Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku
REKLAMA
REKLAMA
I. art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) – na tej podstawie obecnych przepisów o podatku giełdowym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.
REKLAMA
II. art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o PIT – przepis w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., stanowił, iż zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001r. do dnia 31 grudnia 2003r., dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po spełnieniu następujących warunków:
- nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004r.;
- nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
- sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
W praktyce akcjonariusze spółek giełdowych posiadający ich akcje nabyte przed 2004 r. mają problemy ze skorzystaniem z tego zwolnienia od podatku. Muszą równocześnie spełnić wszystkie warunki, od których zależne jest zwolnienie.
W interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2009 r. (nr IBPBII/2/415-413/09/HS) wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach okazało się, że prawa do zwolnienia z podatku giełdowego nie ma inwestor posiadający akcje od 2001 r. Sprzedawał je w latach 2006, 2007 i 2008. Podatek został przez inwestora zapłacony w terminach, ale w 2009 r. inwestor starał się o odzyskanie nadpłaconego jego zdaniem podatku. Organ podatkowy wykluczył możliwość zwrotu podatku:
„Właścicielem przedmiotowych akcji wnioskodawca został w dniu 12 października 2001r., tj. w dniu otrzymania darowizny. Biorąc pod uwagę ww. przepisy stwierdzić należy, iż nie został spełniony jeden z warunków uprawniających do zwolnienia osiągniętego przychodu z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Nabycie przez wnioskodawcę przedmiotowych akcji nie nastąpiło bowiem w drodze oferty publicznej, na giełdzie papierów wartościowych czy w regulowanym wtórnym obrocie publicznym, a w drodze darowizny. Istotą nie jest więc złe rozumienie słowa nabycie przez wnioskodawcę, tylko nie spełnienie wymogów zwolnienia wynikających z cyt. powyżej artykułu.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Zgodzić należy się z wnioskodawcą, że darowizna stanowi formę nabycia rzeczy lub praw, w tym akcji. Jednakże nie każde nabycie akcji przed 01 stycznia 2004 r. może korzystać ze zwolnienia w przypadku ich zbycia. Jeżeli akcje nabywane były w drodze darowizny, to ze zwolnienia korzystać nie mogą.
Dlatego też dochód uzyskany z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, w którym został osiągnięty.
W związku z powyższym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wnioskodawca nie popełnił błędu rozliczając się z należnego podatku przy sprzedaży akcji w poszczególnych latach, albowiem nie był w żaden sposób uprawniony do zastosowania zwolnienia przewidzianego w wyżej przytoczonym przepisie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat