| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku

Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku

Inwestycje w akcje mają charakter długoterminowy. Dlatego wciąż są podatnicy, którzy zachowali prawo do zwolnień od podatku giełdowego. Pomimo to, że prawo takie mają podatnicy, którzy nabyli akcje przed końcem 2003 r. Decydują o tym następujące przepisy.

I. art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) – na tej podstawie obecnych przepisów o podatku giełdowym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

II. art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o PIT – przepis w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., stanowił, iż zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001r. do dnia 31 grudnia 2003r., dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po spełnieniu następujących warunków:
- nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004r.;
- nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
- sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W praktyce akcjonariusze spółek giełdowych posiadający ich akcje nabyte przed 2004 r. mają problemy ze skorzystaniem z tego zwolnienia od podatku. Muszą równocześnie spełnić wszystkie warunki, od których zależne jest zwolnienie.

W interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2009 r. (nr IBPBII/2/415-413/09/HS) wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach okazało się, że prawa do zwolnienia z podatku giełdowego nie ma inwestor posiadający akcje od 2001 r. Sprzedawał je w latach 2006, 2007 i 2008. Podatek został przez inwestora zapłacony w terminach, ale w 2009 r. inwestor starał się o odzyskanie nadpłaconego jego zdaniem podatku. Organ podatkowy wykluczył możliwość zwrotu podatku:

Właścicielem przedmiotowych akcji wnioskodawca został w dniu 12 października 2001r., tj. w dniu otrzymania darowizny. Biorąc pod uwagę ww. przepisy stwierdzić należy, iż nie został spełniony jeden z warunków uprawniających do zwolnienia osiągniętego przychodu z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nabycie przez wnioskodawcę przedmiotowych akcji nie nastąpiło bowiem w drodze oferty publicznej, na giełdzie papierów wartościowych czy w regulowanym wtórnym obrocie publicznym, a w drodze darowizny. Istotą nie jest więc złe rozumienie słowa nabycie przez wnioskodawcę, tylko nie spełnienie wymogów zwolnienia wynikających z cyt. powyżej artykułu. 

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Zgodzić należy się z wnioskodawcą, że darowizna stanowi formę nabycia rzeczy lub praw, w tym akcji. Jednakże nie każde nabycie akcji przed 01 stycznia 2004 r. może korzystać ze zwolnienia w przypadku ich zbycia. Jeżeli akcje nabywane były w drodze darowizny, to ze zwolnienia korzystać nie mogą.

Dlatego też dochód uzyskany z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, w którym został osiągnięty.

W związku z powyższym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wnioskodawca nie popełnił błędu rozliczając się z należnego podatku przy sprzedaży akcji w poszczególnych latach, albowiem nie był w żaden sposób uprawniony do zastosowania zwolnienia przewidzianego w wyżej przytoczonym przepisie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.)
.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK