PIT-8C - podstawowy dokument przy składaniu PIT-38
REKLAMA
REKLAMA
Część E PIT-8C
REKLAMA
Przychody są wykazane w tej części PIT-8C w podziale na 5 kategorii:
1) Odpłatne zbycie papierów wartościowych,
2) Realizacja praw wynikających z papierów wartościowych,
3) Odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających,
4) Odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
5) Objęcie udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Część F PIT-8C
Składający informację wykazuje przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, tylko co do których nie jest w stanie określić czy podlegają opodatkowaniu, czy nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz.1956, z późn. zm.).
Przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatnik nie wykazuje w zeznaniu podatkowym.
Z informacji zawartych w deklaracji PIT-38 wynika, że zazwyczaj wypełnienie tego zeznania polega na przeniesieniu informacji o przychodach z PIT-8C do PIT-38. Są tu możliwe dwa warianty. Pierwszy dotyczy wypełnienia rubryki 21 w PIT-38.
W rubryce tej wykazuje się informacje o przychodach wykazanych w części E PIT-8C. Natomiast w rubryce 23 PIT-38 wykazywane są „inne przychody”. W tym miejscu PIT-38 ważny jest przypis nr 2. Informuje on co Minister Finansów, który określił wzór PIT-38, rozumie pod pojęciem „inne przychody”. Są to przychody z części F informacji PIT-8C, do których nie mają zastosowania przepisy art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
Ustawa ta regulowała zasady zachowania zwolnienia z podatku giełdowego przez inwestorów, którzy nabyli prawo do niego przed 2004 r. Jeżeli inwestor może zastosować przywołany art. 19, czyli ma prawo do zwolnienia z podatku giełdowego, przychodów ze sprzedaży akcji w 2010 r. nie wykazuje w PIT-38. Przez „inne przychody” rozumie się także przychody uzyskanie za granicą.
Należy pamiętać, że kwoty wykazane w PIT-38 za 2010 r. muszą odzwierciedlać przychody osiągnięte w 2010 r. przez inwestora. Jeżeli PIT-8C zawiera błędy lub nie zawiera wszystkich informacji, to podatnik odpowiada za prawidłowość swojego zeznania rocznego.
W przypadku gdy informacja PIT-8C okazała się wadliwa, a podatnik nie zauważył tego i fiskus wykrył zaległość podatkową, odpowiada za to podatnik. Ma on jedynie do wystawcy PIT-8C roszczenie regresowe o pokrycie poniesionych strat dochodzone na drodze cywilnoprawnej.
REKLAMA
Nie należy traktować jako wadliwego PIT-8C, jeżeli nie zawiera informacji o których biuro maklerskie po prostu nie mogło wiedzieć. Informacja PIT-8C nie jest np. kompletna w zakresie kosztów uzyskania przychodów. W przypadku rozliczania się przed fiskusem z dochodów z gry na giełdzie w informacji PIT-8C jako koszt uzyskania przychodu podawana jest wartość nabycia papierów wartościowych oraz koszty prowizji.
Nie znajdziemy tam np. informacji o kosztach kredytów na zakup akcji zaciągniętych przez inwestora, które zna bank kredytujący inwestora, a nie jego biuro maklerskie. Osoba składająca PIT-38 sama musi też zadecydować, czy wykazać w PIT-38 takie wydatki jak zakup komputera, prasy specjalistycznej, wydatki na koszty Internetu wykorzystywanego przez inwestora do śledzenia giełdowego rynku oraz składania zleceń. Jeżeli wydatki takie mogły służyć do gry giełdowej jak i do użytku prywatnego, fiskus nie zgadza się na wykazywanie ich w PIT-38.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat