reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > PIT-38 - zasady wypełniania i składania

PIT-38 - zasady wypełniania i składania

Dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających uzyskane w zeszłym roku trzeba wykazać w zeznaniu PIT-38.

1. PIT-38 to zeznanie roczne

PIT-38, tak jak PIT-36, PIT-37, PIT-36L. PIT-38 składany jest zasadniczo do końca kwietnia. Jednak w myśl art. 12 § 5 ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedziele i święta) - termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy. W 2011 roku 30 kwietnia wypada w sobotę, więc termin przesuwa się na 2 maja 2011 roku.

Dochody objęte tym zeznaniem nie podlegają wykazaniu w innych zeznaniach rocznych.

Jeżeli w 2010 r. podatnik pracował na podstawie klasycznej umowy o pracę, prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, osiągnął przychody z najmu opodatkowane ryczałtem i z gry na giełdzie, to składa za 2010 r. aż 4 zeznania: PIT-37, PIT-36L, PIT-28, PIT-38. Zeznania te nie muszą być złożone tego samego dnia, byle finalnie znalazły się w urzędzie skarbowym lub zostały nadane na poczcie do 2 maja 2011 r..

2. W PIT-38 także sprzedaż udziałów w spółkach z o.o. i wniesienie aportów

W PIT-38 są wykazywane dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. Zeznanie to obejmuje także transakcje zbycia udziałów w spółkach z o.o. oraz objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

3. Podstawowa stawka podatku to 19% 

Podatek dochodowy w PIT-38 nie jest progresywny – taką samą stawkę stosuje osoba, która zarobiła 10 mln zł jak i 10 zł. Nie ma też kwoty wolnej od podatku - w odróżnieniu od PIT-36 i PIT-37 podatek płaci się od nawet niewielkiego dochodu.

Stawka 19% nie zawsze jest stosowana. Trzeba jeszcze uwzględnić umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

4. Zwolnienie od podatku 

Od podatku zwolniona jest sprzedaż papierów wartościowych nabytych na giełdzie przed 2004 r. Zwolnienie to sprawia na tyle dużo problemów, że MF zadecydował, że w PIT-8C biura maklerskie nie będąc pewnym, czy dana sprzedaż akcji jest czy nie jest zwolniona z opodatkowania, zaznaczają tylko, że mają podejrzenie, iż transakcje są objęte tym zwolnieniem. Co roku do limitu określonego w ustawie o PIT są zwolnione z opodatkowania dochody ze sprzedaży akcji NFI.

Polecamy: VAT 2011

Kasy fiskalne 2011

5. PIT-8C

Przed złożeniem PIT-38 inwestor otrzyma zazwyczaj PIT-8C, w którym np. biuro maklerskie poinformuje o wysokości przychodów i kosztów ich uzyskania za dany rok podatkowy. Wielkości te nie zawsze odpowiadają wartości rzeczywistych przychodów i kosztów dlatego warto je zweryfikować.

6. Nie ma zaliczek na podatek giełdowy w trakcie roku

Od dochodów wykazywanych w PIT-38 biura maklerskie nie pobierają zaliczek na podatek dochodowy. Wynika to z tego, że przy inwestycjach kapitałowych często występuje duża zmienność w zakresie zyskowności inwestycji. Inwestor w styczniu może zarobić z gry na giełdzie 1 mln zł, a już w lutym ponieść stratę 2 mln zł. Dlatego podatek giełdowy płaci się dopiero po zakończeniu roku.

Więcej na temat rozliczenia PIT-38

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama