) zorganizowanym w Internecie jest zwolniona z PIT.
Jeżeli nie jest spełniony którykolwiek z ww. warunków uprawniających do objęcia wygranej zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 updof, to podlega ona opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Obowiązek poboru podatku ciąży w takim przypadku na organizatorze gry. W terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek, organizator gry ma obowiązek przekazać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojego miejsca zamieszkania (ewentualnie siedziby) - art. 42 ust. 1 updof.
Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 68 updof dotyczy tylko wygranych do kwoty 760 zł. Wygrane przekraczające tę kwotę podlegają w całości opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nawet jeżeli zostały ogłoszone w Internecie i zorganizowane przez środek masowego przekazu (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof).
Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat