reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > PIT-8C - podstawowy dokument przy składaniu PIT-38

PIT-8C - podstawowy dokument przy składaniu PIT-38

PIT-8C to podstawowy dokument, który uwzględnia giełdowy inwestor przystępując do wypełnienia PIT-38. Najczęściej sporządza go i przekazuje biuro maklerskie prowadzące inwestorowi rachunek maklerski. Wystawiany jest do końca lutego każdego roku podatkowego. Dla osób składających PIT-38 istotne są część E i F informacji PIT-8C.

Przychody są wykazane w tej części PIT-8C w podziale na 5 kategorii:
1) Odpłatne zbycie papierów wartościowych,
2) Realizacja praw wynikających z papierów wartościowych,
3) Odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających,
4) Odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
5) Objęcie udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Składający informację wykazuje przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, tylko co do których nie jest w stanie określić czy podlegają opodatkowaniu, czy nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz.1956, z późn. zm.).

Przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatnik nie wykazuje w zeznaniu podatkowym.

Z informacji zawartych w deklaracji PIT-38 wynika, że zazwyczaj wypełnienie tego zeznania polega na przeniesieniu informacji o przychodach z PIT-8C do PIT-38. Są tu możliwe dwa warianty. Pierwszy dotyczy wypełnienia rubryki 21 w PIT-38.

W rubryce tej wykazuje się informacje o przychodach wykazanych w części E PIT-8C. Natomiast w rubryce 23 PIT-38 wykazywane są „inne przychody”. W tym miejscu PIT-38 ważny jest przypis nr 2. Informuje on co Minister Finansów, który określił wzór PIT-38, rozumie pod pojęciem „inne przychody”. Są to przychody z części F informacji PIT-8C, do których nie mają zastosowania przepisy art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Kasy fiskalne 2011

Ustawa ta regulowała zasady zachowania zwolnienia z podatku giełdowego przez inwestorów, którzy nabyli prawo do niego przed 2004 r. Jeżeli inwestor może zastosować przywołany art. 19, czyli ma prawo do zwolnienia z podatku giełdowego, przychodów ze sprzedaży akcji w 2010 r. nie wykazuje w PIT-38. Przez „inne przychody” rozumie się także przychody uzyskanie za granicą.

Należy pamiętać, że kwoty wykazane w PIT-38 za 2010 r. muszą odzwierciedlać przychody osiągnięte w 2010 r. przez inwestora. Jeżeli PIT-8C zawiera błędy lub nie zawiera wszystkich informacji, to podatnik odpowiada za prawidłowość swojego zeznania rocznego.

W przypadku gdy informacja PIT-8C okazała się wadliwa, a podatnik nie zauważył tego i fiskus wykrył zaległość podatkową, odpowiada za to podatnik. Ma on jedynie do wystawcy PIT-8C roszczenie regresowe o pokrycie poniesionych strat dochodzone na drodze cywilnoprawnej.

Nie należy traktować jako wadliwego PIT-8C, jeżeli nie zawiera informacji o których biuro maklerskie po prostu nie mogło wiedzieć. Informacja PIT-8C nie jest np. kompletna w zakresie kosztów uzyskania przychodów. W przypadku rozliczania się przed fiskusem z dochodów z gry na giełdzie w informacji PIT-8C jako koszt uzyskania przychodu podawana jest wartość nabycia papierów wartościowych oraz koszty prowizji.

Nie znajdziemy tam np. informacji o kosztach kredytów na zakup akcji zaciągniętych przez inwestora, które zna bank kredytujący inwestora, a nie jego biuro maklerskie. Osoba składająca PIT-38 sama musi też zadecydować, czy wykazać w PIT-38 takie wydatki jak zakup komputera, prasy specjalistycznej, wydatki na koszty Internetu wykorzystywanego przez inwestora do śledzenia giełdowego rynku oraz składania zleceń. Jeżeli wydatki takie mogły służyć do gry giełdowej jak i do użytku prywatnego, fiskus nie zgadza się na wykazywanie ich w PIT-38.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama